Eläinjalostus evoluutiotodisteena

Eläinjalostus on täysin pätevä todiste evoluution voimasta, vaikka se kretuja nin paljon harmittaakin. Vai voisiko joku selittää eron? Luonnonvalinnassa ja jalostuksessa muodostuu valintapaine, tietyt ominaispiirteet jotka yleistyvät. Mutta miten se muuntelun syntyprosessi eroaa? Eli millätavoin lisääntyminen eroaa, miten eri tahojen suorittama valinta hedelmöittymisen jälkeen, vaikuttaa munasolun hedelmöittymisessä tapahtuvaan prosessiin?

Toinen asia, periytyykö kreationistien mielestä hankitut ominaisuudet?

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ollaan käyty tämä jalostaminen läpi monta kertaa, mutta se tyssäyty siihen, että he uskovat, että eläimet voivat muuttua ajan myötä... ja se on ihan normaalia, mutta toista lajia niistä ei tule :D

      • Muuttua voi, mutta ainoastaan taantuminen on mahdollista. Paitsi jos jokin laji, kuten banaanikärpäset, ovat yllättäen onnistuneet lajiutumaan, kuvaan astuu jokin DNA:n mystinen, kenenkään koskaan havaitsema mekanismi, joka palauttaa uuden lajin simsalabin takaisin alkuperäiseksi lajiksi. Paitsi kehälajit, jotka ovatkin kuulemma kaikki aivan samaa lajia ja todistavat luomisesta.


      • ja sitä prosessia ei vielä ole esitetty mikä estää mikroevoluution kumuloitumisen makroevoluutioksi. Eli kretuilla on iso kanto kaskessa.


    • Ikävä kyllä eläinten jalostus on kretuille olevinaan todiste älykkäästä suunnittelusta.

    • ++++++++++

      Eläinten jalostusta tehdään jo raamatussa, syy miksi se tapahtuu on väärin: Se mitä vanhemmat näkevät ei vaikuta syntyvään.

      1. Mooseksen kirja 30
      35 Vielä samana päivänä Laban keräsi erilleen juovikkaat ja kirjavat pukit ja kaikki täplikkäät ja kirjavat vuohet, kaikki, joissa oli jotakin valkois- ta, ja kaikki mustanruskeat pässit ja jätti ne poikiensa paimennettaviksi.
      36 Sitten Laban siirsi tämän lauman kolmen päivämatkan päähän Jaakobista, ja Jaakob jäi paimentamaan Labanin muita vuohia ja lampaita.
      37 Jaakob otti tuoreita valkopoppelin, mantelipuun ja plataanin oksia ja kuori niihin raitoja niin, että valkoinen puu paljastui.
      38 Kun naaraat olivat kiimassa, hän pani kuorimansa oksat niiden eteen juottoruuhiin, vesialtaisiin, joista ne kävivät juomassa. [1. Moos. 31:12]
      39 Eläimet, jotka olivat pariutuneet oksien edessä, synnyttivät juovikkaita, täplikkäitä ja kirjavia karitsoita.
      40 Nämä karitsat Jaakob erotti itselleen. Kun eläimet jälleen olivat kiimoissaan, hän käänsi niiden päät Labanin karjan juovikkaisiin ja mustanruskeisiin eläimiin päin. Omat laumansa hän piti erillään eikä päästänyt niitä sekaantumaan Labanin vuohiin ja lampaisiin.
      41 Aina kun lauman voimakkaat naaraat tulivat kiimaan, Jaakob asetti oksat juottoruuhiin niiden eteen, niin että ne pariutuivat oksien edessä.
      42 Mutta heikko- jen eläinten eteen hän ei pannut oksia, ja siksi jäivät heikot eläimet Labanille ja Jaakob sai voimakkaat.

      Biologiaa (eli evoluutiota) ei voi kiistää raamatulla, koska se ei ole biologian oppikirja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      90
      3909
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2186
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2090
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      97
      1744
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      363
      1585
    6. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      16
      1273
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      94
      1209
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      94
      1167
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1015
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      946
    Aihe