http://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokuntaluotaimet/marsmonkijan-kolme-vuotta-kestaneesta-matkasta-koostettiin-video.html
Video on täysi fisako..
Jos nasan voimavaroilla ei parempaa saa aikaan!
Nasa taitaa pitää meitä ihan tyhminä!
Video on täysi fisako..
Jos nasan voimavaroilla ei parempaa saa aikaan!
Nasa taitaa pitää meitä ihan tyhminä!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos näin on, niin ainakin sinun kohdallasi NASA on aivan oikeassa. Mieti sitä.
No onhan se tyhmää, kun ei ole varaa edes antaa kunnon videokameraa mukaan Marsiin matkaajalle, mutta on fyrkkaa lähettää parisataatuhatta maastopukuista ukkoa rähisemään aavikoille maailman ääriin! USA:n veronmaksaja tietysti saa mitä tilaa: valokuvakoosteita Marsista ja ruumiita aavikoilta.
Jo Vietnamin sota aikoinaan rampautti USA:n avaruusohjelman ja teki mahdottomiksi teräskatseisen ohjusmies Wernher von Braunin haaveet miehitetyistä avaruusmatkoista Marsiin ja Venukseen. Richard Nixonin toimeenpanemien radikaalien leikkausten jälkeen NASA:n rahoitus ei enää koskaan ole ollut entisensä. NASA on jäänyt polkemaan paikoillaan eikä pysty keskittymään kunnolla millekään avaruustutkimuksen sektorille. Klassinen esimerkki tehottomasta toiminnasta jolta puuttuu riittävän budjetin lisäksi myös todellinen tarkoitus ja riittävä pitkän tähtäimen suunnittelu. Edesmenneessä Neuvostoliitossa oli sen loppuaikoina monia samanlaisia instituutioita. NASA on pitkään elänyt brežneviläistä "pysähtyneisyyden aikaa". Samaan tilaan on vähitellen joutumassa koko USA. Valitettavasti Barack Obamasta, onnettomasta Wall Streetin ja Pentagonin sätkynukesta, ei ole edes Amerikan Gorbatšoviksi. Mikäli systeemi ei purkaudu sisältäpäin, se saattaa purkautua väkivaltaisesti.
USA:n kuuluisat avaruussukkulatkin ovat nyt menneisyyttä ja saavat vastedes pölyttyä museoissa. Avaruuteen amerikkalaisilla ei enää ole asiaa muuten kuin venäläisen raketin kyydissä - aluksella jonka suunnittelu perustuu nerokkaan neuvostoinsinööri Sergei Koroljovin puoli vuosisataa sitten laatimiin piirrustuksiin. Tässä kaikessa on jotain kovasti symbolista. Niin koko maailman kuin avaruustutkimuksenkin tulevaisuus kuuluu Kiinalle, Japanille, Intialle, Venäjälle - nousevalle Euraasialle, jonne ihmiskunnan kehityksen painopiste on siirtymässä. Euroopallakin voi olla avaruuden tulevassa valloituksessa oma roolinsa yhteistyössä euraasialaisten avaruusvaltojen kanssa. Amerikkalaiset kannattaa unohtaa. Heidän osansa on ohi avaruudessa ja pian myös täällä Telluksen pinnalla. Kurinalaiset kansat idästä ottavat takaisin vanhan paikkansa ja niillä on päämääränä Kuu.
veenukseen vois mennä jos rakentavat säteilysuojan joka kestää 5000 astetta lämpöämutta se ei oo turvallista. apocalypse räjäyttää otsoonikerroksen josta sade tulee. iso pamaus
Siellä marssissa on tainnut olla pitkä pouta kun on noin karua.
Muutaman miljardia vuotta, ilmeisesti. Mars on niin pieni, ettei jaksa pitää kaasukehää, vaan se on suurimmaksi osaksi karannut avaruuteen. Sinne män vesihöyry ja pilvetkin, jättäen vain vähäisiä veden jäänteitä ja pölypilviä, joita kyllä riittää.
Tietääkseni ja mielestäni Mars olisi elinkelpoinen planeetta, jos se vaan olisi suurempi.
Entäs vulkaaninen toiminta?
Joo, telkkarissa sanottiin että Marsilla on nykyään niin olematon vulkaaninen toiminta, että se ei enää tuota tarpeeksi kaasuja pitämään yllä kaasukehää, ja kokokin siksi pieni (pienempi vetovoima) että aurinkotuuli puhaltaa sen nopeammin pois kuin Maan ilmakehän.
Eli siis voidaan päätellä että Maankin ilmakehä aikanaan häipyy kunhan vulkaaninen toiminta Maassa hiipuu tarpeeksi ja aurinkotuuli vie ilmakehän.
marssissa jos joskus ollut elämää, ihmisiä mutta kun alko kylmenee kaikki kuolivat. Vois niitä kaivaa jostain hiekan alta kuten egyptissä aarteet siellä aavikon alla hiekan.
niili kulkenut aikoinaan eri reittiä.
pienenä katsoin kirjaa ja siellä oli aarteita ranskan rannikolla kallion suojissa mutta ranska on iso paiklka, isot rannikot ja kalliot.
Pitäis saara jokunen saurus syöön sinne saniaisia..
pöör pööör.. jo alkaisi kaasukehä kasvaa!
eikös hakussa kasva?
Tuli mieleeni meri noista mv-kuvista. Hieno video. City-Kani vois yrittää vaikka panna paremmaksi, jäädään odottelemaan... ... ...
Nim. Koroljov, Nasan sukkulat pälyttyvät koska ISS on valmistunut.
Sensijaan Burana-sukkula ( nevostoliitto) ei ehtinyt pölyttymään tehtyään yhden
miehittömän avaruuslennon.
Burana jökötti halissaan, kunnes lumenpainosta hallinkatto romahti ja sukkulasta
tuli romua.
mun mielestä se on enempi toi sivistyksen puute Kellokoskella