"Elämässä tärkein asia on puutarhan hoito - eikä sekään ole kovin tärkeää.
Mitä tällä tarkoitetaan?
11
2171
Vastaukset
- Gardener
Sanonta on kovin henkistynyt, ja siinä suositellaan suhtautumaan suurpiirteisesti oikeastaan kaikkeen maalliseen. On tosin erittäin vaikeaa kuvitella itseään tilanteeseen, jossa asettaisi kukat ja omenapuut tärkeysjärjestyksessä perheen ja työn edelle, mutta sitähän tuo useinsiteerattu aforismi merkitsisi.
Puutarhatyöt ovat projekti, joka ei koskaan valmistu, mikä jossain mielessä saattaa olla mietelmän perustana. - ap
Tässä lisää, joitakin hyviä:
http://fi.wikiquote.org/wiki/Kiinalaisia_sananlaskuja Useimmat sitaatit ovat tuulesta temmattuja, vääristeltyjä, väärin ymmärrettyjä, väärässä kontekstissa esitettyjä tai ilman lähdetietoja. Tämä ”sitaatti” lienee noita kaikkia.
”Kiinalaisina sananlaskuina esitetyt
länsimaiset hömpötykset ovat rasittavia.” (Ming Fu Chung)Kiinalainen ei ainakaan tarkoittanut puutarhaa, vaan laajemmin maanviljelystä yleensä, jonka harjoittaminen luonnollisesti onkin elinehto.
- eräs kadun mies
Tee mitäs teet, lopulta kuolet kummiski.
- oma näkemys
Tärkeily on typerää, koska kaikki on lopulta täysin turhaa. Tärkeintä on nauttia elämästä.
- Puutarhanpitäjä
Eikö pitäisi kirjoittaa "puutarhanhoito" ja "puutarhan hoitaminen"? Kielikorvani kertoo, että niin on oikein; kuten myös, että: viikonlopunvietto, viikonlopun viettäminen. Sääntöä esimerkkeihini en osaa muodostaa. Itse kirjoitan sanat niin kuin musiikki päässäni puhuu.
- Kanisteri Minerva
Kanervaa voinee pitää sekä luonnonkasvina että puutarhakasvina. Eräs ällistyttävän sitkeä lajike on kuulemma lähtöisin Lokalahdelta, missä sellainen paikka sitten lieneekin.
Kanervalle puutarhan hoitaminen on ymmärtääkseni tuiki tärkeää, ainakin eräiden julkisuuteen tulleiden viestien perusteella. - Huumoria
Näyttää siltä, että elämässä tärkeää on se,
että ei ole robotti - anonyymi_RSy
Kaikki paitsi purjehdus on turhaa. Sanoma lienee se, että tee sitä mistä pidät elämä on lyhyt.
- Anonyymi
taikapeili seinällä, joka näyttää parhaalta kuorintansa alla
niistä kaikista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114639Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734395Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951759- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531110- 67989
- 57974
- 92948