Jo yli 10.000 eurooppalaista vastustaa

terveysinforajoitust

EU-säädökset (ravitsemus- ja terveysväiteasetus) ovat kieltämässä elintarvikkeiden terveysvaikutuksista kertomisen. Kun uusi lainsäädäntö astuu voimaan, niin myös superfoodien terveysvaikutuksista kertominen tulee yrityksiltä lähes mahdottomaksi. Vain tieteellisesti todistettuja vaikutuksia voi jatkossa kertoa kuluttajalle.

Kiellot eivät johdu siitä etteikö superfoodeilla ole terveysvaikutuksia, vaan siitä, että elintarvikkeilta vaaditaan kliinisiä lääketieteellisiä tutkimuksia tehosta. Onko mitään järkeä lähteä tekemään kaikella ruoalla kliinisiä lääketason tutkimuksia, kun hyödyt tiedetään jo ravitsemustieteen ja pitkän käytön perusteella.

Jos siis haluat, että jatkossakin voidaan kertoa mm. superfoodien terveysvaikutuksista, niin käy http://www.ravintolisatiedotus.fi/ sivustolla ja klikkaa eurooppalaiseen kansalaisvetoomukseen.

Viranomainen ei voi vaientaa nettiä yksityishenkilöiltä, mutta yrityksien terveystiedotus tulee loppumaan, jos nämä järjettömät säädökset tulevat voimaan.

1

238

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutustu ensin

      Säädökset eivät ole järjettömiä. Luontaisala on harrastanut härskisti yliampuvaa ja jopa laitonta mainontaa paikaansa pitämättömin terveysväittämin. Kyllä siihen täytyy jokin roti saada.

      Jo yli 10 000. Tiedätkö paljonko Euroopassa on asukkaita? Tuo on n. 0.001 promillea Euroopan väkiluvusta. Ei taida päättäjiä hetkauttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      114
      2358
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      32
      1275
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      973
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      631
      944
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      808
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe