Suunnitelma sadepäivän varalle

heh..

Pitäisiköhän tuossa kohta alkavalla kesälomalla jonain sadepäivänä kokeilla ihan huvikseen, minkälaista olisi viettää yksi päivä "Sähköteurastajan elämää"?

Hyvä idea! Haen joskus pitkäripaisesta pullon jotain laadukasta juotavaa ja naapurikaupasta jotain hyvää evästä, alan selailemaan maailman ilmastontutkimuslaitosten nettisivuja, ja postailen palstalle vaikka ensi alkuun noin sata aloitusta, joissa kerrotaan tylyä tieteellistä faktaa siitä, että ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia. Lisäksi voisin googlettaa muutaman kymmenen kuumasta säästä kertovaa uutista, ja postata nekin kaikki erillisinä aloituksina.

Tämä pitää todellakin tehdä joskus!

8

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vhermies1

      Yllä oleva on oppikirjaesimerkki siitä, että ilmastomuutosuskovainen ei pysty asiasta keskustelemaan, vaan vedetään mukaan kaikkea asiaankuulumatonta mustamaalausta.

      Ja sitten he ihmettelevät vielä miksi ihmiset ovat alkaneet inhoamaan heidän sättimistään ja synkistelyään...

      Hei Hohheli, peiliinkatsomisen paikka.

    • Ei kenenkään työelämässä olevan maksa eikä pää kestä päästä näissä "keskusteluissa" "voitolle". Olisihan se naurettavan helppoa kerätä vaikka kymmenen paikallista kuumuusennätystä jokaista kylmyysennätystä kohden (olen kokeillut), mutta kun pitäisi jaksaa 24/7/365, niin on myönnettävä, että tässä kyllä Sähköteurastaja vetää pitemmän korren.

      Sanoisinkin kaikille tieteen ystäville toivomuksena, että ei itse lähetetä linkkilistoja eikä idiotiaa ilmoiteta asiattomaksi. Dorkien säätiedotteet, Facebookin seinäpäivitykset ja musalinkit voi kuitenkin yrittää poistattaa, että sitä oikeaa hörhöilyä jäisi enemmän kaikkien tarkasteltavaksi.

    • Ime tätä

      Lopeta se lässytys, Kollimaattori. Olet munannut itsesi niin perusteellisesti, että hohhelikin jää jo hopealle.

      Olisi kannattunut olla rehellinen itselleen alusta asti. Piste.

      • Joku on tainnut hermostua tieteen esittämiseen ja havainnollistamiseen oikein huolella.

        Hyvä.


    • Ime tätäkin
      • Tuo on hyvä esimerkki denialistiänkyröiden idiotiasta, mitä ei missään nimessä saa mennä ilmoittamaan asiattomaksi.

        Aloittaja oli trolli. Olikohan joku ilmastoskeptikko vai satunnainen muuten vaan hörhöilyyn vittuuntunut?


      • Kokoa itsesi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Tuo on hyvä esimerkki denialistiänkyröiden idiotiasta, mitä ei missään nimessä saa mennä ilmoittamaan asiattomaksi.

        Aloittaja oli trolli. Olikohan joku ilmastoskeptikko vai satunnainen muuten vaan hörhöilyyn vittuuntunut?

        Siis oletko nyt jo ihan lopullisesti seonnut?

        Tuollainenko se alarmistin murtuminen sitten on?

        Näyttää sen verran karmealta, että sitä ei soisi edes hohhelille.

        Värisyttää. (Johtuuko se sinusta vai siitä, että on niin kylmää?)


      • Kokoa itsesi kirjoitti:

        Siis oletko nyt jo ihan lopullisesti seonnut?

        Tuollainenko se alarmistin murtuminen sitten on?

        Näyttää sen verran karmealta, että sitä ei soisi edes hohhelille.

        Värisyttää. (Johtuuko se sinusta vai siitä, että on niin kylmää?)

        Nyt on joku, ilmeisesti myötähäpeää tuntenut denialisti lähettänyt poistopyynnön tuosta aloituksesta, mutta eipä hätää: minä läväytän sen tähän koko komeudessaan kaikille naurettavaksi:

        "Sehän on ihan maalaisjärjelläkin ymmärrettävissä: kun aurinko lämmittää ilmastoa, maapallon kasvillisuus tihenee, jolloin ilmakehään vapautuu kasveista entistä enemmän hiilidioksidia. Hiilidioksidipitoisuuden kasvu on siis aina seurannut lämpötiloja jälkikäteen, eikä ikinä päinvastoin.

        Sen tietävät biologit, sen tietävät aurinkotutkijat, sen tietävät metsäntutkijat, sen tietävät geologit. Mutta sitä eivät tiedä klimatologit.

        -Tai ainakaan eivät enää kehtaa tunnustaa olleensa koko ajan väärässä. :D "


        Kyllä tämä on ihan värisyttävän hauska!


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      137
      7199
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5015
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4422
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3513
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2321
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      309
      1836
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1736
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1619
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1495
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe