15.4. oli Palma De Mallorcalla lämpötila päivällä vaivaiset 2 astetta!! Siis aivan uskomatonta, huhtikuun puolivälissä etelän lomasaarilla!! Tämä tahti jolla jääkausi lähestyy ja ilmasto kylmenee on kyllä järkyttävää!
Järkyttäviä kylmyyslukemia!
Kylmeneevaantaas
9210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämän viikon kirsikanpoimintapaikat tosiaankin näyttäisivät sijaitsevan Länsi-Euroopassa ja keskisessä Kanadassa.
Joo, tuolta näkee joka päivä hyvin ne parhaat kirsikanpoimintapaikat:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Onhan se ilmiselvää kirsikanpoimintaa.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Vain keski-Kanadassa ja länsi-Euroopassa on normaalia kylmempää. Muualla lämpimämpää. En ymmärrä miksi pseusoskeptikot hyppivät maapallolla paikasta toiseen ilmoittaen aina vain ne kylmät alueet.
Oikea skeptikko valitsisi yhden paikan (vaikka Eurooppa) ja raportoisi sen poikkeaman kerran kuussa vaikka kuun 1. päivä oli siellä normaalia kylmempää tai ei.
Nyt teidän puuhastelu on vain pelkää kirsikanpoimintaa. Aika naurettavaa sellaista. Tulee mieleen ala-asteen näsäviisastelijat.
Onkos Hansenilta päässyt punainen vesiväri loppumaan kun sitä ei tuossa kartassa enää näy? Voisko hohheli antaa selityksen siitä miksi hansu ei enää maalaa pohjoisnapaa ja etelämannerta punaisella?
Johtuisikohan se kenties siitä, että ehkä eilen ei missään päin maailmaa ollut yli 15 astetta normaalia lämpimämpää?
Kertoisitkos sinä "4 8" vuorostasi, että miksi se hansu aina välillä "vääristelee" lämpötiloja ja välillä ei? Vai olisikohan kyse ihan jostain muusta, vaikkapa vain sinun hölmöilystäsi?
Värit muuttuu lämpötilapoikkeamien mukaan. Esim. helmikuussa etelämantereella on normaalia kymempi. Silloin tuo vesiväri kelpasi Wattsille ja Goddardille.
http://www.real-science.com/branson-fifteen-degrees-normal-antarctic-global-warming
http://wattsupwiththat.com/2012/02/02/the-gore-effect-kicks-in-plus-ca-change/
Jos se kelpaa kyseisille herroille, miksi se ei kelpaa sinulle?
No mut onhan se Jöns jos Majorkalla olis ollu sadepäivä niin olis tullu alas lumena, vaikka Ylipappi Petteri Taalas manasi ettei pohjan poikain lapset tule näkemään lunta!
Mitäs tuo nyt on. Joskus 15 v sitten olin Riminillä ihan vähän ennen juhannusta ja vaikka aurinko paistoi pilvettömältä taivaalta niin rannalla tuli vilu. Aivan kuin Suomessa toukokuun alussa. Lämpöä lie ollut vähän yli 10 ast. !
Jääkausi lähestyy päivä päivältä. Sitä se on. Näkyy mm. yhtiövastikkeiden nousuna.