Tieteen tutkimus kunniaan

naulan kantaan

"Oon tällä ja parilla edellisellä viikolla lähettäny 30 sivua rahahakemuksia yhteensä n. miljoonan euron edestä ja kommentoinu vielä reilu miljoonaa euroa muita hakemuksia. Tähän liittyen haluaisin sanoo sellasta, että pitää muistaa tosi paljon kunnioiittaa Suomen akatemiaa ja Koneen säätiötä, vaikkei sais latin latia, koska hyvään tarkotukseen ne rahat kuitenkin menee. Ja terveiset kaikille politiikassa mukana oleville: jonkun pitäis puolustaa myös Akatemian ja tutkimuksen rahoja. Koska vaik tää ei ookaan lapsiperheiden, keskiluokan tai köyhien asia, niin kansakunta, joka luopuu tieteestä on varmasti matkalla hautaan. Tulevaisuus on tutkimuksessa, eikä tulevaisuudesta kannata leikata !"

"Jos jostain ilmestyis edes yksi poliitikko, joka sanois selvästi ja suoraan olevansa politiikassa, koska haluaa puolustaa tiedettä ja kulttuuria (ei siis esim. "koulutusta", "koulutuksen tasa-arvoa", "osaamista" tms. ympäripyöreää eufemismiä), hän saisi heti ääniä. Mutta tietenkin politiikan logiikka pitää huolen siitä, että yhtään tällaista ehdokasta ei ilmesty mihinkään vaaleihin mistään puolueesta .."

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1=3

      Ei tiede ole mikään itsetarkoitus, vaan sen tulisi palvella yhteiskuntaa.

      Nykytieteen ongelma on että tutkii ihan joutavia asioita. Se yrittää selvittää aineen ja avaruuden rakennetta, kun ihmistet tarvitsivat apua aivan muihin asioihin kuin teknisen ymmärtämyksensä avartamiseen. Toki näitäkin tutkitaan, mutta suhteellisen heikolla menetyksellä.

      Asian voi nähdä niinkin, että tiede on kehittynyt materiaalisten puutteiden korjaamisesta, jossa onnistunut hyvin. Nyt ihmisten ongelma alkaa olla liikalihavuus, mielenterveysongelmat ja ympäristön saastuminen, niin tieteen pitäsi osata muuttaa kurssiaan.

      Emme oikeastaan tarvitse enää uutta teknologiaa, tai ainakaan sillä ei ratkaista tulevaisuuden ongelmia. Ehkä se mitä me tarvitsisimme on hyvä tieteellinen malli siitä, mihin tämä nykyinen kehitys johtaa. Ja samalla perusteltu työkalu poliitikoille muuttaa yhteiskunnan kurssia.

    • Miten sen nyt ottaa

      "Ehkä se mitä me tarvitsisimme on hyvä tieteellinen malli siitä, mihin tämä nykyinen kehitys johtaa. Ja samalla perusteltu työkalu poliitikoille muuttaa yhteiskunnan kurssia."

      Tämä on ollut jo useamman vuosikymmenen jokaisen vähänkin ajattelevan ihmisen tiedossa. On vain aivan liikaa niitä, jotka hamuavat lyhytaikaisia henkilökohtaisia pikavoittoja, eikä kehityksen kääntämiseen pyrkivä poliitikko ta kansanjohtaja saa ainakaan kansansuosiota tai äänivyöryä.

      "Emme oikeastaan tarvitse enää uutta teknologiaa, tai ainakaan sillä ei ratkaista tulevaisuuden ongelmia."

      Uudella teknologialla voimme ainakin lievittää saastumista ja energiapulaa. Äärimmäisessä tapauksessa voimme sillä tehokkaasti skaalata ihmiskunnan pääluvun kestävälle tasolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe