Kolme kysymystä kaikkitietävälle

Perusjutut

Jos kuvitellaan, että olisi kaikkitietävä. olento, joka tietäisi kaiken ihmisestä, elämästä, universumista ja saisitte hänelle esittää kolme kysymystä, niin mitä kysyisitte?

21

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedon Jano

      Paljon kello?
      Onko mustilla suurempi?
      Mitä ajattelet minusta?

    • valaistumaton

      1. Kahden käden taputuksesta syntyy ääni. Millainen on yhden käden taputuksen ääni?

      2. Voitko, oi kaikkitietävä, katsoa omia kasvojasi ilman peiliä tai heijastavaa pintaa?

      3. Mitä aika on, jos ei ole lainkaan liikettä tai muutosta?

    • kuksaa2

      Lisää vastauksia puupääfilosofisiin kysymyksiin.

      a) Poronkello painaa noin 100 grammaa.
      b) Mustilla on suurempi tappi, mikä johtuu puun huonosta karsimisesta.
      c) Sinä olet pinnalta valkoinen mutta sisältä laho suomalaiskoivu.

    • valokala

      Kysyisin:

      1) Mikä on elämäni tarkoitus?
      2) Kerro minulle, miten voin hankkia paljon rahaa?
      3) Miksi rajoitat kysymysten lukumäärän kolmeen? Neljä olisi paljon parempi...

      • Oikea vastaus

        Minä voin vastata noihin Kaikkitietävän puolesta:

        "1) Mikä on elämäni tarkoitus?"
        - Elämän tarkoitus on elämä, joka sekään ei ole mikään tarkoitus.

        2) Kerro minulle, miten voin hankkia paljon rahaa?
        - Kuinka paljon on paljon? Täsmennä. Jos tarkoitat miljoonia, vain yrittäjänä sinulla on siihen mahdollisuudet, koska formulakuskia sinusta ei tule ja lottovoittoa et tule saamaan.

        3) Miksi rajoitat kysymysten lukumäärän kolmeen? Neljä olisi paljon parempi...
        - Jos kysymysten taso on tuo, yhdessäkin on yksi liikaa...


    • jääkauden mies

      1. Mitä ihmiskunnan olisi tehtävä selviytyäkseen (kasvihuoneilmiön voimistumisen jälkeen) edessä olevasta jääkaudesta?
      2. Onko tähtitieteellinen maailmankuvamme oleellisin osin oikea ja jos ei niin missä kohdin veikkasimme pieleen?
      3. Onko bioteknologia ihmiskunnan tulevaisuuden toivo vaiko lopullisen tuhon siemen?

      • Täydellinen Vastaaja

        1. olisi tehtävä ihme
        2. kosmologia on täysin perperistä, totaalisesti hakoteillä
        3. merkityksetöntä näpertelyä


    • vajaus

      olenko yksi?
      onko olemassa nollaa?
      onko olemassa ääretöntä?

    • kuksaa2

      a) Olet yksi lukemattomista. Keksi lisää suuria lukuja tai kuolet liian nuorena.
      b) Nolla on taloudessa mutta ei luonnossa.
      c) Rautalangan pituus on ääretön. Älä katkaise sitä.

    • cosmic kid

      1. Onko seuraavan sadan vuoden aikana maapalloon törmäämässä asteroidia, komeettaa tmv jonka törmäyksellä olisi globaaleja haittavaikutuksia?
      2. Jos sellainen törmäys olisi tulossa, voimmeko tehdä mitään avittaaksemme siitä selviytymistä? Ja jos niin mitä?
      2. Mikä olisi turvallisin paikka maapallon pinnalla asua ja elää?

    • hämärä ja sumuinen

      1. Aistimmeko me ihmiset ympäröivän maailman kaikki samalla tavalla?
      2. Onko se maailma jonka ympärillämme aistimme todellinen, so. paljastavatko aistimme maailman todellisen luonteen vai olemmeko vain kuin luolaan kahlittuja orjia jotka luulevat seinälle heijastuvia varjokuvia tosiolevaiseksi?
      3. Onko ns. yliluonnollisessa mitään todellista, onko esim. ajatusten luku tai noituus mahdollista?

    • kuksaa2

      1) Valitettavasti jotkut meistä ovat aistivammaisia: sokeita, kuuroja jne.
      2) Kyllä aistimme ovat sielunlaissa todellisia, joten Platonin teoria orjayhteiskunnan filosofiasta voidaan heittää jo historian romukoppaan.
      3) Kaikkien kannattaa opetella nukkumaan terveellisesti eli silmäluomet kiinni ja unohtaa siten noituus yms. yliluonnollinen höpötys.

    • simulantti XYZ123456

      1. Onko mitään muuta oikeasti olemassa kuin minä? No okei, sinä "kaikkitietävä. olento" ehkä olet olemassa minun lisäkseni (ellen sitten vain kuvittele sinuakin), mutta onko kaikki muu vain kuvitelmaa?

      2. Jos muita ihmisiä on oikeasti olemassa niin koemmeko me maailmamme oleellisesti samalla tavalla, vai onko meillä jokaisella oma kokemusmaailmamme joka olisi muille täysin outo ja käsittämätön? Onko minun suolaisen maun aistimukseni sama kuin jonkun toisen suolainen maku? Onko minun punaiseni saman näköinen kuin jonkun toisen punainen? Kuulostaako Für Elise meistä kaikista samalta? Onko kipu kaikille samaa? Tuntuuko kylmä samalta?

      3. Onko todellinen maailma (jos se ei ole vai kuvitelmaani) sellainen millainen aistit ja arkipäiväinen kokemus sen kertovat olevan? Vai olemmeko vain olioiden torsoja joissakin keinotekoisesti ylläpidetyissä koeputkissa, orgaanista ainetta jolle syötetään tietokoneiden avulla mielikuvia siitä että meillä on näppistä näpelöivät kädet, koneen littunäyttöä tsiguloivat silmät ja epämukava toimistotuoli peffamme alla, peffamme joka sekin on vain tietokonesimulaatio.

      • jotaintietävä olento

        "Kuulostaako Für Elise meistä kaikista samalta?"

        Kyllä sen täytynee kuulostaa samalta. Jos kokemuksemme Für Elise :stä olisivat satunnaisia tai mielivaltaisia niin emme voisi kaikki pitää sitä kauniina. Voimme kokea Für Elise:n yhdessä kauniiksi vain jos kokemuksemme ovat synkronissa.


    • eurokuluttaja

      1. Miten kompaktisti kaiken todellisen tiedon pystyisi esittämään? Siis sen perustiedon josta kaikki muu on johdettavissa. Paljonko tietoa tarvitaan että pystyisi - ainakin periaatteessa - päättelemään kaiken sen mitä ei suoraan tiedä?

      2. Oliko Fred Hoyle oikeassa sanoessaan että esim. musiikki ja runosu on eräänlaista tiedettä?

      3. Minne katosivat _viisaat_ kreikkalaiset kun siellä nykyisin vain tuntuu asuvan vain täysiä ääliöitä?

      • euroton tuottaja

        Vastaus (kysymyksen muodossa) kolmanteen kysymykseen:

        Ovatko kreikkalaiset tyhmiä, vai ne ketkä heitä elättävät?


      • vastaus on 42?

        Douglas Adamsin suosittu scifi-teos Linnunradan käsikirja liftareille sisältää eräänlaisen kaikkitietävän olennon, henkilön joka tietää _totuuden_.

        Hän kertoi muistaakseni totuuden jossakin oikeuden istunnossa todistajana. Hän tosin oli sitä mieltä että totuutta ei ole kovin paljon ja että se on nopeasti kerrottu.


    • lapsi valon auringon

      1. Kerro se mitä et tiedä
      2. Etsi niin iso kivi ettet pysty sitä nostamaan
      3. Mikä oli Sepeteuksen poikain isännimi

    • turhuuksien tulipalo

      1) Miten voin tyhjentää mieleni turhuuksista ja tulla silti kaltaiseksesi?
      2) Jos en voi tulla kaltaiseksesi, miten voin oppia lentämään?
      3) Kuinka saan ihmiset luottamaan itseeni?

    • prian

      1,miksi olet antanut kunnon aivo niin pienen osan maanväestölle,,,kun enemmistöhölmöt on massatuotannon ammateilla ja arvonimeillä jatkuvasti harhoittaa maailmanväestön ,, tuhoaman ihanan luonnon ja sen kautta ihmiskunnan,,,
      2,mikset puuttu pysäyttämän saastan levijamisesta sekä sananmukaisesti että symbolisesti,,,, sanottuna,,,, ,koko maailmassa,,,

      • Kaikki tieto hyllyst

        1. Olen kaikkitietävä olento, mutta en Luoja. Tiedän että nykyaikainen sohvaperuna pärjää vähemmälläkin, mutta alkuperäisessä elämäntavassaan ihmiset kuitenkin tarvitsivat aivoja ihan oikeasti. Kaikki henkiin jäämisen ja suvunjatkamisen kannalta tärkeä piti oppia nopeasti ja muistaa ulkoa. Primitiivisen ihmisen elämä ei ollut virikkeetöntä. Jatkosta ei Luojakaan voisi ottaa vastuuta.

        2. Olen kaikkitietävä olento, mutta en kaikkivoipa olento. Ihmiskunta saa mitä tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe