Mistä aivoni tulevat?

Kylmät kädet

Vanhempani ovat idiootteja vailla minkäänlaista lahjakkuutta. Itse taas olen monilahjakkuus.

Äitini hylkäsi minut ollessani 16 vuotias ja isä hakatessaan muisti aina mainita samassa yhteydessä sen, etten ole hänen poikansa. Äidistäni toki olen varma, mutta nykyään myös isästäni. Olen nimittäin tarkkaillut isääni ja ottanut asioista selvää. Niin uskomatonta kuin se onkin, olen varma, että molemmat ovat biologisia vanhempiani. En olisi ainakaan isästäni uskonut.

Miksi minulla on lahjakkuuksia, joita kummallakaan vanhemmista tai heidän suvustaan ei ole?

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna Virkkunen-fani

      Olisiko risteytyksessä tapahtunut harvinainen mutaatio sinun hyväksesi? Tästä tulee mieleen esim. yksi edesmennyt huippulahjakas TkT Maukka (mm. teoreettinen ja matemaattinen fysiikka (säieteoria, braaniteoria, solmumatematiikka, tensorianalyysi, solukompleksit, lyhdeteoria, monistot)), jonka vanhemmat olivat maineeltaan yksinkertaisia, teoria-ajattelussaan virheitä tekeviä, mutta rakastavia maanviljelijöitä.

      Täytyy väittää, että juuri äly ja luovuus monissa eri muodoissaan ei korreloi läheskään 100 %:sti vanhempien ja heidän lastensa kesken.

      Vai miten vaikuttavat ympäristö ja kulttuuritekijät, oletko tarkastellut niitä?

    • loisvirtala

      Ei siinä välttämättä mitään erityistä mutaatiota tarvita, vaikka niitäkin on varmaan syntynyt. Todennäköisesti kyse on vain sopivasta sekoituksesta sitä ja tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2120
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      292
      1907
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1741
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1594
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      102
      1593
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1301
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1079
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe