Kiitos graniitille

Kosminen kuvanveistäjä taisikin hakata kiveä saven muovailun sijasta. Geology-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa kerrotaan löydetyn 1,7 - 1,6 miljardia vuotta vanhasta kiviaineksesta sulfaattievaporiittimineraaleja, mikä kertoo metallisulfidien rapautumisesta tuohon aikaan.

Eukaryoottien proteiinintuotannolle muutamat metallit ovat välttämättömiä ja tämä löytö tuo mielenkiintoisen spekulaation monisoluisen elämän synnylle ja evoluutiolle.

http://geology.gsapubs.org/content/early/2012/06/07/G33116.1

Geologysta en voi linkittää kuin abstraktin, mutta Sciencessä on laajempi uutinen otsikolla: "You Owe Your Life to Rock"

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/06/you-owe-your-life-to-rock.html?ref=hp

"Thank goodness for granite. If not for the formation and subsequent erosion of large quantities of metal-rich granite on a supercontinent that formed billions of years ago, the evolution of multicellular life—including us—could have been stifled or delayed, according to a new study."

10

95

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karvainen apina

      Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle.

      • Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.


      • Tämäkö oli kreationistien vastaus avaukseen? Tämä selvä.


      • RepeRuutikallo kirjoitti:

        Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.

        Tolloja mitä tolloja, minkäs teet...


      • tieteenharrastaja

        Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.

        Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä.


      • tieteenharrastaja kirjoitti:

        Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.

        Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä.

        Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html

        Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa.


      • "Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle."

        Onneksi sentään kreationistit pistävät parastaan ja saamme näin lisää tietoa ja ymmärrystä maailmastamme.


      • tieteenharrastaja
        solon1 kirjoitti:

        Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html

        Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa.

        Kiitos vinkistä. Tieteen suuremmissa liikahduksissa, joita tämä tuntuisi olevan, nousee kyllä ilmaan melkoinen pölymyrsky ristikkäisiäkin päätelmiä ja visioita. Siksi koetan tässäkin malttaa mieleni ja odotella rauhassa tiivistelmiä ja yhteenvetoja.


    • muutaietarvitse

      Raamatussa on kaikki mikä ihmisen tarvitsee tietää elääkseen hyvän elämän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1068
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      700
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      676
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      190
      534
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    Aihe