Tulipas pari tiukkaa tilannetta vastaan, kun pari vastaantulijaa päätti jästipäisesti ajaa keskellä tietä minusta huolimatta. Väistin niin reunaan, kun uskalsin ja paksu lumipenkka alkoi puoltamaan autoani ojaa kohti. Pysähtyminen olisi tiennyt jumiinjäämistä.
Ilmeisesti vastaantulijat pelkäsivät juuri tuota tien lumista reunaa ja ajoivat varmuuden vuoksi keskellä eivät hahtmottaneet tilannetta.
Mitä mieltä olette tällaisista kovapäisistä autoilijoista?
Vastaantulijan puolella ajaminen lumipöperössä?
9
159
Vastaukset
- en kehtaa sanoa
Neljättä talvea ajan työmatkaa 80:n mutkatietä ja yhtä monta talvea olen kironnut autoilijoiden tapaa ajaa lumiselle tielle urat liian keskelle tietä ja ulkokaarteissa puoliksi vastaantulijoiden kaistalle. Ulkokaarteissa yleensä uloin kolmannes tiestä on koskematon.
No, hyvinhän se menee niin kauan kuin ei ole vastaantulijoita. Kun ei niitä vastaantulijoita kaarteen taakse metsän läpi edes näe etukäteen.
Ei ole yksi eikä kaksi kertaa, kun urpot tulee vastaan enemmän minun kaistalla kuin omallaan. Tässä yhdellä talven pahimmista lumikeleistä ajelin erään Skodan perässä. Hirvitti aina, kun tuli auto vastaa. Osuuko ne, vai ajaako vastaantulija ojaan. Että voi olla kusipäisiä kuskeja liikenteessä. - Taidottomia?
Samaa siunailin tänään kun kävin mökillä. Miten suht leveelle tielle saadaan aikaan 3 ajouraa. Osa vastaantulevista ajelee ihan reippaasti niillä kahdella uralla. Eikö taito vai eikö halut riitä pikkasen väistämään. tilaa meinaan oili 1,5 m aurausmerkkeihin molemmin puolin, juuri oli aurattu.
- pellit ryskyy
Ne ajelee sellaisella 3-pyöräisellä kuorma-autolla, niin jää 3 ajouraa. Normisäännöillä sen pitäisi väistää jonka puolella on ne nietokset kaistalla, mutta nää vaan ajaa surutta keskellä tietä.
- reunalla...
Ihme kuljettajia ne on, hyvin kokemattomia tai jotain mitä en ymmärrä mitä
ne oikein touhuuvat. Nämä torvelet ajaa ne ajouratkin keskelle tietä ja liikenteen
kohdatessa sitten ajetaan senttien päässä vastaantulijasta, turvallista?
Kaistoja katoaa näiden takia, raskasliikenne ei mahdu omalla
kaistallaan ajamaan kun keskellä tietä ajaa joku auto huttune taas.
Omalla kotitielläni ajan aina uudet ladut ihan tienreunaan, sen takia että
toivon että edes osa älyäisi saman ja seuraisi niitä ja tie
pysyisi normaalin levyisenä. Hyvin on muuten toiminu tähän asti vielä,
tie on normaalissa leveydessään, aurakuski hoitaa sitten loput ja
aurailee sen mukaan missä on ajeltu, nekään ei aina osaa
kattella missä se tie menee oikeasti vaan aurataan samalla lailla
kuin auto huttuset ajaa eli keskellä tietä. Taitaa olla joka paikassa sama ongelma.
Valtatiekin kavennetaan tuolla tavalla kun ei ajeta omaa kaistaa vaan keskiviivan päällä.- The Köle
Tämä on kovin yleinen ongelma.
-kun auraamatonta tietä ajelee pari tällaista varman päälle ottajaa/oja pelkuria, niin homma on käytännössa valmis!
-kun ne kolme uraa on sinne tielle syntynyt, niin siinä on helvetin vaikea enää ajaa nykyaikaisella leveärenkaisella autolla sitä omaa kaistaa, kun ne lumivallit ovat juuri siihen oikean ajouran kodalle paakkuuntuneet........ - Olisiko ne
naisia? Naiset kävelee kaupassakin ja joka paikassa leveästi väistelemättä ainakaan miehiä. Sitä pahempi jos on lastenrattaat mukana, varmaan sama juttu jos lapset autossa. Kaikien täytyy tajuta väistää kun he ovat naisia ja jopa äitejä.
- ei oo rahhoo
No maksaisihan teiden pitäminen sulana autoilijaa kohden kilometriltä vuodelta (rakennuskustannuksineen) noin 0,2€ joten ei tässä lamassa siihen ole varaa
- kuorkki 6,6 ltr
Kannataa ostaa sellanen linja-auton mittanen punaniska jenkki-turhake, missä on 3 metriä keulaa, 4 metriä hyttiä ja loput 2 metriä lavaa. Ja keulille kromattua umpi-plootua oleva "valoteline".
Kyllä ne väistää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647