Elikkäs, tehtävänä ois kysellä vastauksia seuraaviin kysymyksiin.
"mitkä ovat ihmisten mielestä tärkeimmiksi koetut ympäristöongelmat?"
a. globaalilla tasolla
b. Euroopassa
c. Suomessa
d. lähialueilla
e. omalla paikkakunnalla
Pahimmat ympäristöngelmat tehtävä
11
109
Vastaukset
Tee itse koulutehtäväsi.
- asjantuntia
a)ydinjämät
b) ydinjämät
c)ydinjämät
d)ydinjämät
e)ydinjämät'
Pitkänmatkan ydinsaasteet ovat koko maailman ongelmaa.
Ydinvoimaloiden jätteiden loppusijoitus on järjestämättä koko maailmassa eikä maailmanlaajuinen laskusuhdanne hellitä enää .
Kasvuun perustuvaa taloutta ei enää tulevaisuudessa ole syntymässä.
Paikallisesti täällä Suomessa on jopa jatkuva kalojensyöntikielto päällä erissä vesistöissä. 1kg/viikko yleisenä. Se on ihan liian vähän. - tosi-humanisti
Kolme suurinta ympäristön ongelmaa ovat:
1. ihminen
2. ihminen
3. ihminen - koen sen näin
a. liikakansoitus, väestönkasvu
b. turismi
c. maatalous
d. teollisuus
e. liikenne- mökin ukkeli
Tosi on!
Turisteja on liikaa. Niitä ei kaivata lähiseudulle.
Turistit ovat maan saastaa ja jäljet senmukaiset.
Turistien takia on ovet pidettävä maaseudulla lukossa.
Ennen kun turisteja ei liikkunut ei ollut edes lukkoa ovessa.
Ylikansoitus on Maapallon suurin ongelma ja oikeastaan ainoa, koska jokseenkin kaikki muut ongelmat voidaan johtaa siitä, että meitä ihmisiä on aivan liikaa.
- .
Rikkaita on liikaa ja heillä liikaa omia tavoitteita, ne vasta saastuttavia ovat.
Hyvin vähänhän työelämä tavallisten ihmisten tarpeita palvelee.
Ja maailmassa on ihan liikaa sotilaita ja terroristeja . kirjoitti:
Rikkaita on liikaa ja heillä liikaa omia tavoitteita, ne vasta saastuttavia ovat.
Hyvin vähänhän työelämä tavallisten ihmisten tarpeita palvelee.
Ja maailmassa on ihan liikaa sotilaita ja terroristejaMaapallolla ei ole resursseja edes Suomen alemman keskiluokan elintason jakamiseen koko planeetan väestölle. Otammeko sen asenteen, että kehitysmaat eivät saa kehittyä, koska sehän tuhoaisi meidät kaikki?
- Arrakis
Kollimaattori kirjoitti:
Maapallolla ei ole resursseja edes Suomen alemman keskiluokan elintason jakamiseen koko planeetan väestölle. Otammeko sen asenteen, että kehitysmaat eivät saa kehittyä, koska sehän tuhoaisi meidät kaikki?
Niin tämä onkin pirullinen ongelma. Vaikka tavallaan olisi "rationaalista" ajatella, että kehitysmaiden asukkaita pitäisi estää vaurastumasta, niin reilua tämä tietenkään ei ole. Kyllä minäkin mielelläni nautin tietystä saavutetusta elintasosta ja enkä oikein voisi estää ketään saavuttamasta samaa. Eli kyllä väestön kasvun hillitseminen olisi ykkösasia, mutta helppoa se ei ole.
Arrakis kirjoitti:
Niin tämä onkin pirullinen ongelma. Vaikka tavallaan olisi "rationaalista" ajatella, että kehitysmaiden asukkaita pitäisi estää vaurastumasta, niin reilua tämä tietenkään ei ole. Kyllä minäkin mielelläni nautin tietystä saavutetusta elintasosta ja enkä oikein voisi estää ketään saavuttamasta samaa. Eli kyllä väestön kasvun hillitseminen olisi ykkösasia, mutta helppoa se ei ole.
Niin, päätä pannaan pensaaseen oikealla ja vasemmalla odottaen, että kyllä se siitä suttaantuu.
Ei suttaannu. Uskonnolliset hörhöt vielä peliin hurskastelemassa rakkaudesta ja tasa-arvosta yhtäällä ja kieltämässä ehkäisyn ja perhesuunnittelun toisaalla. Eivätkö konservatiivit ja hihhulit ymmärrä ajavansa ihmiskuntaa pisteeseen, jossa sitä ruvetaan apuharventamaan tavalla tahi toisella, vaikka väkisin?
- Arrakis
Liikakansoitus ja hallitsematon väestönkasvu ovat tietenkin se ykkösnongelma. Monet ongelmat olisi helppo ratkaista, jos väestönkasvu olisi hallinnassa. Etenkin väestön nopea lisääntyminen johtaa helposti siihen, että ympäristökysymysten ratkaisussa maali tahtoo aina karata kauemmaksi. Länsimaissa kiinnitetään huomiota vaikka yksityisautojen päästöihin, mutta ei tarvitse juuri muuta kuin 1,5 mrd kiinalaista päättää hankkia auton, niin se onkin sitten siinä...
Tosin ei liikakansoitus ainoa ongelma ole, mielestäni paljon on kysymys myös tiedon puutteesta ja vääränlaisesta teknologiasta. Teknologiaa on perinteisesti kehitetty vain talouden ehdoilla, mikä sitten on johtanut luonnonvarojen tuhlailevaan käyttöön (esim. 1950-1970 lukujen ns. amerikanraudat).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1723310
Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo7262590Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?542456- 1462321
- 671976
Trump tekee rauhan Amerikan ja Venäjän ehdoilla
Ukraina luovuttaa Venäjän haluamat alueet Venäjälle. Ukraina luovuttaa Amerikan haluamat arvokkaat mineraalit Amerikall2841850- 311411
Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen201349Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi381307Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,161245