Ingman Creamy Caribbean cocktail -jäätelö ja yskä

Yskijä

Innostuin ostamaan tätä herkkua ja maku olikin hyvä. Hiukan syönnin jälkeen sain kuitenkin pitkään kestäneen yskimiskohtauksen, joka vaikutti hengittämiseen, en tahtonut saada yskimiseltä ilmaa keuhkoihin.

Mitään muuta selitystä kohtaukseen ei ole kuin tuo jäätelö. Minulla ei ole ruoka-aineallergioita tai muita yliherkkyyksiä. Ilmeisesti tässä Ingmanin jäätelössä on suuria määriä joitain uusia lisäaineita, jotka yhdessä aiheuttivat yskimisreaktion.

Kannattaa miettiä onko Ingmanin makumatka Karabialle ostamisen arvoinen. Minulle riitti tämä yksi kerta.

8

662

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juksi1

      Täytyypä pitää mielessä...

    • sussan

      Jäätelöissä on kyllä tosi paljon erilaisia lisäaineita, pelkkiä koodeja taitaa olla yki kymmenen ja päälle ne lisäaineet, jotka kerrotaan nimellä.

      • peanut1

        Pähkinät voi aiheuttaa tuota yskimistä myös.


    • taneli

      Miksi ihmeessä ostit tuota kallista jäätelöä, Rainbowlla on ihan yhtä hyviä jäätelöitä ja paljon halvemmalla. Ingmanin creamyt on karseesti ylihintasia.

      • turha valitus

        Ei rainbow-jäätelöä voi vertailla Creamyn kanssa, ne eroavat toisistaan tosi paljon. Rainbow on suunniteltu halpatuotteeksi kun taas Creamyt ovat luksustuotteita. Jos joku ei yskimättä syödä jäätelöä niin sitten kannattaa pysyä kaukana kauppojen pakastealtaista


    • Ei suoraa pakkasesta

      Melkein joka kerta yskin. enkä oo pähkinä allerginen.

    • turistiii

      eihän oikeata jäätelöä enään ole. se on niin helppoa tehdä itse että en viitsi lisäaineista maksaa. ja mikä makuero on itsetehdyssä jäätelössä.
      helppoa ja hyvää eikä tarvi konetta !

    • kandipaatti

      Creamy ei ole luksustuotetta nähnytkään. Verratkaa paketin painoa hintavampien puolen litran herkkujätskien painoon: Creamy on huomattavasti kevyempi. Aivan kuin Ainoon ja Carte D'Oriin, on siihen kuluttajien kusettamiseksi vatkattu runsaasti ilmaa joukkoon. Näin saadaan myytyä enemmän vähemmällä.

      Ostakaa Ben&Jerryä, saatte rahoille vastinetta ilman lisäaineita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      587
      7696
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      334
      2916
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      391
      2089
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      128
      1307
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1253
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1179
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1057
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1053
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      64
      1023
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      44
      892
    Aihe