TESTASIN ROTUNI TEXASISSA : 14-393-19

14-393-19 ( I1.)

Täällä alla mesotahan että pohojalaaset on tummia. En ole pohjalainen
vaan olen suoraan viikinkien perillinen isä-isä-linjalla. Kuulun habloryhmään
I 1. ( siis iso ii ja yksi). Enemmistö suomalaisista kuuluu R, N jne rymiin.

Vielä näille "husaarikirjoittajille" että lukekaa wikipediaa - siellä on kerrottu
ns vaaleahiuksisten vyöstä joka menee aivan kuin poikittan bergenistä
venäjän karjalaan ja vähän eteenkin päin. Tummahiuksisia on enemmän
muualla kuin pohjanmaalla mm lapissa ja aivan eteläsuomessa.
Habloryhmää I/1 esiintyy läntisessä suomessa ja torniojokilaaksossa.
Myös savossa on saarekkeita joissa on tätä samaa habloryhmää.

I/1 ryhmää esiintyy myös venäjällä jokien ja vesien rannoilta ja mm
Mihail G. on tuo läntinen habloryhmä. I/1 ryhmää esiintyy joka euroopan
valtiossa mutta välimeren perukoilla ja siitä itään vain jnk hajatapauksia.

Geneettisesti olen lähempää sukua scoteille, islantilaisille, norjalaisille
enemmän kuin ruotsalaisille. Lukekaa ensin habloryhmistä ennenkuin
alatte tänne kirjottaamahan. Veriryhmä ei ole sama asia kuin habloryhmä
mutta korreloi habloryhmän kanssa. B-veriryhmä lisääntyy vähitellen itään
mentäessä.

18

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suom.ugrilainen

      Suomalaisugrilaisen rodun tunnusmerkkejä ovat kuutionmuotoinen pää, lyhyet tanakat raajat ja vaalea ohut suora tukka. Savon, Hämeen ja Kainuun sydänmailla asuva väestö on geneettisesti rotupuhtainta Suomessa.

      • selän pituus

        Suomessa paljon pitkäselkäisiä. Miten niiden alueellinen jakauma ?


      • Mitä idemmäksi...
        selän pituus kirjoitti:

        Suomessa paljon pitkäselkäisiä. Miten niiden alueellinen jakauma ?

        ..mennään, niin selkä pitenee ja jalat lyhenee. Lyhyet rotevat jalat ovat suomalaisugrilaisen rodun vahvuus. Ne nähdessään, tikkujalkainen pohjoisen rodun edustaja tuntee suunnatonta kateutta.


      • Mitä idemmäksi... kirjoitti:

        ..mennään, niin selkä pitenee ja jalat lyhenee. Lyhyet rotevat jalat ovat suomalaisugrilaisen rodun vahvuus. Ne nähdessään, tikkujalkainen pohjoisen rodun edustaja tuntee suunnatonta kateutta.

        Korealaiset ne vasta pitkäselkäisiä ja lyhytjalkaisia on.


    • Olet siis

      Mamujen jälkeläinen.

    • Mamutus

      Mamu piip (väriä ei saa sanoa) eikä mitä kieltä puhui. Vihreät ovat
      kielttäneet.

    • Blondia

      Vaalehiuksisten vyö menee poikittain läpi fennosskandinaavian venäjän puolelle.

      Tämä esitetään Wikipediassa.

      • Kylllä se on

        mamu mikä mamu, Suomen alueen alkuperäiskansa oli lappalaiset, muut on tulleet tänne muualta.


      • tutkija3
        Kylllä se on kirjoitti:

        mamu mikä mamu, Suomen alueen alkuperäiskansa oli lappalaiset, muut on tulleet tänne muualta.

        Eivätkös lappalaiset ole kotoisin iberian niemimaalta ?

        Itälappalaisiaasa on nenetsien ja nenetseillä taas on hieman mongoliverta.

        Tiedoksi myös että joillakin viikinkeillä on inuiittiperimää seassa (ottivat
        vaimoiksi eskimoita)


    • Niin minäkin

      Minäkin olen EHDOTTOMASTI pohjoista rotua. Täytän ihan tismalleen kaikki pohjoisen rodun tunnusmerkit joista tässä:

      Saksalainen rotututkija Hans F. K. Günther määrittelee pohjoisen rodun seuraavasti:

      Pohjoinen rotu on pitkää ja solakkaa. Vaikuttava pituus, joka miehillä on keskimäärin 1,74 metriä, on osaltaan pitkien jalkojen ansiota. Koko vartalon ja kaikkien raajojen sekä myös kaulan, kämmenien ja jalkaterien muoto kuvastaa voimaa yhdistettynä soreuteen.

      Pohjoinen rotu on pitkäkalloista ja kapeakasvoista. Pohjoisen rodun iho on ruusuinen ja vaalea; se päästää veren kuultamaan läpi, joten se näyttää elävältä, usein hehkuvalta ja aina viileältä ja raikkaalta, ”kuin maito ja veri”. Verisuonet hohtavat ihon läpi (ainakin nuoruudessa) ja paljastavat ”sinisen veren”.

      Hiukset ovat pehmeät ja rakenteeltaan suorat ti aaltoilevat, lapsuudessa ne saattavat olla kiharat. Yksittäiset hiukset ovat ohuita ja pehmeitä, usein ”silkkisiä”. Väriltään ne ovat vaaleat, ja olivatpa ne vaaleat tai tuhkanvaaleat, niissä on aina kultainen vivahde tai punainen sävy.

      Pohjoinen silmä, siis sen iiris, on sininen, siniharmaa tai harmaa. Pohjoisen silmissä on usein jotakin loistavaa, jotakin hohtavaa.

      • Silmäni...

        --kun oikein tarkkaan katson...kyllä näen niissä... jotakin loistavaa, jotakin hohtavaa....ihmejuttu...oliskohan siellä silmien pohjalla pikkutimantit?



    • Ruskeasil

      On sinisilmäsiä kissojakin !

    • 14-393-19 ( I1.)

      AB Rh

    • Ukrainalaiset...

      ..kansallismieliset pitävät naapureitaan venäläisiä slaavilaisten ja suomalaisugrilaisten sekoittumisesta syntyneenä alempana sekarotuna.

      Itseään ukrainalaiset pitävät ainoana ja puhtaasti slaavilaisena kansana. Nyt ukrainalaisilla on ongelmana Itä-Ukrainaa asuttavat miljoonat Neuvostoliiton aikana sinne tuodut sekarotuiset. He eivät suostu lähtemään takaisin Venäjälle vaan röyhkeästi väittävät olevansa ukrainalaisia vaikka puhuvat äidinkielenään venäjää.

    • Entäpä jos olisit

      oikea 100% norjalainen? Eikö olisi makea juttu? Miksi et muuten halua olla kuutiopäällä ja pottunokalla varustettu savolainen?

      • Onko Paavo Lipponen muuten käynyt vain syntymässä Lapissa? Savolaisuuden perikuva...


    • caution caution

      Olet rasisti. Ei ole poliittisesti korrektia kirjoitella haploryhmistä koska joku negerimulatti voi vaivautua siitä kun ei kuulukaan maan kantaväestöön. Ja se on erittäin paha asia koska meillä on täällä Suomessa niin huutava pula työvoimasta. Tai siis ainakin piti tulla kauhee pula.

      Monet juurettomat ihmiset, pääkaupunkiseudun kaupunkiköyhälistö, voi myös vaivautua koska eivät ole oikeasti mistään kotoisin eivätkä osaa sijoittaa itseään, juuriaan ja sukuaan Suomen kartalle. Siinä voi isänmaamme suopeat ja ymmärtäväiset äidinkasvot vähän vääntyä hämilliseen MonaLisa-hymyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7490
    2. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      79
      4810
    3. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      205
      4806
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      81
      4201
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4170
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3162
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2856
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1990
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1715
    Aihe