Huolimatta siitä, että teistit ja ateistit ovat väitelleet jo pidemmän aikaa, koen että vastapuolen kanssa jankkaaminen muuttuu päivä päivältä turhemaksi johtuen siitä, että vaikka kysyjät vaihtuvat,esitetyt kysymykset ovat aina samoja. Samaan väärinmuotoiltuun kysymykseen miljoona kertaa vastaaminen on turhauttavaa; se on kuin seinille puhuisi. (Katson sinua Jaakob)
Nyt annan teille, arvon uskoontulleet ja oikeamieliset, mahdollisuuden perustella kysymystenne kummallisia muotoiluja. Alla on tekemiänne oletuksia, joita esitetään liian usein totuuksina, vaikka ovat mielestäni virheellisiä. Olkaa hyviä ja perustelkaa seuraavat:
Ateismi kuuluu ontologian(mitä on olemassa?) ja erityisesti teologian(onko jumala olemassa?) piiriin. Kysymys maailman synnystä ei ole ontologiaa, vaan teleologiaa (onko kaikkeen syy, ja jos on, niin mikä?) . Miksi ihmeessä ateismi on sidoksissa alkuräjähdykseen ja ylipäätänsä teleologiaan?
Evoluutio on biologian osa-alue, joka tutkii lajeissa tapahtuvia muutoksia pitkien aikavälien aikana. Se on vihdoin näkyvästi todistettu kiitos Richard Lenskin kolibakteerikokeen (jatkunut jo kaksikymmentä vuotta)http://en.wikipedia.org/wiki/Lenski_experiment. Kuitenkin sitä voi aina epäillä.
Ateismi ottaa kantaa vain yhden olennon (Jumala) olemassaoloon, eikä väitä kyseisen olennon kehittyvän minnekkään. Millä logiikalla ateismi ja evoluutio kuuluvat yhteen?
Marxismi, feminismi, sosialismi ja kommunismi ovat yhteiskuntatieteitä, jotka ottavat kantaa siihen, minkälainen on hyvä yhteiskunta. Ateismi ei ota kantaa yhteiskuntaan vaan Jumalan olemassaoloon. Miksi nämä eri opit esitetään turhan usein ateismin kanssa samana asiana?
Etiikka tutkii arvoja, normeja ja moraalia ja mahdollisesti pyrkii vastaamaan kysymykseen "miten ihmisen tulisi elää?". Nihilismi on teoria, jonka mukaan arvoja, normeja, tai moraalia ei ole. Miksi nihilismi sekoitetaan ateismiin, vaikka se(ateismi) ei ole arvoteoria?
Myös darwinismi on arvoteoria, joka syntyi 1800-luvulla kun darwinin oppeja tulkittiin väärin. Darwinistien mukaan vahvimman yksilön tulee, ja on hyvä alistaa heikot, koska tämä on luonnon tahto (se EI OLE). Tämä johti mm. mustien sortoon imperialistisessa Afrikassa (White man's burden) ja vaikutti vahvasti 1900-luvulla muotoiltuun rotuoppiin. Nihilismin tavoin perustelkaa, miksi ateismi ja darwinismi kuuluisivat yhteen?
Vaadin selvennystä
7
126
Vastaukset
- Uskismoraalista
Uskovan päätavoite on ateismin demonisointi, keinoista piittaamatta. Ateismin pitää olla pahaa, julmaa, sivistymätöntä, moraalitonta, itsekästä ja aina turmioon sekä rappioon johtavaa - siis hihhulin mielestä. Jos uskova ottaisi huomioon edellä mainitsemasi asialliset perusteet ja tosiasiat, olisi hänen huomattavasti vaikeampi pakkomielteenomaisesti demonisoida ateismia.
Uskovan mielestä oikeus, totuus, hyvyys, kauneus, sivistys, rauha,.moraali ja epäitsekkyys ja yleensäkin koko länsimainen sivistys ovat kaikki vain ja ainoastaan kristinuskon aikaansaannoksia. Sellaisia ei voi esiintyä ateismissa eikä ateisteilla, jotka uskovan mielikuvitusmaailmassa edustavat kaikkea sitä pahaa, mikä maailmassa ja ihmismielessä ja yhteiskunnassa pahimmillaan voi olla.
Uskova ei voi lähteä ajatuksesta, että ateistilla olisi samanlainen elämä kuin hänellä itselläänkin, Koska sehän on mahdotonta, kun ateistilla ei ole hyvyyttä eikä oikeudentajua eikä moraalia eikä epäitsekkyyttä eikä kaikkia niitä muita hienoja ominaisuuksia, jotka voi olla vain kristityllä uskovalla.
Ateismi on synti ja rikos ja ongelma ja kaiken pahan alkujuuri, joka pitää kitkeä ja poistaa. Ja siksi myös kaikki tieteenalat (kuten vaikkapa evoluutiobiologia tai fysiikka tai kosmologia), jotka voivat edes jollain lailla pönkittää ateismia (ja joissa ei pidetä GDI:tä ainoana oikeana hyväksyttävänä vastauksena, ihan kaikkeen), ovat myös pahan välikappaleita ja siten demonisia ja vastustettavia.
Ja koska mikään ei istu hihhulin päähän niin hyvin kuin vainoharhaiset salaliitot (paitsi tietenkin foliokypärä) ja ajatus oikeiden kristittyjen alinomaisesta vainoamisesta (se pakonomainen marttyyrikompleksi, nääs), niin kunnon uskova on myös varma siitä että koko valtava tiedemaailma sekä kaikki tiedotusvälineet ovat yhdessa jossain valtavassa mystisessä maailmanlaajuisessa salaliitossa oikean tiedon pimittämiseksi ja tietysti myös levittääkseen tahallisesti väärää tietoa uskovien eksyttämiseksi totuudesta.
Tämähän on muuten yksi vainoharhaisen salaliiton peruskaava - on joku mystiset valtuudet omaava ylivertainen klikki, joka panttaa kaikkea oikeaa tietoa ja levittää tahallaan kaikenlaista disinformaatiota. Tosin ainoat klikit joihin minä tiedän tuon satavarmasti sopivan ovat Vatikaani ja hellarit. Mutta kun ne nimenomaan itse tekevät kaikkea tuota, niin tietenkin ne sitten epäilevät että kaikki muutkin tekisivät. Mutta joillain muilla onkin toisenlainen moraali kuin se uskismoraali. Myöskään monet muut yhteiskunnalliset asiat, esim homojen oikeudet, kirkon ja valtion ero. Jne. Eivät käsitteinä varsinaisesti kuulu ateismin piiriin. Ne voivat kuitenkin olla osa erillaisten sekulaaristen järjestöjen ajamia asiaoita. Eivätkä varsinaisesti kuulu itse uskonnottomuuteen. Kun tällaisia maallisia oikeuksia voi ajaa myös moni muu taho.
- miksi atte å homo
Miksi juuri ateisti on usein homo,ei kai vakaumuksen pitäisi vaikuttaa seksuaaliseen suuntautumiseen?
miksi atte å homo kirjoitti:
Miksi juuri ateisti on usein homo,ei kai vakaumuksen pitäisi vaikuttaa seksuaaliseen suuntautumiseen?
Kuinka monta tunnet?
- 4X
Vastaus aloittajan kysymykseen: ateismi ei ole yhtään mitään, se on vain teismin kieltoa - siksi koko foorumi on turha.
- X4
''se on vain teismin kieltoa''
Väärin.
- darwinismista
>>Myös darwinismi on arvoteoria, joka syntyi 1800-luvulla kun darwinin oppeja tulkittiin väärin. Darwinistien mukaan vahvimman yksilön tulee, ja on hyvä alistaa heikot, koska tämä on luonnon tahto (se EI OLE). Tämä johti mm. mustien sortoon imperialistisessa Afrikassa (White man's burden) ja vaikutti vahvasti 1900-luvulla muotoiltuun rotuoppiin. Nihilismin tavoin perustelkaa, miksi ateismi ja darwinismi kuuluisivat yhteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17913494
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454920Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402843Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515