http://keskustelu.suomi24.fi/node/10138172#comment-51380294-view
Olen päättänyt antaa opetuksen ja vähän kapinoida yhteiskuntaa vastaan. Minä olen yrittänyt olla hyvä ja kärsivällinen, kunnioittanut kotini sääntöjä ja pärjännyt hyvin niin töissä kuin julkisissa paikoissakin. Mutta olen saanut tarpeekseni ihmiskunnan itsekkyydestä kovista yrityksistäni huolimatta. Syntymästämme lähtien olemme kaikki yrittäneet käyttäytyä parhaamme mukaan! Mutta me olemme vain yhteiskuntien sätkynukkeina!
Jos pahantekijät ja lukijat ajattelevat, että he ovat tyytyväisiä viattomien kohtaloista, ovatko he sitten tyytyväisiä, jos kostaja piikittää myrkyn heihin, joka halvannuttaa heidät viideksi minuutiksi ennen kuolemaa (kuulo ja näkö säilyvät mutta ruumis on täysin liikkumaton) ja viiden minuutin aikana kostajalla on jotain sanottavaa hänelle. Jos laittaa vasta-aineen, kuolema välttyy. Merkityksen oppii/ymmärtää vasta, kun ihmiset saavat samankaltaisen tuskan, mitä toiset ovat kärsineet. Kuka ilkeilijöistä haluaisi taakakseen kantaa loppuelämän ajan esim. sen että on ajanut toisen hulluksi hoito-osastoon tai kuolemaan? Onko huono kohtelu ollut silloin sen arvoista, että joutuu elämään sellaisen asian kanssa loppuelämän?
Älä välitä, yritä jatkaa eteenpäin, ei sille voi mitään, typeryydestä ei kannata välittää tai on itsekin typerä jne. Nuo lauseet olen kuullut ennenkin! Ja silti kertojat tekevät itsekin väärin! Kohtalon ivaa, eikö?
En yhtään ihmettele, että joku kiusaa D.I.C.E-nimistä henkilöä Suomi24:ssä, sillä olen kuullut että tämä oli antanut vääriä neuvoja. (mukaan lukien asenne viestin perusteella) Jos en väärin muista, hän olisi sanonut lauseella "Tässä maailmassa on vain yksi häviäjä; nimittäin sinä." HÖPÖN HÖPÖ!!! Vihaan tuota Sinä-asennetta, koska Sinä on ilmaus joka on mahdollisimman paljon minän alapuolella. Missä on tasa-arvokkuus?! Minne katosi kaikki 50-luvun elämä, joka on ollut tavallinen? Ei ihme, miksi joku tuntematon henkilö teki pahaa D.I.C.E-lle YouTuben pilkkavideo luultavasti tämän henkilön asenteen perusteella.
Tiedän, että tämä kommentti voi olla tökeröinen. Mutta toivon teidän ymmärtävänne viestiini. Haluan silti ajatella parasta kaikille. Minä olen lähinnä vain kostaja, en sellainen henkilö, joka purkaa vihaa ulkopuolisille. Monet meistä rakastaa sellaisia henkilöitä, joilla on viaton ja puhdas sydän. Vastaus on yksinkertainen, mutta tilanne ei. Ihmisten ei pitäisisi purkaa vihansa vahingoittamalla ulkopuolisia. Miksei he sitten voisi vahingoittaa sellaisia henkilöitä, joka on heidän kanssaan jotain tekemisissä?
Kohtele toista niin kuin toivoisit itseäsi kohtelevan...
ETERNAL SNOW (ei ainoastaan parisuhde, vaan myös yleinen rakkaus)
http://www.youtube.com/watch?v=pkr31iDCenw
Ihmisluonnon kapinointi
2
165
Vastaukset
Jokainen vastaa ja on ensisijaisesti vastuussa vain itsestään ja omista vihantunteistaan. Niitä ei ole syytä luovuttaa kenenkään toisen vastuulle.
- huolestunut...
Joskus toivoisin että maailma voisi olla aina täydellinen. Mutta sitten se ei välttämättä merkitsisi mitään, jos teemme aina samaa työtä ja harrastuksia, niin kuin Stepfordin Naiset-elokuvassa tapahtuu. Kenties jotkut ihmiset eivät välttämättä hyväksy vapaa tahtoa ns. negatiivisena.
Ihminen voi päättää, mitä hän haluaa tehdä, mutta hänen täytyy itse vastata seurauksista, eikä hän siten voi myöskään syyttää niistä muita. Jokainen ihminen saa sanoa niin keskustelupalstoissa kuin sähköpostitsekin, mutta vastuu tulee aina olemaan heidän ja kannattaa hiukan miettiä tarkasti, mitä haluaa sanoa.
"Kohtele toista niin kuin toivoisit itseäsi kohtelevan..."
Aloittajan viesti on oikeassa. Se on ihmiskunnan tavoite pyrkiä pitämään hyvää huolta toisistaan niin mahdollisimman paljon kun pystyy. Anteeksi, jos minun viesti on itsekin epäselvä.
Voimia teille ja välttäkää riitaa Joulun ja Uudenvuoden aikana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831599- 111487
Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731415Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2341385Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311301Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341040- 91981
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973