Keitti heti yli kun tubeb rinkula lähti pyörimään - niitä ikinä availlut. Mut kun musiikkitiedostoja hallinneet ystävät toivat esille hyvää musaa, jopa mieli muuttui.
Yotube on huikea innovaatio. Videokuvakkeita klikkaamalla löytää vastaavia esityksiä laajemmallakin otannalla.
Hyvä mielimusiikkiesitys valaisee mieltä kuin majakka vielä kauan jälkeenkin päin. Kulttuuri on muutakin kuin sanailua sieltä täältä.
Alkuun vihasin Yotubea...
9
108
Vastaukset
- Lorena*
Youtube on yksi suosikeistani varsinkin yksinäisinä hetkinä. Kuuntelen musiikkia melkein laidasta laitaan. Viimeaikoina olen kuunnellut Weichnacht liedereitä - joulunajan musiikkia, jotenkin se viehättää.
Mutta ylitse muiden suosikkeja ovat,
En etsi valtaa loistoa, Rajattomien esittämänä sekä Sylvian joululaulu, Sulo Saarits.
Suomalaiset joululaulut soivat sielläkin CD tai DVD esityksinä missä vietän joulua.
http://www.youtube.com/watch?v=ggpew-i5hSs Onhan ytuubi aivan verraton tietopankki mm. musiikinhakemisessa. Sieltä löytyy kaivatut sanat ja linkkejä vanhoihin suosikkilauluihin, niiden sanoituksiin.
- Lorena*
Tässä joulun odotus mieltä, Leif Lindemanin esittämänä. Onko tullut, eritoten CC,
oltua kilttinä sillä tontut kurkistelevat ikkunan takana. Entäpä kaikkien kirjoittajien laita. En ole ollut kiltti tänä vuonna, joten paras painua pakoon muille maille jouluksi!
http://www.youtube.com/watch?v=tQ8qrRdtrnc&feature=related Lorena* kirjoitti:
Tässä joulun odotus mieltä, Leif Lindemanin esittämänä. Onko tullut, eritoten CC,
oltua kilttinä sillä tontut kurkistelevat ikkunan takana. Entäpä kaikkien kirjoittajien laita. En ole ollut kiltti tänä vuonna, joten paras painua pakoon muille maille jouluksi!
http://www.youtube.com/watch?v=tQ8qrRdtrnc&feature=relatedEpäilen sitä kilttinä pysymistäni. Jos olis mahiksii, niin jouluttomaan maisemaan häippäsisin. En kuitenkaan minnee piilopirttiin vaan aurinkorannoille.
Iloitsen siitä Lorena, että olet musiikki-ihmisiä. Meikällä menee niin, että ankeampaa on, sitä vankemmin mielessä soi joku, ihan mikä tahansa musakappale.
Komeast Leif vetää tuon jouluisen kipaleen.
Avaan aamun puhditusmusalla,itken ja avaan päivän,illalla suljen tunteet hillitysti.
Voi ilman Yotubea en tulisi toimeen.On tietty minulla vinopino vinyyleitä,soitan niitä as.vaunussa joskus,kun siltä tuntuu- ei jaksa ei yrittää.
Minua harmittaa, koska koneeni on niin hidas, että se pätkii musiikin. Ainoa hyväpuoli on siinä, jos haluaa kirjoittaa sanat muistiin, niin hyvin ehtii.
Etsin kyllä joskus mielimusaani, sillä jo alkusävelet saavat pääkoppani "soittamaan" koko levyn.
Vanhassa koneessani sain valita, tosin CD:ltä, mitä haluan kuunnella ja siksi minulla voikin pyöriä sama levy koko koneella olo ajan. Koskahan tuo youtube tuli? Lapsenlapsenikin (5-7)osaavat hakea jo hienosti siletä musaa, sillä nuorempikin hahmottelee jo kirjaimet ja kuvakkeet auttavat lisäksi.
Nykyisestä koneestani olen jotenkin hukannut tuon CD-soittomahdollisuuden ja yritin etsiä "vikaa", niin nyt se ilmoittaa jokatoinen minuutti, että jokin UBS-laite on väärin kytketty???
- .......
Yotubisa ei aivan kaikkia musiikkia ole, esm. Seppo Ruohosen laulut puuttuu, olen löytäny vain muutaman, mutta kauneimmat on jääny jonnekkin, omistin aikoinaan Seppo Ruohosen kasetin, mutta se katosi autostani, harmi.
- Lorena*
Seppo Ruohonen laulaa Oskar Merikannon säveltämää Kullanmurusta,
http://www.youtube.com/watch?v=5-R6q2M9ItA
- niitä oli paljon ka-
setilla.
Juu, todellakin sieltä löytyy kauniita laulua aivan tuhottomasti, Seppo Ruohosen lauluja ei löydy kuin muutama, miksikökähän ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541