Missourin osavaltiossa suoritettiin kansanäänestys 7.8 uudesta lakimuutoksesta, mikä sallii oikeuden rukoilla julkisissa koululaitoksissa ilman valtion puuttumista siihen. Tämä sinänsä harmiton lakimuutos, mikä hyväksyttiin ylivoimaisesti kansanäänestyksessä, saattaa hankaloittaa evoluution ja yleisemminkin tieteen opetusta noissa julkisissa kouluissa.
Uusi lisäys lakiin on niin epämääräinen, ettei äänestäjillä varmaankaan ollut käsitystä kaikista sen sisältämistä lausekkeista. Eräässä huolestuttavassa lausekkeessa todetaan, että opiskelijaa ei saa pakottaa osallistumaan sellaisiin kouluopetuksiin tai esityksiin, mitkä voivat olla vahingollisia hänen uskonnolliselle vakaumukselleen.
Osa opettajista on kovastikkin huolissaan tästä kehityksestä, koska opiskelijoilla on laillinen oikeus skipata evoluutiota koskeva opetus, mutta uusi lisäys ei kerro mitään korvaavaa vaihtoehtoa opetukseen.
Kaikki eivät ole yhtä huolissaan muutoksesta, kuten Missourin katolisen kokouksen johtaja, jonka mukaan opiskelijat kyllä osallistuvat tiedeopetukseen tulevaisuudessakin. No, kyllä varmasti katolilaiset opiskelijat, mutta entäs monet muut uskonnolliset ryhmät...
http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2012/08/missouri-right-to-pray-law-could.html?ref=hp
Taas huonoja uutisia USA:sta
10
95
Vastaukset
- @böljäke
noin se USA:n taantuminen etenee :-(
- me täälä!
>noin se USA:n taantuminen etenee :-(
No eihän siitä kannata huolestua, sillä sehän on vain pieni taantuva kylä.;)
Missourissa valitaan vapaaehtoisesti henkiseen ja taloudelliseen köyhyyteen johtava linja. Sääli.
Niinpä. En oikein pysty ymmärtämään miksei edellinen linja ollut riittävä kaikille. Missourin tiedeopettajien puheenjohtaja ja yläasteen opettaja Susan German kertoi aikaisemminkin kertoneen opiskelijoilleen: "science is not a belief system; it is based on testable questions. I'm just trying to teach you concepts that are foundational to the realm of science, not change your belief system."
Tuo uutinen on tietysti ikävä, mutta tässä parempia: fundikset ovat menettämässä otettaan myös USA:ssa - ja kohtuullisella vauhdilla.
http://www.huffingtonpost.com/2012/08/14/atheism-rise-religiosity-decline-in-america_n_1777031.html
Tuossa koko tutukimusraportti, on ihan mielenkiintoista luettavaa:
http://www.wingia.com/web/files/richeditor/filemanager/Global_INDEX_of_Religiosity_and_Atheism_PR__6.pdf"Tuossa koko tutukimusraportti, on ihan mielenkiintoista luettavaa:
http://www.wingia.com/web/files/richeditor/filemanager/Global_INDEX_of_Religiosity_and_Atheism_PR__6.pdf"
Suomessa uskonnollisuus näyttäisi tuon mukaan olevan lievässä nousussa ja ateismi laskussa. Kuinkahan luotettava tutkimus on, kun käsittääkseni muut tutkimukset ovat osoittaneet päinvastaista?Jeps. Sekin on hienoa että "neljän hevosmiehen" kirjojen suosiolla on ollut selkeä vaikutus siihen, että ihmiset uskaltavat määritellä itsensä ateisteiksi.
PItää tutustua tuohon tutkimusraporttiin paremmalla ajalla.moloch_horridus kirjoitti:
"Tuossa koko tutukimusraportti, on ihan mielenkiintoista luettavaa:
http://www.wingia.com/web/files/richeditor/filemanager/Global_INDEX_of_Religiosity_and_Atheism_PR__6.pdf"
Suomessa uskonnollisuus näyttäisi tuon mukaan olevan lievässä nousussa ja ateismi laskussa. Kuinkahan luotettava tutkimus on, kun käsittääkseni muut tutkimukset ovat osoittaneet päinvastaista?Totta. Tuo luku on alakanttiin Suomen osalta verrattuna muihin tutkimuksiin ja toisaalta ne muut Suomi-tutkimukset paremmin linjassa tämänkin tutkimuksen kokonaistulosten kanssa.
Ymmärtääkseni nuo maakohtaiset luvut ovat paikallisten tutkimuslaitosten keräämiä, ja tuon tutkimuksen vertailukelpoisuus onkin luultavasti parhaimmillaan kokonaistuloksen osalta - ja nimenomaan edelliseen vastaavaan tutkimukseen.
- kvasi
Onko oppilaalla oikeus ristiä kätensä ja rukoilla hiljaa mielessään evoluutiotunnilla?
Enpä usko että USA:nkaan kouluissa on sellaista oppiainetta kuin evoluutio, eiköhän sitä (toivottavasti) opeteta biologiantunnilla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710462
- 525060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281976
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131611Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta281093Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311041Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987