voi teitä. porukka laittaa johinki andien jauheisiin ja roskaan rahanasa. on tämäin muotia ensin oli karppaus nyt nämä ravinteet. rahat mene hukkaan uskokaa jo. ette niitä 10v päästä syö kun on uudet kotkoktukset.
ihmeruokamuotivillitys nykyään
5
229
Vastaukset
- ksaka
Oletko ajatellut, että jotkut ovat huomanneet näiden Andien jauheiden vaikutuksen elimistössään? Nykyinen tehotuotanto kemiallisine lannoitteineen on saanut aikaan maaperän köyhtymisen, jolloin ruoasta ei saada tarpeeksi vitamiineja ja mineraaleja. Nämä jauheet ovat kätevä tapa hankkia näitä ravintoaineita ja mineraaleja.
- juujuuniin
Ja ihan oikeasti Andeilla ei käytetä mitään lannoitteita ja on paikallisten pienviljelijöiden luomua?
Esim. quinoan hinta on noussut paikallisille liian korkeaksi, mikä aiheuttaa alirvitsemusta ja paikoitellen jopa nälkää, kun on paikallisten peruna.
Goji-marja on edelleen yksi aniharvoista c-vitamiinin lähteistä Tiibetin ylängöillä. Kun kiinalaiset huomasivat, että länkkärit himoavat noita, ovat aloittaneet tehokkaampaa viljelyä, kiinalaiseen tapaan tietenkin. Joten jos ostat kiinalaisia goji-marjoja, joko ne vievät tiibetiläisiltä melkein ainoan c-vitamiininlähteen (tällöin todennäköisemmin luomua jne) tai ne ovat kiinalaisesti tehoviljeltyjä etkä tiedä sitä. Ruotsalaisissa ei ole tätä ongelmaa, mutten tiedä, paljonko tuotetaan jo.
Jauheet tuotetaan pienissä luomutehtaissa tai kotona valvotuissa ja hygieenisissä prosesseissa?
Valtamerimatkat sujuvat ilman säilöntäaineita tai säilymistä lisäävää säteilytystä?
Jos oikeasti haluaa puhdasta ruokaa, hakee sen mahdollisimman pitkälle itse metsästä ja kuivattaa, ostaa suoraan pientiloilta jne.
- Acai_rules
Kokeilepa esim. Acaita, veikkaan että mielipiteesi asiasta muuttuu aika nopeasti.
- Elviri
MIhin ne rahat sitten olisi parasta käyttää jos ei ruokaan?
- 1+16
siis raakaravinto on superfoodia. Pysyy kyllä syöpä loitolla ja elää vanhaksi niin kuin japanilaiset! Joku muu jauhe voi olla parempi kuin perinteinen vehnäjauho joka on niin ravinneköyhää että sairaaksi tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude26015259Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510176Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089391Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826567Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766248Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys281962IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511717