Kysyn tämmöstä hiukan tyhmääkin kysymystä, mutta haluan vain olla varma..
Jotkut puhuvat, että kanansiipien tekeminen friteerauskeittimellä eli rasvakeittimellä pitäisi ensin kastaa ne johonkin taikinaan ennen ku ne voi laittaa keittimeen..?
Eikö se riitä, että vain paistaa vaikka hetken niitä pannulla ja sitten laittaa keittimeen kypsentämään..? Elikkä tämä käytäntö olisi ilmeisesti uppopaistamista..
Ja miten niitä tulisi itsessään tehdä, kuinka kauan niitä tulisi pitää keittimessä?
Haluan pikaisesti vastauksia, että pääsen kokeilemaan keitintäni ensimmäistä kertaa. Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen! :)
Ruoka ja juoma: kana- ja linturuoat
ankkanainen
2
214
Vastaukset 2
- rasvaa päässä?
"kanstaa ensin johonkin" no voi yhren kerran! Se johonkin kastaminen ei ole mitenkään välttämätöntä ja sitä tehdään että saadaan se frittikuori friteerattavaan tuotteeseen. Jos keität vain rasvassa, niin saat ikäänkuin pika confitin siitä.
Menikö nyt jakeluun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63633- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27426- 33415
- 66409
- 32405