Proteiinisynteesi

-tarkemmin-

Mistä lähetti-rna:n rakenneosat, nukleotidit, tulevat? Ymmärsin, että aminohappjen järjestys kopioidaan dna:n mallijuosteelta, mutta mistä sen lähetti-rna:n rakenneosat tulevat?

5

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Siirtäjä-rna tuo oikeat nukleotidit paikalle lähetti-rna:ssa olevan sekvenssin mukaisesti.

      Ne lähetti-rna:n rakenneosat kopioidaan siis DNA:n mallijuosteesta, mutta en osaa sanoa mistä nämä rakenneosat tulevat. Yleinsä tarkastellaan vain näitä rakenneosia, jotka ovat oleellisia (ribosomaalisella-rna:lla tapahtuu aminohapposekvenssin valmistus).

    • terveellinen ruoka

      ehkä ne tulee suoraan ravinnosta :)

    • Huddsoni

      Tuo ravinto arvaus osuu aika lähelle. Nukleotidissä on emäsosa,fosfaattiosa ja sokeriosa eli riboosi. Luulisin, että solu ottaa lähetti-rnan rakennusosat eliön syömästä ravinnosta.

    • Ribulisomi

      Solun sisältämä neste, sytosoli, on täynnä kaikenlaista tauhkaa mukaan lukien nukleotidien rakennusosia ja kokonaisia nukleotideja. Sytosolissa olevat proteiinit osaavat myös rakentaa lisää nukleotideja. Aiemmin tehty RNA myös hajoaa ennemmin tai myöhemmin ja sen osat kierrätetään ja käytetään uudestaan.

      Nukleotidien tekeminen vaatii paljon energiaa joten jos haluaa antaa soluilleen lepotauon niin voi syödä nukleotideja. Niitä on tietysti kaikessa eloperäisessä ravinnossa koska kaikki elävä sisältää niitä mutta tiettävästi pavuista niitä saa aivan erityisen paljon.

    • Deoksiriboosi

      Selittäkääpäs joku mihin lähetti-rnan nukleotidit joutuvat entsyymien pilkottua ne? Pilkotaanko se jotenkin osiin vai käytetetäänkö sitä vielä? Vai ajautuuko ne lysosomien uhreiksi? Ja vielä kysymys 5 vuotiaalta lapseltani :) Mistä aminohapot koostuvat? Selitin hänelle proteiinisynteesiä ja tämä oli kysymys kun aloin kertoa aminohappoketjun muodostumisesta siitä vaiheesta kun siirtäjä-rna yhdistää aminohapon emäkset lähetti-rnan emäksiin. En kyllä edes kuvitellut että häntä kiinnostaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5449
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5034
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      26
      4845
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2075
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      20
      1623
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1521
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1313
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    Aihe