Tämäkin sopimatonta tekstiä ?

Antti

DISKATUN JÄÄHYVÄISET RAKKAILLE LUKIJOILLE

Koetin vastata tähän ketjuun: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10267538
Punakynä ilmoitti:
"Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi."

Niinpä joudun nimettömänä puukkaamaan palstalle vastaukseni tuiki tärkeäksi kokemaani aiheeseen, jossa moititaan kristittyjä varainhankinnasta. Näin vastaisin:

MIELUUMMIN MAKSAN PASTORILLE KUIN ESIM. DARWINISTILLE TAI ALKOLLE
Joku meidän rahamme joka tapauksessa vie ja jollei vie, niin turhaan rahaa säilömme sukanvarteenkaan.

1.TIM. 5.
17 Vanhimpia, jotka seurakuntaa hyvin hoitavat, pidettäköön kahdenkertaisen kunnian ansainneina, varsinkin niitä, jotka sanassa ja opetuksessa työtä tekevät.
18 Sillä Raamattu sanoo: "Älä sido puivan härän suuta", ja: "Työmies on palkkansa ansainnut".
19 Älä ota huomioosi syytettä vanhinta vastaan, ellei ole kahta tai kolmea todistajaa.

Nimenomaan köyhän raha on Herran edessä arvokkaampi kuin rikkaan rahat !

MARKUS 12.
42 Niin tuli köyhä leski ja pani kaksi ropoa, yhteensä muutamia pennejä.
43 Ja hän kutsui opetuslapsensa tykönsä ja sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tämä köyhä leski pani enemmän kuin kaikki muut, jotka panivat uhriarkkuun.
44 Sillä he kaikki panivat liiastaan, mutta tämä pani puutteestaan kaiken, mitä hänellä oli, koko elämisensä."

Luterilainen kirkkoni vaatii vain vissiin puolisentoista prosenttia, joten voipi olal siunatunpaa kuulua Adventtikirkkoon, koskapa siellä tulee antaneeksi Herralle enemmän.

MINUT ON POISSULJETTU PALSTALTA

Ilmeisesti eepu* on onnistunut bannaamaan minut. Mutta minä en ole koskaan ketään täältä bannannut. Benedin törkeät syytökset tiettyjä adventisteja kohtaan olen koettanut ehkäistä, mutta turhaan.)

Ei ole kiva kirjoitella ilman reksiteröintiä, sillä kuka vaan voi ihan laillisesti kynäillä samalla epävirallisella nimimerkillä. Mutta tämän yhden kerran kirjoitan nikillä AVK. Eniron uusi omistaja, Fonekta, näyttää pitävän minua terroristina.
Mutta kuinka rekisteröity kirjoittaisikaan sikamaisesti niinkuin nimettömät usein.
______________________________________________________

( http://keskustelu.suomi24.fi/node/10262235#comment-52310021 )
TF:
Totesin myös, että jäännöksessä on kaksi puolta, näkyvä ja näkymätön.
Jälkimmäiseen kuuluvat kaikki aidot Jeesuksen seuraajat. Siis vastaus on kyllä.

AVK:
Siis vastauksesi, TF, on se, että Adventtikirkko on näkyvä Jeesuksen seuraaja,
mutta muissa kirkkokunnissa oleilevat kristityt ovat näkymättömiä Jeesuksen seuraajia,
koska eivät kuulu adventtijäännökseen?
Mutta minun käsitykseni mukaan raja ei kulje kirkkokuntien välillä vaan sydämessä:
Toiset panevat oikeasti luottamuksensa Jeesukseen, toiset vain näön vuoksi.

11

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiatonta?
    • geHenna

      Joku puolsi Timoa, Anttia vastaan tällä lailla . .

      " Olen Timo Flinkin kanssa samaa mieltä.
      Itse adventistina olen huolissani, todella huolissani,
      että tämä luopumus on tullut myös adventtikirkkoon.
      Enää ei saa saarnata totuutta "

      Vositiko, nimetön kommentoija, hieman täsmentää. Annat käsityksen,
      että Timo, toisin kuin muut adv.pomot, pitää luopioina niitä, jotka eivät usko Adventtikirkon olevan ainoa oikea näkyvä seurakunta maan päällä.

      Antti penää tosiasiallisesti tärkeää asiaa esiin; onko Timo tosiaan niin vanhakantainen ja vain hän, että uskoo Adventtikirkon olevan ainoa oikea(ssa) ja muut vääriä lahkoja. Että se on siunaus, kun liittyy adventtikirkkoon ja se on kirous, kun jää mihin tahansa muuhun?

      Siinä on vaarana, että liitytään vain näön vuoksi adventtikirkkoon, eikä sydämen uskosta. Eihän adventtikirkkoon kuuluminen sinänsä ketään pelasta, vaikka uskottaisiinkin tai uskoteltaisiin, että se on ainoa oikea karsina aj laidun.

      Timon filosofia oikeaoppisista ja kerettiläisistä joutaa gehennaan.

      • advr.

        TIMO voi uskoa mitä tahansa.
        Mutta timo flinkki on harhaoppinen silti.
        Timo on fariseus niinkuin fariseukset olivat Jeesuksen aikana.
        Timo on lisäksi epärehellinen.


    • ?

      Oispa hupaa tietää, mitä sääntöä Antti on muka rikkonut. Onko liikaa puoltanut Toivonlinnaa, kun muut ovat haukkuneet. Tai Adventtikirkon uudistunutta rauhanlinjaa.

    • Testasin . . bannaus on poistunut. Se oli vain päivän tai parin kestävä varoitus ikäänkuin? En vaan tiedä, missä kohdin ylilöin mielipiteilläni. Sähköpostiinkaan ei ole tullut mitään mainintaa syystä, joten vaikea tehdä parannusta. Säännöistä en löydä sellaista kohtaa, jota olisin tietoisesti tai tietämättäni rikkonut.

      • hnlhligbkg

        Et sinä ole mitään väärää tehnyt. Joku otti herneen nenään jostainsinun viestistäsi ja lähetti sinusta aiheettoman ilmoituksen ylläpitoon. Ylläpito ei tarkasta asiaa vaan bannaa sinut. Sitten tämän palstan rehellisyydestä. Olisi asiaa jos tämän palstan moderaattorit olisivat kaikkien tiedossa. Samoin olisi avoimuuden nimissä tarkeää tietää jos moderaattori poistaa viestejä, että niistä kerrottaisiin miksi poistettiin. Mutta se on jo liikaa vaadittu.


      • advr.
        hnlhligbkg kirjoitti:

        Et sinä ole mitään väärää tehnyt. Joku otti herneen nenään jostainsinun viestistäsi ja lähetti sinusta aiheettoman ilmoituksen ylläpitoon. Ylläpito ei tarkasta asiaa vaan bannaa sinut. Sitten tämän palstan rehellisyydestä. Olisi asiaa jos tämän palstan moderaattorit olisivat kaikkien tiedossa. Samoin olisi avoimuuden nimissä tarkeää tietää jos moderaattori poistaa viestejä, että niistä kerrottaisiin miksi poistettiin. Mutta se on jo liikaa vaadittu.

        Adventistit luulevat olevansa kaikkien pomoja.
        NIIN AINA!
        He eivät ymmärrä, että palsta on adventismista kirjoittelua varten eikä adventisteja varten.


    • Totuuden Pasuuna

      Eiväthän adventistit voi ymmärtää, koska eivät sitä haluakkaan.
      Eihän Jumalakaan anna ymmärrystä sellaiselle Amerikasta lähtöisin olevalle uususkonnolle, joka jo luulee kaiken tietävänsä.

      • Pasunoiden erot

        Totuuden pasuna on täysin epävireinen viritykseltään.
        Et saa torveasi soimaan Kristuksen armahdettujen joukossa edes vetopöökelin avulla, koska viritystasosi on täysin alakanttiin ja perusvetojen 1 veto päättyy suukappalleen kohdalla niin, että jäät tuolla soivalla nuotilla aivan matalaksi, matalasointuiseksi ja siksi sointisi on surkeaa, korvaa särkevää kuultavaa jatkuvasti, päivästä toiseen, viikosta toiseen ja vuodesta toiseen.

        ts. aina matala äänesi eri kirjoituksissa soi, "Amerikasta lähtöisin jne."
        Eli se ei kerro yhtikäs mitään muusta, kuin oman viritystasosi falskista soinnista kuulijoiden korvissa.

        Viritetään ja hieman alkunostoa ääneesi.

        Jumala herättää Pyhän Henkensä kautta ihmisiä puhumaan Sanan totuutta, siinä ei katsota paikkaa, eikä aikaa.
        Niin kävi Lutherin kohdalla ja niin on monessa muunkin kohdalla.

        Eli tuo kompassisuunnan haukkuminen ei kerro muutakuin soraäänisen itse opitun soittotaitosi luritusta päivästä toiseen, vou vou vai, vai, nau, nau jne..

        Virityksestä vielä.
        Henkilökohtaisesti olen antanut Pyhälle Hengelle ja Sanalle valtuuden, se johtava Oboen, Alfa ja Å - ääni
        Sillä on valta avata ja sulkea, eikä sinun torvellasi jolla sointi on mitä on, ole tuota viritystä. Etkö sinä jo opi entisistä muistutuksista?

        Jos sinun torvipillisi mukaan pitäisi porukka alkaa veisaamaan kiitosvirttä, niin taitaisi mennä maailmassa se tanssiksi.
        Nykymaailmassa on tanssia ja lipunheilutusta riittävästi, näiden määrättyjen totuudentorvien keskuudessa.
        Siellä haukutaan kuin mukamas Juudaan leijonat ja puhallellaan kenen päälle sattuu, sitä mukamas herran henkeä ja ollaan niin totuuden torvia.

        plääh!

        tahi pasuunoita, sinun nimimerkilläsi.

        Taidat omistaa oman Hytli -merkkisen pasuunan, eikä Bachin pasuunaa ole käsissäsi ollut, tahi sanoisinko trombone.

        Tuota Hytliä et saa soimaan, vaikka virityspöökeliä ruuvaisit vaikka solmuun.
        Osta taivaallinen pasuna, se antaa selvän sävelen, mutta se maksaa sinulle kaiken, kaiken siksi, koska joudut kieltäytymään nyt olevastasi. Bach – on hieman raskaampi soittaa, mutta soi kauniisti, usko pois.
        Näin se on elopellolla, soinnin saamiseksi on luovuttava itsestä ja alettava ensin pitkillä äänillä, että saa huulituntuman suukappaleessa istumaan. Siihen tulee Jumalalta sointi, eikä niin rääkäse omiaan kuin nyt olet ajan saatossa rääkyttänyt.


      • Eäs adventtipasuna, TF, kirjoitt mm:

        ( http://keskustelu.suomi24.fi/node/10262235#comment-52310021 )
        TF:
        Totesin myös, että jäännöksessä on kaksi puolta, näkyvä ja näkymätön.
        Jälkimmäiseen kuuluvat kaikki aidot Jeesuksen seuraajat. Siis vastaus on kyllä.

        Vastasin:
        Siis vastauksesi, TF, on se, että Adventtikirkko on näkyvä Jeesuksen seuraaja,
        mutta muissa kirkkokunnissa oleilevat kristityt ovat näkymättömiä Jeesuksen seuraajia,
        koska eivät kuulu adventtijäännökseen?
        Mutta minun käsitykseni mukaan raja ei kulje kirkkokuntien välillä vaan sydämessä:
        Toiset panevat oikeasti luottamuksensa Jeesukseen, toiset vain näön vuoksi.

        Käsittääkseni adventtiliikkeessä alkaa olla häviävän pieni tuo Timon edustama äärilinja, että Jumala puhuisi vain adventtiliikkeen kautta ja olisi kokoamassa kaikkia ainoastaan adventtiseurakuntiin. Useimmat adventtipastorit käsittääkseni näkevät, että he jonkinlaisesta erituyissanomastaan huolimatta ovat kuitenkin vain yksi herätysliike muiden joukossa.

        Nykyajan Adventtikirkko tahtoo erota edukseen eikä häpeäkseen.

        antti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      414
      1206
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1106
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      842
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      795
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      100
      703
    6. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      16
      702
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      684
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      661
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      653
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      60
      645
    Aihe