Lajien ja lajikkeiden nimet, versaali ja gemena

tietomätönmies

Miksi esimerkiksi laulujoutsen kirjoitetaan gemenalla mutta vaikkapa perunalajikkeet Timo tai Siikli versaalilla?

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mätönmies

      Tarkoitatko TIMO ja SIIKLI?

    • Lajitоveri

      Gemenalla kirjoitetaan yleisnimet, versaalialkuisina erisnimet eli lähinnä yksilöille annetut nimet. "Yksilön" käsite kuitenkin vähän venyy. Yksilöllisiksi tulkitaan myös mm. tuotemerkit. Tuotemerkki erottaa tavaran muista saman lajin tuotteista kaupallisessa merkityksessä. Äärimmillää tämä on sitä, että tuotelinjalta tuleviin pesukoneisiin, jotka saattavat olla identtisiä, lätkitään vuorotellen eri firmojen tuotemerkkejä.

      Kasvilajikkeet eivät ole tuotemerkkejä, mutta ne rinnastetaan niihin. Ne mm. ovat ns. aineettomien oikeuksien kohteina (kasvinjalostajan oikeus), ja niitä käytetään kaupallisessa toiminnassa, jossa niillä on erottamistehtävä.

      Aika sekava juttuhan tämä on. Viime kädessä kyse on oikeinkirjoitusta koskevasta "sopimuksesta" (normista) ja kielen perinteestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe