Tietokone voittaa baarin lihatiskin?

- ? -

"Maksulliset deittisivustot ovat kasvattaneet suosiotaan Suomessa ilmaisten palvelujen rinnalla jatkuvasti. Ihmiset ovat nyt valmiita maksamaan nettitreffailusta.

- Jäsenmaksuja perustellaan sillä, että niiden turvin pysytään tuottamaan parempia hakufunktioita ja palveluita. Lisäksi kaikki eivät pääse pällistelemään maksullisia profiileja.

Nettideittailun suosiosta kertoo jotain se, että yksistään Suomen suurimpana treffipalveluna itseään mainostavalla Suomi24:llä on noin 100 000 aktiivista käyttäjää. Online-johtaja Jarno Alastalon mukaan viime vuosina käyttäjämäärät ovat yhä kasvaneet maltillisesti.

Paasonen kertoo huomanneensa, että kun ihmiset etsivät seuraa netistä, ei sitä enää välttämättä edes oleteta löytyvän yökerhoista.

- Keskusteluissa olen törmännyt siihen, että baarissa käynti lihatiski-meiningillä on vähentynyt. Etenkin nuoret käyvät baareissa nyt omissa porukoissaan, eivätkä uusia ihmisiä tapaamassa."

http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2012010815050062_lz.shtml

Niin?

7

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      En minä kyllä seuranhausta suostuisi maksamaan. Täysin järjetöntä, mutta ehkä se sopii nimenomaan tähän paperilla sopivan hakemiseen, mitä moni tuntuu harrastavan (ja sitten ihmetellään kun kemiat eivät kohtaakaan :D). Varatuille tuollainen privaatimpi maksullinen palvelu on varmasti varsinainen aarreaitta.

      Muuten kyllä voi tuon allekirjoittaa, tainnut käydä vähän parempikin flaksi netissä kuin baaritiskillä. Toisaalta, jos jollakin on kirjallisesti vaikeuksia ilmaista itseään, luultavasti saa entistä vähemmän huomiota.

    • messor

      Kyseessä on ainoastaan tämän nimenomaisen sivuston mainos. Oletteko
      huomanneet että siitä kirjoitetaan melkein jokaisessa lehdessä? Jonkun
      opiskelijan pitäisi tehdä opinnäytetyö tämän sivuston markkinoinnista,
      vaikkapa ei se varmaan ole sen kummempaa kuin hankkia suhteet Alma
      mediaan ja Sanoma wsoy:hin.

    • Deeja vuuuu

      Hah :D
      Ne lihatiskit ovat vaan siirtyneet sinne nettiin!

      Siellä on helpompi tiettyjen miesten väijyä joko varattuna tai vain petiseuraa etsien milloin haluaa sekä toisaalta tarjoaa naisille pohjattoman miesten kiinnostuksen, ihailuviestien sarjan ja odotukset siitä täydellisestä prinssistä joka löytyy kunhan tarpeeksi valkkaa.

      Ainakin on helppo sanoa että se lisää sitä että enää ei tutustuta ihmiseen ihmisenä vaan enemmänkin jonkinlaisena laatutarkkailun prosessoitusena tuloksena.

      Varsinkin naisten kohdalla tällainen miehen täsmähaku on yleistynyt koska netissä on kysyntää varsinkin nuorella naiselle loputtomasti. Olen tuntenut tällaisia naisia myös live-elämän puolelta.

      Ei tarvitse pimeässä ja mölyisessä baarissa valkata mielesitä kun ne tärkeimmät ominaisuudet lyödään pöytään kuvaa myöten heti kun astuu profiiliin.

      Sitten vain klikkailemaan.

    • sitku mutku

      Baarissa tai yökerhossa käyminen on myös aika kallista. Jos käy baarissa vaikkapa kerran viikossa, niin siihen menee helposti rahaa 100 euroa (taksi, 1-2 juomaa, narikkamaksu) ja aikaa ehkä noin 8 tuntia (suihkussakäynti, meikkaus, hiusten laitto, matkat, baarissa istuskelu) ja pahimmassa tapauksessa saa istua koko illan yksinään pääsemättä edes jutustelemaan kenenkään kanssa.

      Ainakin opiskelijalle tai vaikka yksinhuoltajalle tai työttömälle tuollaiset baari-illat tulevat pidemmän päälle kalliiksi.

      Enemmän jutustelua saa sätissä tai laittamalla profiilin nettideittiin, jolloin pääsee kahvittelemaan 1-2 tunniksi jonkun miehen kanssa. Tällöin selviää itse halvemmalla ja nopeammin kuin jos vertaa baariin. Myös kahvilla käymällä on se etu, että tietää jo ihmisestä jotakin ja kun ollaan selvinpäin, niin pystyy paremmin arvioimaan miestä verrattuna siihen, että baarissa on kova melu, ollaan ehkä hieman huppelissa ja väsyneenä.

    • HYI09

      Ei vitun köyhät, ei ihme jos ootte sinkkuja. Älkää ikinä puhuko naisillenne noin. Yäk.

    • uffaffaa ja paariin

      Riippuu baarista jos haluaa mennä ns. lihatiskille niin sen mukaista on tarjontakin.

    • Baarissa en ole koskaan käynytkään, mutta eivät toimi nettitreffitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe