kasvisruoka!!!!! ;)
pitkän iän
8
154
Vastaukset
- Sekaruoan kannattaja
Eikun monipuolinen ja terveellinen sekaruoka.
- eip ole
Lähes kaikki yli 100 vuotiaiksi eläneet ja vetreänä pysyneet ovat noudattaneet kasvisruokavaliota! Osa on harvakseltaan syönyt kalaa, mutta pääasiassa "rehuja ja siemeniä." Tärkeää on tietysti huolehtia proteiinien ja b12 vitamiinien saannista jos ei syö mitään eläinperäistä.
Onhan se luonnollista, että makkaran ja pihvien mussuttajat kuolee aikaisemmin! - Kasvissosekeitto
eip ole kirjoitti:
Lähes kaikki yli 100 vuotiaiksi eläneet ja vetreänä pysyneet ovat noudattaneet kasvisruokavaliota! Osa on harvakseltaan syönyt kalaa, mutta pääasiassa "rehuja ja siemeniä." Tärkeää on tietysti huolehtia proteiinien ja b12 vitamiinien saannista jos ei syö mitään eläinperäistä.
Onhan se luonnollista, että makkaran ja pihvien mussuttajat kuolee aikaisemmin!Ja sekin on luonnollista että kaikki kuolee koska tahansa,oli ruokavalio mikä hyvänsä,myös kasvistenkin mussuttajat aikaisemmin,joten ei se riipu mistään ruokavaliosta.
- näinkö on ... ?
eip ole kirjoitti:
Lähes kaikki yli 100 vuotiaiksi eläneet ja vetreänä pysyneet ovat noudattaneet kasvisruokavaliota! Osa on harvakseltaan syönyt kalaa, mutta pääasiassa "rehuja ja siemeniä." Tärkeää on tietysti huolehtia proteiinien ja b12 vitamiinien saannista jos ei syö mitään eläinperäistä.
Onhan se luonnollista, että makkaran ja pihvien mussuttajat kuolee aikaisemmin!Entäs jos kuolee vaikka liikenneonnettomuudessa ennen sitä vaikka miten ois porkkananpurija.
Saako paremman taivaspaikan ? - kuka on
näinkö on ... ? kirjoitti:
Entäs jos kuolee vaikka liikenneonnettomuudessa ennen sitä vaikka miten ois porkkananpurija.
Saako paremman taivaspaikan ?liittänyt uskonnon tähän aiheeseen? Yhtälailla murhaajat kuolevat siinä missä muutkin, eikä kukaan pääse toistansa helpommalla.
Mutta joo, uskokoon ken tahtoo pitkän iän geeneihin kuten selluliittivoiteisiin........ Näin on mutta tiedehän ei muuksi muutu! ;D
Jos kasvisruoka ja pitkä ikä kuitenkin kiinnostaa, kannattaa katsoa tiedeohjelma, jossa siitä kerrottiin. Toivottavasti löytyy vielä netistä.
- daf-16
ne on geeneissä http://tieku.fi/ihminen/sairaudet-ja-hoitomenetelmat/pitkan-ian-geeni
- näin on!!!
Tuo dokumentti todistaa, että kasvispainotteinen tai sitten puhtaasti kasvisruokavalio todellakin on pääsylippu terveeseen vanhuuteen ja pitkäikäisyyteen.
http://areena.yle.fi/video/1330029023993 - realistivege
Yleensä ne, jotka välittävät ruokavaliostaan sen verran, että vaivautuvat miettimään sitä ja valitsemaan kasvisruuan, välittävät muutenkin itsestään enemmän, liikkuvat ja noudattavat terveempiä elintapoja muutenkin.
Ei ole satavarmaa konstia eikä ihmelääkettä pitkän iän takaamiseen, mutta minusta kasvisruoka kannattaa, vaikka eläisin vain viikon tästä eteen päin. Se on se elämän laatu, johon kuuluu myös omien valintojen eettisyys. Siinä mielessäkin kasvisruoka on terveempää. Ja on se sitä siltikin vaikka syövänkin saisi.
Ja totta puhuen, minä en luopuisi vegaanielämäntavasta, vaikka se todistettaisiin jopa epäterveemmäksi. Se vain on oikea juttu minulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4375553Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.93414Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1753347Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982861- 712238
- 452204
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!542160- 911893
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei121611MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171483