Millaiset vitamiiniarvot ja muut ainesosat horsmanversoisa on? Säilyykö pakasteessa. Nyt on sesonki kerätä niitä jos säilyy.
Muita luonnonantimia voi listata tähän ketjuun. mm. männynneulaset-tee(=superruokaa eli erittäin terveellinen mm. C-vitamiinia), koivunlehdet hiirenkorvalla, voikukanlehdet, pajunlehdet mm aspiriiniksi ja vatsakipuihin lääkkeeksi.
Horsmanversot parhaimmillaan. Säilyyko pakasteessa?
1
125
Vastaukset
Nyt kaikki metsään katselemaan hyvät mustikkapaikat, mustikoita näyttää tulevan paljon niin turhaa niitä on sinne jättää mätänemään. Puolukkaa on tulossa kanssa ihan kivasti.
Samalla kannattaa ottaa talteen horsmat, siankärsämöt, nokkoset, vadelmat ja vadelman lehdet, voikukan lehdet. Noihan on kaikki kovia superfoodeja.
Sieniä pitäisi olla tulollaan kanssa :)
Kuivaaminen on helppo ja hyvä tapa saada kasvit säilöttyä talveksi. Jos ei ole kuivuria ja aurinko ei paista ja uuni vie sähköä niin jääkaapin hukkalämmöllä voi kuivata yrttejä, horsmaa, voikukkaa mitä vaan :) Itse laitan kuivattavat voipaperin päälle ja sen jääkaapin päälle. Kokeilemalla saa selville miten ja missä ajassa mikäkin kuivaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233