1. Jos otetaan kaikki maailman pullonkorkit ja niistä tehtäisiin kasa, niin kuinka korkea tuo kasa olisi?
2. jos otetaan kaikki maailman pullot, kupit, astiat, lautaset ja purkit ja täytettäisiin ne merivedellä, niin kuinka paljon merenpinta laskisi ja millaiset vaikutukset sillä olisi maapallolla?
3. Jos maapallolla ei olisi yhtäkkiä yhtään ihmistä, niin pelastuisiko maapallo ja alkaisi taas elämään vihreyttä täynnä?
4. jos alkoholijuomista poistettaisiin alkoholi, niin joisivatko ihmiset niitä enää?
5. jos saharassa sataisi kerran päivässä vettä, tulisiko saharasta viidakko 200 vuodessa?
6. jos maan keskipiste olisi tyhjä, niin leijuisiko siellä oleva kivenkappale keskellä tyhjää vai lentäisikö se johonkin tyhjän reunalle kiinni ja jos lentäisi, niin mihin reunaan?
7. Jos liskot olivat aikoinaan jättiläisiä nykyisiin nähden, niin voisiko olla mahdollista että muutkin eläimet olivat jättiläisiä?
8. Mikä oli maailman ensimmäinen tappava tauti?
9. jos apinoista kehittyi ihminen, niin mikä kehittyy ihmisestä?
10. onko turhia kysymyksiä olemassa?
Kysymyksiä tiedemiehille
4
255
Vastaukset
Vastaukset.
1. noin kaksi ja puolikilometriä korkea
2. merenpinnan laskua ei havaitseisi, niin vähän se laskisi.
3. pikkuhiljaa maapalllo alkaisi vihertaa enemmän, mutta silti asteroidi voi tuhota sen. Osa lajeista kuolee sukupuuttoonjoka tapauksessa ilman ihmisiakin.
4 se ei ole enää alkoholijuomaa. Juon kahvia, maitoa, vettä, eikä ne sisällä alkoholia, en liene ainoa poikkeus.
5 ei tule.. esim englanti ei ole viidakko, pelkkä sade ei siis riitä.
6 leijuu
7 osa eläimistä oli suuria. mutta kaikkea oli siltä väliltä, pienistä itikoista puolimetrisiin sudenkorentoihin.
8 kenet tappava? alkuolion, apinamiehen, vai nykyihmisen?
9 parempi ihminen
10 ei ole, vaikka jotkut voi olla eri mieltä.- Valeproffa
Kun maapallo lampenee , niin ilmakehakin lampenee ?
Miten se vaikuttaa ilmakehan laajenemiseen ja sitakautta tiheyteen?
Vaikuttaako tiheyden muutos UV sateilyn ilman lapaisykykyyn ja otsonikerrokseen ?
Vaikuttaako tiheyden muutos ilman kykyyn sitoa vetta?
Vaikuttaako tiheyden muutos maapallolta heijastavan lampoenergian karkaamiseen ?
Vaikuttaako se aurinkosateilyn hiukkasten lapaisevyyteen ? j.n.e. ? >>10. onko turhia kysymyksiä olemassa?
- tuo syksyinen pelto
1. sellaista kasaa ei koskaan tehdä
2. mahdotonta
3. maapallo ei pelastu missään tapauksessa.
4. mieluummin kuin öljyä
5. riippuu sademäärästä
6. maapallo ei ole ontto
7. kokoerot eivät oleellisia
8. elämä
9. uusavuton sohvaperuna
10. aivan varmasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530