Hämmentävää lukea vanhaa suomea

-Vesa-

8

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisi vielä

      vanhoilla kirjasimilla.

      • Asia on helpohko järjestää. Etsi netistä vapaa fraktuurafontti, lataa ja asenna se koneeseesi ja muuta (esimerkiksi Firefoxin Stylish-lisäosalla, Chromessa on jokin vielä kätevämpi jonka nimeä en nyt muista) kyseinen sivusto käyttämään fraktuurafonttia. Tosin ei mene ihan putkeen, koska sivustossa ei ole käytetty w:tä ja ns. pitkää s:ää.


      • En itse tarvitse
        Yucca kirjoitti:

        Asia on helpohko järjestää. Etsi netistä vapaa fraktuurafontti, lataa ja asenna se koneeseesi ja muuta (esimerkiksi Firefoxin Stylish-lisäosalla, Chromessa on jokin vielä kätevämpi jonka nimeä en nyt muista) kyseinen sivusto käyttämään fraktuurafonttia. Tosin ei mene ihan putkeen, koska sivustossa ei ole käytetty w:tä ja ns. pitkää s:ää.

        Luin jo lapsena sujuvasti mummon vanhaa Raamattua.


      • Tuollakin
        Yucca kirjoitti:

        Asia on helpohko järjestää. Etsi netistä vapaa fraktuurafontti, lataa ja asenna se koneeseesi ja muuta (esimerkiksi Firefoxin Stylish-lisäosalla, Chromessa on jokin vielä kätevämpi jonka nimeä en nyt muista) kyseinen sivusto käyttämään fraktuurafonttia. Tosin ei mene ihan putkeen, koska sivustossa ei ole käytetty w:tä ja ns. pitkää s:ää.

        esimerkkejä ja tietoa jos ketä kiinnostaa.

        http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2117


      • Tuollakin kirjoitti:

        esimerkkejä ja tietoa jos ketä kiinnostaa.

        http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2117

        Kiinnostava on kyllä sellainen yksityiskohta, että vanhan kirjasuomen korpuksessa on virheellisesti koodattu tavallinen s ja pitkä s ”ſ” molemmat s:llä eli hukattu informaatiota. On esimerkiksi ”sijs”, vaikka kuvasta näkyy, että alkuperäislähteessä on ”ſijs” eli kaksi erilaista s-kirjainta.

        Vaikka pitkän s:n käyttö oli suunnilleen säännönmukaista niin, että sitä käytettiin yleensä tavun alussa, poikkeuksia esiintyi (mm. siksi, että tavurakennetta ei aina hahmotettu samalla tavoin) – ja korpuksen kokoamisessa tehty virhe tekee mahdottomaksi tutkia pitkän s:n käyttöä vanhassa kirjasuomessa korpuksen perusteella.

        Nykyaikaisessa fraktuuran käytössä ns. tyylisyistä tehdään tyypillisesti se tyylivirhe, että ei käytetä pitkää s:ää, usein ei myöskään w:tä. Jälkimmäistä voi tosin puolustella sillä käsityksellä, että fraktuuran w on itse asiassa vain v:n nykyisestä poikkeava ulkoasu. Käsitys on kuitenkin väärä: fraktuurassa voidaan tehdä ero v:n ja w:n välillä, ja w oli v-äänteen normaali merkki. Tätä osoittaa osaltaan sekin, että kun fraktuurasta siirryttiin antiikvaan, käytettiin monessa yhteydessä vielä jonkin aikaa w:tä antiikvassakin.


    • Eikö sinulla ole aiheesta muuta sanottavaa? Mikset kerro, mikä siinä on mielestäsi hämmentävää.

    • Heijastaako kaksoisvokaaleiden puuttuminen sen aikaista yleistä puhekieltä vai oliko se raamatunkäännöskomitean päätös?

      Eihän tuo muutoin kovin kummoisesti nykysuomesta poikkea. Hienoja ulkomaankirjaimia oli enemmän, jopa z aivan yleisesti.

      • Kun vanhassa tekstissä esiintyy yksi vokaalimerkki siellä, missä odottaisi kahta samaa merkkiä peräkkäin, syynä on useimmiten vain se, että aiemmin ei vokaalien pituutta merkitty johdonmukaisesti. Esikuvana oli ehkä lähinnä saksa, jossa joskus merkitään pitkä vokaali kahdella kirjaimella, useimmiten yhdellä.

        Siihen aikaan z ei ollut sen kummemmin ulkomaankirjain kuin muutkaan kirjaimet, jotka ovat kaikki tuontitavaraa. Silloin tz-yhdistelmä tarkoitti pitkää soinnitonta dentaalispiranttia, joka sittemmin hävisi kielestä (vai vieläkö se elänee jossain vanhusten puheessa Euran suunnalla?). Se ruvettiin lukemaan ”ts” lähinnä kirjoitusasun takia, ja sitten myös kirjoitukseen tuli ”ts”.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      91
      6060
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5755
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      56
      4889
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      319
      3721
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      3
      2280
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2192
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      102
      1283
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      9
      1008
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      159
      892
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      763
    Aihe