http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Vuoden luontokuva kommentoi ilmastonmuutosta/1135240364416
"Kuva on kannanotto ilmastonmuutokseen. Etelässä ei ole enää talvea, vaan mustaa, pimeää ja loskaista syksystä kevääseen. Lunta ei ole missään"
Vuoden luontokuva kommentoi ilmastonmuutosta
14
125
Vastaukset
- ilmasto lämpenee
Niin, kyseinen talvi oli Suomen mittaushistorian lämpimin ja vähälumisin. Sellaiset talvet tulevat yleistymään lähitulevaisuudessa. Sillä tavalla se ilmaston lämpeneminen näkyy.
- Ei vaan lämpene
Siltä tosiaan näyttää.
- talvet lämpenevät
Tuolta näkee hyvin, kuinka Suomen talvet ovat lämmenneet viime vuosikymmeninä:
http://ilmatieteenlaitos.fi/talvitilastot- ei lämpene ei
Juu,. ei käytännössä mitään muutosta.
- Petteri Valopatteri
"Kevät ei myöskään odottele aivan nurkan takana. Lähin lämmin rintama löytyy Keski-Euroopasta Alppien tasolta. - Saksassa ja Puolassakin on tullut tänään lunta lisää." (IL).
Huh hellettä sano Petteri pakkasta... - hihat heiluu
Pari vuotta sitten erään alarmistiprofeetan kannaotto oli tämänkaltainen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010120312795186_uu.shtml- Aina vaan lämpenee
Jääkausijäkättäjien juttuja.
- miinuksia tullee ---
Tätä juuri olen näille urpoille sanonut, että ensin lämpenee ja sitten kylmenee huomattavasti. Kommentit ovat olleet lähinnä miinuksia. Ei tuo petteri olekaan ihan seinähullu, kuten olen ajatellut.
- joo mutta
miinuksia tullee --- kirjoitti:
Tätä juuri olen näille urpoille sanonut, että ensin lämpenee ja sitten kylmenee huomattavasti. Kommentit ovat olleet lähinnä miinuksia. Ei tuo petteri olekaan ihan seinähullu, kuten olen ajatellut.
Petteri väittää kylmenemisen johtuvan lämpenemisestä. Siinä on vissi ero.
- miinuksia tullee ---
joo mutta kirjoitti:
Petteri väittää kylmenemisen johtuvan lämpenemisestä. Siinä on vissi ero.
Ai missä? Olen siis kirjoittanut, että ensin lämpenee ja sen jälkeen kylmenee.
Laitanko vielä kolmannen kerran?
- 9+2
Heh he hee.....hyvä Petteri Kaikkitietävä.....uskokaamme tuota hänen sanaansa.
Kirjanmerkkeihin on laitettu tuo totuus. Sille voi olla käyttöä vielä myöhemmin! - Beach Boy
Juu, se on gauheeta. Nytkin -8 astetta Helsingissä. Ei ennen ollut tämmösiä helteitä täällä päin. Aurinkorasva on kallista.
- 15+9
Kannattaa varoa ettei nahka pala näissä helteissä. Kunnon kertoimia kannattaa käyttää aurinkovoiteissa.
- ----
Tuolta kannattaa taas vilkaista, mihin jääkausijäkättäjien tämänkertainen kirsikanpoiminta perustuu:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Niin, aivan totta, pienessä osassa maailmaa on viime aikoina ollut normaalia viileämpi SÄÄ, mutta suuremmassa osassa maailmaa on jatkuvasti normaalia lämpimämpi SÄÄ. Sillä tavalla se ILMASTON lämpeneminen näkyy jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181