Jääkausisykli riippuu myös maan akselikulman muuttumisesta. Se on nyt noin 23,? astetta ja pienimmillään n.22, suurimmillaan 24,? astetta. Vaihteluväli noin 41000 vuotta.
MUTTA: Mihin SUUNTAAN se on nyt menossa? Pienempään, eli suorempaan, vai suurempaan, eli enemmän kalleelleen? Sitä tietoa en löydä.
Noin 10 000 v sitten se oli kaiketi pieni, 22 astetta, joten sen mukaan sen pitäisi vielä suurentua toiset 10 000 v, eikä jääkaudesta olisi pelkoa? Kuitenkin merivesi nousee ja lämpiää vauhdilla, joten matalapaineet lisääntyy ja tuo yhä lisää lunta pohjois-Ruåtsiin, josta jääkaudet aina alkaa.
Mites on?
Maan akselin kallistuskulma?
7
303
Vastaukset
- oscar därifrån
Gellivaaran Nyheterit kertookin jo , että sielläpäin on selviä merkkejä jääkaudesta.
Akselin kulmista eivät ole kuuleetkaan. - Ihana Fantasti
Tässä kuvaajaa:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/MilankovitchCyclesOrbitandCores.png
Selityksiä suomeksi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Milankovićin_jaksot
http://fi.wikipedia.org/wiki/Napapiiri
Nyt ollaan siis menossa kohti pienempää, eli 23.5 asteesta => 22.5 asteeseen.
10 000 vuotta sitten oli noin 24 astetta
Milankovićin jaksojen mukainen suunta kohti seuraavaa jäätiköitymistä on toistaiseksi peruutettu ilmastonlämpenemisen vuoksi. Joo: Nyt täytyy oikein kiittää, normaalisti näillä palstoilla haukutaan idiootiksi, joka ei tiedä mitään, jos kysyy jotakin. Nyt oli palaute enemmän, kuin asiallinen. Eniten häiritsee napapiiri kuvaaja p-navan yläpuolelta kuvattuna; Nimittäin punaisella merkitty kylmän ilmastovyöhykkeen alue. Jos nimittäin katsoo Google Earthista meren syvyyksiä, niin miten voi Beringin salmen kautta virrata niin paljon kylmää Tyyneen mereen? Siellähän on meren syvyys lähes nolla? Toisaalta voi kysyä, mistä se Golf-virta palaa ylipäätään? Se on muuallakin lähes nolla?
Jääkauden alku ei ole ihan niin yksiselitteinen: Se alkaa VAIN silloin, kun meri on riittävän lämmin ja riittävän korkealla, jotta matalapaineet voi tuoda sateita Scandinaviaan. Näin tapahtuu parhaillaan ja tuo maan akselin kallistuminen suorempaan suuntaan osoittaa samaa. Kun nyt sateet lisääntyy ja napa jäähtyy, on se jääkautta.
Tässä ei mahdu, eikä ehdi enempiä selitteleen. Mutta noistakin osoitteista asian voi jopa laskea. Seurataan säitä.- Miten herttasta
No nyt se sun pelkos,, määäää..
Jos ei puhuta mini jääkausista eli niistä noin100-200 vuoden välein..
Ei Jääkautta laukaise mikään lämpiäminen, vaan puhtaasti Auringon energian pieneneminen.
Valitettavasti vaan me muokataan ilmastoa lentokoneista kemikaaleja ym ym..
Eikä uskota Venäläistä auringotutkimusta.
Ollaan hurahtaneita ilmaston lämpiämiseen, jolla kääritään isoa rahaa.
Tutkimus rahaa saa, jos on lämpiämistä puoltava tutkimus, Mikälli kelkka kääntyy ja teet raportin jossa ei ole lämpiämistä tukeva päätöslausuma, RAHAT LOPPUU! - Ököteemikkö
Miten herttasta kirjoitti:
No nyt se sun pelkos,, määäää..
Jos ei puhuta mini jääkausista eli niistä noin100-200 vuoden välein..
Ei Jääkautta laukaise mikään lämpiäminen, vaan puhtaasti Auringon energian pieneneminen.
Valitettavasti vaan me muokataan ilmastoa lentokoneista kemikaaleja ym ym..
Eikä uskota Venäläistä auringotutkimusta.
Ollaan hurahtaneita ilmaston lämpiämiseen, jolla kääritään isoa rahaa.
Tutkimus rahaa saa, jos on lämpiämistä puoltava tutkimus, Mikälli kelkka kääntyy ja teet raportin jossa ei ole lämpiämistä tukeva päätöslausuma, RAHAT LOPPUU!Noin se varmaan on!
Miten herttasta kirjoitti:
No nyt se sun pelkos,, määäää..
Jos ei puhuta mini jääkausista eli niistä noin100-200 vuoden välein..
Ei Jääkautta laukaise mikään lämpiäminen, vaan puhtaasti Auringon energian pieneneminen.
Valitettavasti vaan me muokataan ilmastoa lentokoneista kemikaaleja ym ym..
Eikä uskota Venäläistä auringotutkimusta.
Ollaan hurahtaneita ilmaston lämpiämiseen, jolla kääritään isoa rahaa.
Tutkimus rahaa saa, jos on lämpiämistä puoltava tutkimus, Mikälli kelkka kääntyy ja teet raportin jossa ei ole lämpiämistä tukeva päätöslausuma, RAHAT LOPPUU!Duoda, duoda? JOS jääkausi, iso tai pieni tulee auringon energian pienenemisestä, eli ilman kylmenemisestä, niin mistä tulee kilometrien paksuinen mannerjää?
Vastaan itse: JOS aurinko ei lämmitä merivettä, sieltä ei nouse kosteutta, joka sataisi lumena. Mutta kun mannerjäät sulaa, kuten nyt, niin merivesi lisääntyy, pinta nousee ja myös lämpiää sitä enemmän, mitä enemmän aurinko, tai mikä tahansa sen lisäksi sitä lämmittää, niin silloin riittää matalapaineita mantereiden päälle. Talvella ne sataa lumena. SIITÄ kertyy mannerjäät. Alkaen pohjois-Ruåtsista, aina.
On aivan varmaa, että maan akselin kallistumasta riippumatta, on navoilla pakkasta. Joskus enemmän, joskus vähemmän. Kallistuskulma vaikuttaa siihen, miten paljon.
- Ihana Fantasti
Jääkausien synnyn tutkailuun vähän lisälukemista ja linkkejä.
Joidenkin vuosien takaisesta kirjasta:
Juha Pekka Lunkan Maapallon ilmastohistoria. Kasvihuoneista jääkausiin.
Lainailtiin mainoksia täällä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8752370
Kuvittelen kitjoittaneeni kirjasta jotain itsekin,mutta en nyt löydä niitä kirjoituksia.
Nettilinkkejä aiheeseen:
https://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/ilmio/-/artikkeli/b0b91934-12d1-49cd-88dd-7e08250a4e88/maapallon-ilmastohistoria.html
wikikin on ihan täyttä asiaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkausi
Jäätiköitymisen ja sulamisen trendit lähtevät liikkeelle äärimmäisen pienistä tekijöistä, kuten vaikka pienen jääkauden synty auringonpilkkuminimeistä
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pieni_jääkausi
jotka laskivat kesälämpötiloja vuoristoissa, jolloin jäätiköt eivät ehtineet sulaa normaalia määrää ja jäätiköt etenivät esimerkiksi Norjassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042975Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921422- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481186Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89902Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783