Ville Niinistö uhkaa ihmiskuntaa itsetuholla.

Sähköteurastaja

16

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Greenman

      Tiedelehti Nature julkaisi kesäkuun alussa erikoisnumeron, jossa kerrottiin huolestuttavia tutkimustuloksia ihmiskunnan vaikutuksesta Maapallon tilaan. Tulosten mukaan ilmastonmuutos, väestönkasvu ja ympäristön tuhoutuminen voivat romahduttaa ympäristömme jopa muutamassa vuosikymmenessä.

      Ympäristöministeri Ville Niinistö: "Tämä sukupolvi elää kuin viimeistä päivää - ja jätämme massiivisen laskun tuleville sukupolville ja yhteisen planeettamme ympäristölle".

      • Tp

        Joo joo.

        Jokainen sukupolvi on elänyt jo sitä viimeistä päivää.
        Ei tarvitse kuin lukea -70 - -80 luvun huuhaata, niin meidän pitäis ola jo kaikkien kuollut.


      • Tuho uhkaa

        Kun merenpohjan nyt kiinteänä oleva metaani kaasuuntuu on seurauksena Venus-ilmiö, valtameret alkavat kiehumaan.Siinä palaa skeptikon perskarvatkin, silloin on myöhäistä alkaa uskomaan ilmastonmuutokseen.


      • Sähköteurastaja
        Tp kirjoitti:

        Joo joo.

        Jokainen sukupolvi on elänyt jo sitä viimeistä päivää.
        Ei tarvitse kuin lukea -70 - -80 luvun huuhaata, niin meidän pitäis ola jo kaikkien kuollut.

        Tämä on se ainoa oikea.


    • missä hevonkakka?

      Muistaakseni 1700-luvulla ennustettiin että maailma hukkuu hevosen kakkaan.

      • Käännös 180aC

        Siinä varmaan oli enemmän "perää" kuin nykyisessä ilmastonmuutosalarmismissa.


    • Sähköteurastaja

      Taalas ennusti ihmiskunnan tuhoutuvan, talvien olevan lumettomia ja jäättömiä, ym.

      Miksi huolehtia asiasta mistä wwf petteri on jo tehnyt ratkaisunsa, luottakaa
      wwf petteri taalakseen, hän hoitaa taivaspaikkanne kotiin, sopivaa korvausta vastaan tietysti.

    • Eelis Permanen

      Tiedon määrä ja taso toki 1700-luvulla oli hyvin vaatimaton. Siitä nuo pieleen menneet hevonkakkaennusteet. Nykyisin tiedetään paremmin ja osataan siksi ennustaa tulevaisuuttakin luotettavasti... Ei ole yhtäkään syytä olla luottamatta tiedelehti Natureen.

      • Käännös 180aC

        "Nykyisin tiedetään paremmin ja osataan siksi ennustaa tulevaisuuttakin luotettavasti... "

        Paitsi jos on alarmisti, joka hylkää kaikki järkevät mallinnukset ja menee kiotofiilien uusimman huuhaan mukaan. Silloin ollaan persiillään yhtä lailla kuin -70 luvulla, kun ennustettiin vielä uutta jääkautta.


    • Sähköteurastaja

      Siis luotat siihen että ihmiskunta tuohoutuu, suomen talvet ovat lumettomia ja jäättömiä, sekä lämpötila nousee 16C astetta, noinhan WWF petteri ennustaa.
      Eikä sovi unohtaa miljoonia ilmastopakolaisia, ja hansenin lupaamaa 75 metrin merenpinnannousua.

      • g85jfg63k

        Vaikkapa Rion kestävän kehityksen kokouksen arvostelijat syövät suoraan tulevien sukupolvien pöydästä ja sotkevat heidän asuinsijojaan.


    • Eelis Permanen

      Ei, osaan suhtautua tuollaisiin heittoihin skeptisesti. Asiat riippuvat niin monesta tekijästä. Eikä siksi voi mitään tarkkoja aikarajoja asettaa. Ja nuo heitot menevät usein vähän yli, esim. tuo 16C ja 75 m. Mutta suunta on selkeä. Ilmaston muutos, väestönkasvu ja ympäristön tuhoutuminen aiheuttavat vääjäämättä jotakin merkittävää. Väitätkö sinä että näin voi jatkua. Millä eväillä? Pallo on "kaluttu" parissa sadassa vuodessa jo aika tehokkaasti. Miten näin voisi jatkua vaikka 1000 vuotta eteenpäin? Vastaan, ei mitenkään.

      • Käännös 180 aC

        "Pallo on "kaluttu" parissa sadassa vuodessa jo aika tehokkaasti. Miten näin voisi jatkua vaikka 1000 vuotta eteenpäin? Vastaan, ei mitenkään. "

        Jotenkin se on jo jatkunut pitkään alarmisti Malthusin jälkeen. Tuskinpa nykyaika on mikään poikkeus parille vuosituhannelle ihmisen sopeutumista ilmaston luonnolliseen vaihteluun, joka nyt muka onkin ihmisestä johtuvaa.


      • Eelis Permanen
        Käännös 180 aC kirjoitti:

        "Pallo on "kaluttu" parissa sadassa vuodessa jo aika tehokkaasti. Miten näin voisi jatkua vaikka 1000 vuotta eteenpäin? Vastaan, ei mitenkään. "

        Jotenkin se on jo jatkunut pitkään alarmisti Malthusin jälkeen. Tuskinpa nykyaika on mikään poikkeus parille vuosituhannelle ihmisen sopeutumista ilmaston luonnolliseen vaihteluun, joka nyt muka onkin ihmisestä johtuvaa.

        Malthusin aikaan maapallo oli vielä aika neitseellinen. Vähän ihmisiä, vähän asutusta, luonnonvarojen käyttö oli vasta alkumetreillä. Nyt mennään sitä vauhtia että jokainen tajuaa että näin ei voi kauan jatkua. Paitsi päätä perseessä pitävä denialistihörhö.


    • -----------
    • Sähköteurastaja

      Olis varmaan teidänkin kiva tietää millä valtuuksilla olen liikkeellä ja, kenen valtuuksilla suollan tätä skeidaa tänne. No omilla valtuuksilla kun välillä laskevat ihan valvomatta nettikoneen ääreen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe