Mistä johtuu se, että monet ihmiset kokevat esim. styroksin käsittelystä lähtevän äänen todella epämiellyttäväksi. Minulla on todella herkkä kuulo ja pystyn erottelemaan hyvin erilaisia ääniä ympäristöstä ja kun joku availee lähelläni pakkauksia, joissa on mukana styroksia, niin minua alkaa huimata, silmissä sumenee ja tuntuu kuin korvat hajoaisivat.
Onko styroksin ääni sinällään korville haitallinen, vai mieltävätkö aivot ainoastaan äänen epämiellyttäväksi.
Styroksista lähtevä hirveä ääni
9
2428
Vastaukset
- että
kyseessä on sama asia kuin että jos vaikka sitruunan laittaa suuhun,tulee samanlainen vastenmielinen olo.
Tarkoitan siis että jotkin asiat koetaan epämukaviksi tapahtuipa se sitten kuulemalla,näkemällä,tunnon avulla tai hajuaistilla.
Pyörivä liike tai keinunta saa merisairaaksi vaikka siihen ei järjellä ajatellen ole mitään syytä.
Jos sattuu näkemään ihmisen suolet pihalla,voi taas tulla huimausta ja kädet itsestään menevät silmien päälle estääkseen lisäpahoinvoinnin.
Tämän kaltaiset pahoinvointia aiheuttavat ilmiöt eivät varmaankaan ole vaaraksi.Niihin voi tottua pitkällä altistumisajalla.Sodassa ei enää jonkin ajan kuluttua puistata nähdä ruumiita.
Näin mietti kotitiedemies.- påå
Minä olen nähnyt lapsesta saakka ruumiita eikä se suunnattomasti ole koskaan hirvittänyt, tiedostanut kyllä olen aina asian. Mutta samanlaista styroksi/kynnellä liitutauluun -efektiä ei ruumiiden tai suolten pihalla näkeminen minuun aiheuta. Minuakin kiinnostaisi nimenomaan näiden äänien aiheuttaman fyysisen inhottavan olotilan perimmäinen historia. Miksi ihminen reagoi siihen niin voimakkaasti?
Tavallisen vaahtomuovipatjan hankaaminen toisella vaahtomuovipatjalla saa aikaan hirveät puistatukset minulla. - asiat
påå kirjoitti:
Minä olen nähnyt lapsesta saakka ruumiita eikä se suunnattomasti ole koskaan hirvittänyt, tiedostanut kyllä olen aina asian. Mutta samanlaista styroksi/kynnellä liitutauluun -efektiä ei ruumiiden tai suolten pihalla näkeminen minuun aiheuta. Minuakin kiinnostaisi nimenomaan näiden äänien aiheuttaman fyysisen inhottavan olotilan perimmäinen historia. Miksi ihminen reagoi siihen niin voimakkaasti?
Tavallisen vaahtomuovipatjan hankaaminen toisella vaahtomuovipatjalla saa aikaan hirveät puistatukset minulla.johtavat aikaan savannille.Aukean paikan kammo johtunee leijonan pelätystä hyökkäysestä johtuvavaksi geneettiseksi muistiksi.Vaimo muuttuu lasten synnyttyä vähemmän romanttiseksi.Savannilla hurmos johtaisi pentueen menetykseen.
Voisiko kitinäkin olla jotain ennen pelättyyn asiaan liittyvää?Se vieläkin saa pelonsekaisen puistatuksen aikaan.Keho varoittaa vaarasta inhottavalla tavalla.
Minulle tekee pahaa kun katsoo lapsen pureskelevan lunta villaisesta lapasesta hampaillaan.Hyi kauheaa sitä kahinaa hampaissa,rupesi ihan paleltamaan.
- sairasko?
Musta styroksin kitinä on jotenkin hauskaa mutta puolisoa hirvittää. Kumpikaan ei tykkää liitutaulun raapimisesta.
Haarukan lipsahtaminen lautasella risoo aika lailla.- Karmeeta
Haarukan tai veitsen kiljahtaminen posliinilautasella saa mullakin aikaan kamalan pahanolon tunteen, vilunväristyksen ja aivan kuin hampaitakin vihlaisisi. Kynnen raapaisu liitutauluun ei ole ihan niin paha.
Styroksin tai vaahtomuovin äänet ei taas aiheuta mitään reaktioita.
Eli aika yksilöllisesti ihmiset ilmeisesti ääniin reagoi.
Tuumii yks hemmo, siis.
Ps. Kun nyt oikein epätieteellisiksi ruvettiin, niin mainittakoon vielä, että kaikkein mukavimmalta tuntuu kuplamuovin puhkominen. Siihen jää välittömästi koukkuun...;-P
- Anonyymi
Itsellä tulee styroxista iho kananlihalle
- Anonyymi
Arvelisin, että johtuu äänen sisältämistä korkeista äänistä, joita on paljon erillisiä. Korkeat äänet taas tulkitaan varoituksiksi - ja tavallaan koko lauma nyt huutaa varoituksia "jossakin kaukana", mikä voi nostaa hiuskarvat pystyyn. Äänet muistuttaa erilaisia vingahduksia ja kiljahduksia myös, joten osalle porukasta on alkanut käydä jo kalpaten varoituksista huolimatta.
- Anonyymi
Styroksin ääni muistuttaa sitä lentokoneen repeytyvän kangaspinnan ääntä, jonka kuulin syöksyessäni 1. maailmansodassa venäläisellä lentokoneella kuolemaani.
- Anonyymi
Styroksin kitinä ei tunnu missään ja liitutaulun raapaisu säväyttää pikkasen mutta sinkkiämpärin raapaisusta syntyvä kirskuna on tosi innoittava. Jostain joskus luin, että se voi olla geneettisessä muistissa oleva pedon ääni eli alitajunta reagoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892628Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761005- 56969
- 45867
- 63859
- 61835