Silmämääräisesti näyttäisi siltä, kuin kalan keho olisi yksi yhtenäinen lihas, mitä nyt pieniä lihaksia evissä. Linnut ja nisäkkäät näyttävät olevan täynnään erillisiä lihaksia. Tietääkö joku jotain tästä?
Kalan lihakset?
7
1323
Vastaukset
- bioloogikko
Kalan parilliset evät ovat homologisia maaselkärankaisten raajojen kanssa. Koska kalojen luusto ei ole vielä raajojen suhteen erityisen kehittynyt (ei ole vaikkapa lantioluita, jotka kiinnittyisivät selkärankaan, raajalihaksia on vähemmän kuin esim. nisäkkäillä. Pään alueelta löytyy paljonkin pieniä lihaksia. mutta koska hartiarakenteita ei ole, eikä varsinaisia niskanikamia ole vielä eriytynyt, pään ja eturaajojen liikuttamiseen tarvittavat lihakset ovat vähälukuisemmat kuin maaselkärankaisilla.
Maaelämän vaatimukset ovat vaikuttaneet tuki- ja liikuntaelimistöön. Luita ja lihaksia on maaselkärankaisilla siksi enemmän kuin kaloilla.
Kalalla kuitenkin on paljon enemmän lihaksia kuin ensinäkemältä näyttää - hännän suuret lihakset ovat aika dominoiva elementti.
Maaselkärankaisilla nuo kalojen isot lihakset ovat dorsaaliosaltaan selässä, ventraaliosaltaan hännässä, jos häntää on. Sinnekin on tullut lisälihaksia lantiorakenteiden myötä.
Tässä hieman vertailevaa kuvaa: kala, sammakkoeläin, matelija
http://people.eku.edu/ritchisong/epaxhypaxials.jpg - kansanmies
Kiitos, bioloogikko. Oli kyllä valaisevaa.
- kuttlanvitt
millä vitulla ne voi toimia tehokkaasti kun vertakin on niin vitun vähän.
- kalpea veretön
Jääkaloilla Etelämantereen lähelllä ei ole verta ollenkaan!
- kansanmies
kalpea veretön kirjoitti:
Jääkaloilla Etelämantereen lähelllä ei ole verta ollenkaan!
"kalpea veretön", ihanko totta? Millä sitten lihaksiin kulkeutuvat ravintoaineet ja millä kala sitten ottaa happea? Jos ei ole verta, mikä korvaa hemoglobiinin?
- bioloogikko
kansanmies kirjoitti:
"kalpea veretön", ihanko totta? Millä sitten lihaksiin kulkeutuvat ravintoaineet ja millä kala sitten ottaa happea? Jos ei ole verta, mikä korvaa hemoglobiinin?
Jääkaloilla (tällä hetkellä hieman päälle 20 lajia tunnetaan) on verta, mutta veressä ei ole punasoluja eikä siis hemoglobiiniakaan. Happi kulkeutuu liuenneena plasmaan. Kuljetustapa on melko tehoton, kalalla on käytössään vain 10% hapenkuljetuskapasiteetista, joka olisi käytössä samankokoisella "normaalilla" kalalla.
Jääkalat pärjäävät, koska niiden aineenvaihdunta on hyvin hidas ja hapen liukoisuus kylmään veteen on suuri. Nämä kalat elävät lähellä nollaa tai jopa hitusen sen allekin ( merivesi ei jäädy samassa kuin makea) olevassa vedessä. Siitä siis hidas aineenvaihdunta ja veden korkea happipitoisuus. Lämpimässä kuolee nopeasti happivajaukseen kun aineenvaihdunta kiihtyy ja veden hapensitomiskyky laskee.
Niillä on lisäksi hapenkuljetuskyvyn vajauksen kompensoimiseksi ruumiinmassaansa nähden suuri verivolyymi ja sydän.
Jäätävään elinympäristöön sopeutuminen on taannut jääkaloille kilpailuvapaan ekolokeron.
- kansanmies
Kiitos vaan taas! Uskomattoman mielenkiintoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521784092Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään823232Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242406Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv562216Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?882075TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851371Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään261290- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli631119Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10788