"Maksulliset deittisivustot ovat kasvattaneet suosiotaan Suomessa ilmaisten palvelujen rinnalla jatkuvasti. Ihmiset ovat nyt valmiita maksamaan nettitreffailusta.
- Jäsenmaksuja perustellaan sillä, että niiden turvin pysytään tuottamaan parempia hakufunktioita ja palveluita. Lisäksi kaikki eivät pääse pällistelemään maksullisia profiileja.
Nettideittailun suosiosta kertoo jotain se, että yksistään Suomen suurimpana treffipalveluna itseään mainostavalla Suomi24:llä on noin 100 000 aktiivista käyttäjää. Online-johtaja Jarno Alastalon mukaan viime vuosina käyttäjämäärät ovat yhä kasvaneet maltillisesti.
Paasonen kertoo huomanneensa, että kun ihmiset etsivät seuraa netistä, ei sitä enää välttämättä edes oleteta löytyvän yökerhoista.
- Keskusteluissa olen törmännyt siihen, että baarissa käynti lihatiski-meiningillä on vähentynyt. Etenkin nuoret käyvät baareissa nyt omissa porukoissaan, eivätkä uusia ihmisiä tapaamassa."
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2012010815050062_lz.shtml
Niin?
Tietokone voittaa baarin lihatiskin?
7
223
Vastaukset
- ...................
En minä kyllä seuranhausta suostuisi maksamaan. Täysin järjetöntä, mutta ehkä se sopii nimenomaan tähän paperilla sopivan hakemiseen, mitä moni tuntuu harrastavan (ja sitten ihmetellään kun kemiat eivät kohtaakaan :D). Varatuille tuollainen privaatimpi maksullinen palvelu on varmasti varsinainen aarreaitta.
Muuten kyllä voi tuon allekirjoittaa, tainnut käydä vähän parempikin flaksi netissä kuin baaritiskillä. Toisaalta, jos jollakin on kirjallisesti vaikeuksia ilmaista itseään, luultavasti saa entistä vähemmän huomiota. - messor
Kyseessä on ainoastaan tämän nimenomaisen sivuston mainos. Oletteko
huomanneet että siitä kirjoitetaan melkein jokaisessa lehdessä? Jonkun
opiskelijan pitäisi tehdä opinnäytetyö tämän sivuston markkinoinnista,
vaikkapa ei se varmaan ole sen kummempaa kuin hankkia suhteet Alma
mediaan ja Sanoma wsoy:hin. - Deeja vuuuu
Hah :D
Ne lihatiskit ovat vaan siirtyneet sinne nettiin!
Siellä on helpompi tiettyjen miesten väijyä joko varattuna tai vain petiseuraa etsien milloin haluaa sekä toisaalta tarjoaa naisille pohjattoman miesten kiinnostuksen, ihailuviestien sarjan ja odotukset siitä täydellisestä prinssistä joka löytyy kunhan tarpeeksi valkkaa.
Ainakin on helppo sanoa että se lisää sitä että enää ei tutustuta ihmiseen ihmisenä vaan enemmänkin jonkinlaisena laatutarkkailun prosessoitusena tuloksena.
Varsinkin naisten kohdalla tällainen miehen täsmähaku on yleistynyt koska netissä on kysyntää varsinkin nuorella naiselle loputtomasti. Olen tuntenut tällaisia naisia myös live-elämän puolelta.
Ei tarvitse pimeässä ja mölyisessä baarissa valkata mielesitä kun ne tärkeimmät ominaisuudet lyödään pöytään kuvaa myöten heti kun astuu profiiliin.
Sitten vain klikkailemaan. - sitku mutku
Baarissa tai yökerhossa käyminen on myös aika kallista. Jos käy baarissa vaikkapa kerran viikossa, niin siihen menee helposti rahaa 100 euroa (taksi, 1-2 juomaa, narikkamaksu) ja aikaa ehkä noin 8 tuntia (suihkussakäynti, meikkaus, hiusten laitto, matkat, baarissa istuskelu) ja pahimmassa tapauksessa saa istua koko illan yksinään pääsemättä edes jutustelemaan kenenkään kanssa.
Ainakin opiskelijalle tai vaikka yksinhuoltajalle tai työttömälle tuollaiset baari-illat tulevat pidemmän päälle kalliiksi.
Enemmän jutustelua saa sätissä tai laittamalla profiilin nettideittiin, jolloin pääsee kahvittelemaan 1-2 tunniksi jonkun miehen kanssa. Tällöin selviää itse halvemmalla ja nopeammin kuin jos vertaa baariin. Myös kahvilla käymällä on se etu, että tietää jo ihmisestä jotakin ja kun ollaan selvinpäin, niin pystyy paremmin arvioimaan miestä verrattuna siihen, että baarissa on kova melu, ollaan ehkä hieman huppelissa ja väsyneenä. - HYI09
Ei vitun köyhät, ei ihme jos ootte sinkkuja. Älkää ikinä puhuko naisillenne noin. Yäk.
- uffaffaa ja paariin
Riippuu baarista jos haluaa mennä ns. lihatiskille niin sen mukaista on tarjontakin.
Baarissa en ole koskaan käynytkään, mutta eivät toimi nettitreffitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a657391Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2386247Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,804591Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1083822Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut673056Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742966Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1212651SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het342108Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621947Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2561867