Kosminen kuvanveistäjä taisikin hakata kiveä saven muovailun sijasta. Geology-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa kerrotaan löydetyn 1,7 - 1,6 miljardia vuotta vanhasta kiviaineksesta sulfaattievaporiittimineraaleja, mikä kertoo metallisulfidien rapautumisesta tuohon aikaan.
Eukaryoottien proteiinintuotannolle muutamat metallit ovat välttämättömiä ja tämä löytö tuo mielenkiintoisen spekulaation monisoluisen elämän synnylle ja evoluutiolle.
http://geology.gsapubs.org/content/early/2012/06/07/G33116.1
Geologysta en voi linkittää kuin abstraktin, mutta Sciencessä on laajempi uutinen otsikolla: "You Owe Your Life to Rock"
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/06/you-owe-your-life-to-rock.html?ref=hp
"Thank goodness for granite. If not for the formation and subsequent erosion of large quantities of metal-rich granite on a supercontinent that formed billions of years ago, the evolution of multicellular life—including us—could have been stifled or delayed, according to a new study."
Kiitos graniitille
10
75
Vastaukset
- karvainen apina
Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle.
Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.
Tolloja mitä tolloja, minkäs teet...
- tieteenharrastaja
Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.
Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä. tieteenharrastaja kirjoitti:
Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.
Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä.Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html
Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa."Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle."
Onneksi sentään kreationistit pistävät parastaan ja saamme näin lisää tietoa ja ymmärrystä maailmastamme.- tieteenharrastaja
solon1 kirjoitti:
Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html
Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa.Kiitos vinkistä. Tieteen suuremmissa liikahduksissa, joita tämä tuntuisi olevan, nousee kyllä ilmaan melkoinen pölymyrsky ristikkäisiäkin päätelmiä ja visioita. Siksi koetan tässäkin malttaa mieleni ja odotella rauhassa tiivistelmiä ja yhteenvetoja.
- muutaietarvitse
Raamatussa on kaikki mikä ihmisen tarvitsee tietää elääkseen hyvän elämän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463