"Eem-meri peitti suurimman osan Etelä-Suomesta, mutta se oli lempeä ja lämpöinen meri, ja siksi näilläkin kulmilla oli leppoisat oltavat. Keskilämpötila oli pari kolme astetta nykyistä korkeampi, ja maasta puski kukkia ja jaloja lehtipuita, joita ei ole sittemmin täällä nähty. Susiluolasta on löytynyt esimerkiksi tammen, valkopyökin ja jalopähkinän siitepölyä."
Ilmasto on todistettavasti viilentynyt
EI VOI OLLA TOTTA
9166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jääkauden edellinen interglasiaali oli todellakin lämpimämpi kuin tämä nykyinen. Siitähän se sitten alkoi viilenemään kohti stadiaalia, jonka huippuvaihe Euroopassa oli parikymmentä tuhatta vuotta sitten. Arvaapa, oliko silloin kylmä?
Juu, ja noin 4,5 miljardia vuotta sitten maapallomme pintalämpötila (eli ilmasto) oli pyöreästi noin 1000 astetta nykyistä lämpimämpi.
Mutta eipä nuo menneisyyden tapahtumat ja tämän palstan ilkkojen lässytykset muuta millään tavalla sitä tieteellistä faktaa, että tällä hetkellä ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia.
Ihan pieni tutustuminen ilmaston historiaan saattaa vähentää ihmisen vihaamisen tarvetta ; )
http://www.metla.fi/julkaisut/workingpapers/2012/mwp240_2_2.1.pdf
Metsäntutkijoiden olisi todellakin syytä keskittyä omaan asiantuntemukseensa eli pölkkyjen mittaamiseen, se onnistuu ehkä paremmin kuin ilmastospekulointi.
Ei ole tarvetta arvailla. Ilmasto on aina muuttunut. Tuntuuko tämä jotenkin vaikealta käsittää?
Kyllä oli raskasta nuoruudessani kun olin savotassa kantaakseni
nuita pölökkyjä kaikkiin puuttoman lapin tunturijärviin vaikkei silloin ollut
ilmaston lämpenemisestä tietookaan.
http://www.maol.fi/fileadmin/users/EDimensio/Dimensiossa_julkaistua/ilmastonmuutos_DM1202.pdf
Se pölkkyjen kantohistoria kyllä näkyy ikävästi, muut kävivät kouluja ja hankkivat tietoa ja sivistystä siinä iässä.
Maapallon ilmastonmuutos on jatkunut jo vähintään 4,5 miljardia vuotta. CO2-aivopestyjen ja "Ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen" - kirkon jäsenten mielestä maapallon keskilämpötilan pitäisi olla vakaa. Jos tämän sekalaisen seurakunnan annetaan valita joko tiedeyhteisön hyväksymien ja todistettujen faktojen (dendrologia, paleontologia ym.) tai tietoneajojen kristallipallomallien välillä, he valitsevat jälkimmäiset.
Niin juuri. Ikään kuin ilmasto ei olisi aina muuttunut. Ihmisen tupruttelut on kuin pieru Saharassa. Siitä riippumatta aikaisemmin on ollut merkittävästi lämpimämpää.