Miksi suomessa ei ole näitä hyviä tuotteita?

kysyn-

http://www.cabotcheese.coop/pages/our_products/product.php?catID=19&id=22

Miksei suomessa myydä cheddarjauhetta tai muita juustojauheita? Ja nimenomaan todella kevyenä ettei liho? Saisi moneen ruokaan sitä. Tai kevytcheddaria juustona, ym. samantapaisia voimakkaita makua omaavia kevytjuustoja? Raasteenakin toimii.

Miksi suomessa ei myydä ihmisille tarkoitettuja kuivattuja siankorvia ja "koiran luita"? Söisin/järsisin heti niitä. :) Usassa on ollut siankorvia ihmisille myynnissä.

18

482

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • juu.

        Rasvapitoisuus 11%. Melkein saisi olla vielä kevyempi laihduttajalle. Mutta hyvä idea tuo on.


    • Pari ripausta

      Ainakin meillä on normikaupasta ostettu juustojauhepurkki jääkaapissa.
      Kevyttä se ei varmaan ole, mutta hälläväliä, jos sitä tulee vain ripaus tai kaksi ruokaan.

    • nami namia

      Myös saksalainen suuri herkku smalzt puuttuu meillä jopa lindlistä.
      Luulisi moisen herkun maistuvan myös suomalaisille.
      Itse saan sitä tilaamalla tutilta saksasta.

    • saycheese!

      Kaikki valmiit jauheet ja raasteet muutuvat maultaan huonoiksi, vaikka miten säilöisi. Parempi kun itse jauhat tai raastat ne aidosta kamasta.

      Cheddarko muka voimakkaan makuista - tätä kyllä ihmettelen.

      Siankorvat kannattaa jättää koirille - sen verran pahanhajuisesti aikoinaan koirani piereskeli niiden syönnin jälkeen, että luulen sinun myös haluavan välttää niitä.

      • niin.

        Ehkä juustonaksujen cheddarjauheen makua voimistetaan jollakin, enkä tarkoita natriumglutamaattia.
        Sovitaan etten jyrsi siankorvaa, mutta kovat "koiranluut", koirankeksit ja kuivattu nahkaluun tapainen kävisi - jos niitä valmistettaisi ihmisille. :D En halua vatsavaivoja. Laihduttaja voisi jyrsiä/maistella sitä kauan, lihomatta. Rasvan voisi poistaa. -Makua lisättäisi vain luonnonmukaisena. Kovemmat naksut puuttuvat markkinoilta.

        Et kai sekoita cheddaria siihen suht mauttomaan mozzarellaan? Saakohan cheddaria palajuustona, eikä vain rasvaisena sulatejuustona.


      • Girl from iPanema
        niin. kirjoitti:

        Ehkä juustonaksujen cheddarjauheen makua voimistetaan jollakin, enkä tarkoita natriumglutamaattia.
        Sovitaan etten jyrsi siankorvaa, mutta kovat "koiranluut", koirankeksit ja kuivattu nahkaluun tapainen kävisi - jos niitä valmistettaisi ihmisille. :D En halua vatsavaivoja. Laihduttaja voisi jyrsiä/maistella sitä kauan, lihomatta. Rasvan voisi poistaa. -Makua lisättäisi vain luonnonmukaisena. Kovemmat naksut puuttuvat markkinoilta.

        Et kai sekoita cheddaria siihen suht mauttomaan mozzarellaan? Saakohan cheddaria palajuustona, eikä vain rasvaisena sulatejuustona.

        Ostan aina välillä Cheddaria palana S-Marketista, enny muista nimeä mutta se on sellainen sentin paksuinen ja ehkä 5x5 sentin pala punaisessa muovissa. Oikein ihanaa lämpimillä leivillä tai sellaisenaan


    • tsettari

      En sekoita cheddaria mozzarellaan - kysessähän on kaksi aivan erilaista juustoa.

      Cheddaria saa palajuustona eri kypsyysasteina ja myös eri värisinä - on pitkäänkypsytettyä kuin myös oranssin väristä.

      Mutta jos makua haluaa, käyttäisin silti mieluummin "mustaleima" emmentaalia, parmesaania, pecoriinoa tai grana padanoa.

      Cheddarista tulee aina mieleen Hercule Poirotin jakso, jossa komisario Japp tarjosi ylpeänä kuivaa cheddarin kannikkaa Herculelle, joka taas ei ollut juuston nähtyään niin kovin innokas nauttimaan sitä.

      Brittiläinen perus "herkku" siis, jonka maku on ainakin jättänyt minut kylmäksi.

    • näin.

      Kyllä cheddaria on jauheena ihan täälä, käy kattomassa se hylly missä on tortillat ja muut.

    • aloittaja-

      No niin. Nyt on cheddaria enemmän kaupassa, vielä kaipaan kevyenä versiona. Pastajuustorouheet voivat olla myös hyviä, erilaisissa juustoissa. Edelleen odotan ihmisille kuivattuja "koiranluita", mielellään eri mauilla. Sellaisia joihin ei tukehdu, mutta on jotain purtavaa. Vielä kun joku tekisi rasvattomia "koirankeksejä". :D Ei natriumglutamaatilla kuitenkaan makuja, joskaan ei suolaa/rasvaa liikaa.

    • lökasdjlökjdfl

      Onhan Parmesaniin tai siihen verrattavia juustojauhoja nimeltään Formaggio di pasta (Pastajuusto) saanut Suomessakin juustohyllyistä ostettua pusseissa/purkeissa jo vaikka kuinka pitkään!

    • Suomenmieli

      Mikä sinua estää syömästä porsaankorvia "koiranpussista"? Kysehän on vain mielikuvista, jotka eivät perustu mihinkään.

    • Sian korvat on paljon järkevämpää esim. kaljan kyytipoikana kuin jotkut suolapähkinät. Muun muassa Tallinnassa niitä on monessa baarissa tarjolla.
      Tässä nähdään taas että se tietää aina parhaiten jolla ei ole mitään kokemusta asioista.

    • HyiMitäRoskaa

      Ajattelit muka laihtua puputtamalla jotain rasvatonta ja lisäaineilla kyllästettyä harmaata möykkyä? Kuinkakohan hyvin ajattelit sellaisen pitävän nälän poissa? Työnnä ne kevytcheddarisi vaikka sinne mihin ei aurinko paista! Tai muuta jenkkeihin, siellähän myydään vaikka mitä teollisesti tärveltyjä kumijuustokkeita. Löytyyhän Suomestakin kaikenmaailman ällöttäviä kevytoltermanneja. Onneksi cheddaria ei ole vielä pilattu.

    • Anonyymi

      Koska tämän maan pelokkaat vitun idioottojunttijuopot ei tajua vaatia mitään hyvää kaupaketjuilta. Imekä vaan lenkkiä ja maailman paskimman makuista kurakaljaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3573
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2419
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2234
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2017
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1449
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1240
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1239
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1235
    Aihe