Itsetuhoiset ajatukset

Suicidal93

Minun tarinani.

Kesällä sairastuin vaikeaan masennukseen johon liittyä kuoleman toiveita ja oli lähellä itsemurha. Sen jälkeen jouduin osastolle kuukaudeksi jossa lääkitys vaihdettiin. Diagnoosi oli vaikea-asteinen psykoottinen masennus.

Nyt on alkanut ilmenemään itsetuhoisia ajatuksia ensi kertaa sitten tuon syksyn. Mitä tehdä asialle, kannattaako jollekkin kertoa?
Mielessä on itsemurha ja haluaisin luovuttaa elämän. Minulla ei ole kaverin kaveria, ei mitään.

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä tuo masennus johtuu?
      Yksinäisyydestä?

    • suicidal93

      Johtuu osittain yksinäisyydestä, on monia muitakin syitä, mm. faijan kanssa välit täysin poikki. Yksinäisyys painaa mieltäni. Lisäksi on sosiaalisten tilanteiden pelko

    • Milloinkaan ei kuitenkaan pidä luovuttaa
      Kannattaa aloittaa siitä että yrität parantaa välisi isääsi ja sen jälkeen yksi ongelma kerrallaa hoitaa kuntoon

    • fsfjksjflkllfslklks

      Ehdottomasti hakeudut hoidonpiiriin. Tuonne polille, missä olet tuolloin ollut tai sitten normaaliin terveyskeskukseen!

      Psykoterapiasta voisit saada varmasti apua!:) Suosittelen sinua siis jatkamaan elämääsi. Olet vielä nuori ja voit todellakin parantua masennuksestasi.

      On ihan turhaa tehdä itsemurhaa vielä noin nuorena, et voi tietää, vaikka 2 vuoden päästä olisin löytänyt ihanan puolison ja olisit perustamassa perhettä. Tai päässyt unelma kouluun/ammattiin.

      Minäkin olen käynyt läpi itsemurha-ajatukset ja aina lopulta ne hellittää.. Niiden kanssa pitää vain oppia elämään (tähän saa juuri apua terapiasta!). Ei haittaa vaikka nyt haluaisit kuolla päivittäin. Yritä nauttia elämän pienistä iloista. Tee kaikkea hauskaa! Mene ulos kävelylle ihailemaan luontoa, syö suklaata, katsele hyviä tv-sarjoja, juttele vaikka kivojen ihmisten kanssa chatissa, jos ei ystäviä ole.


      aloita neulomaan!

      Sos-kriisikeskuksella on helsingissä tukiryhmiä (niitä on myös varmasti muillakin kunnilla), joissa tapaa samoista ongelmista kärsiviä nuoria. Itse olen juuri sellaisessa ryhmässä ja siellä on hirmu paljon yksinäisiä. Sieltä saa varmasti kaltaistansa seuraa :)

      Paljon voimia !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3027
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1483
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe