keskipituiset lisääntyvät eniten

keskipituus rules

http://www.bbc.co.uk/news/health-15779275

"The peak number of children, 2.57, was found in men who were 177.79cm. Men who were 6cm taller or shorter (coming in at approximately 5ft 7in or 6ft) had 2.52 children. Going another 6cm away from the peak gave 2.36 children on average.

Mr Stulp told the BBC: "Contrary to popular belief, tall men do not have most reproductive success. It is average-height men who have the most reproductive success.""

Tässä teille kaikille pituudesta lässyttäville vähän makusteltavaa. Eli keskiarvoisuus on hyvästä, myös pituudessa, kohtuus kaikessa.

7

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aiempi

      Sen sijaan tulot ja koulutus selittävät lisääntymismenestystä:

      "However, the authors pointed out that: "The effect of height was modest, being almost three times smaller than the effect of income and 4.5 times smaller than the effect of education.""

      Kouluttautukaa, hyvät miehet. :)

      • Shole

        Tota, kyllä aika monet osaa lisääntyä ilman akateemista koulutustakin.


    • errttt

      Kuka niitä pershedeliä ongelmakseen haluaa?

      Kouluttautukaa, kyllä - mutta jättäkää ne geenikimput tekemättä.

    • Lemmikki-ihminen

      So what? En halua lapsia, en mieti miestä lisääntymistarkoituksessa.

    • Keskipituisia on eniten, joten varmaan siitä syystä lisääntyvätkin eniten.

    • 5+5

      "Keskipituisia on eniten, joten varmaan siitä syystä lisääntyvätkin eniten. "

      Heh heh, joku penaalin tylsempi kynä taas liikkeellä. Tutkimuksessa mitattiin, montako lasta KESKIMÄÄRIN tietyn pituiset miehet saavat, ei absoluuttisia lukuja.

    • 5376je5y7rty

      On se ihme että enemmistö tekee eniten lapsia... LOL

      Mikä lie kikkelipoju tämäkin aloittaja.
      Varmaan saanut joltain tapilta turpaansa ja yrittää täällä päteä muutamilla extrasenteillään joista ei ole muuta hyötyä kuin tuohen keräämisessä korkeammalta :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      150
      4877
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      72
      2073
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1983
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe