Virallisesti 25.5 järjestettävä tapahtuma kulkee nimellä marssi monsantoa vastaan, mutta ajattelin että ehkä tuo käyttämäni otsikko houkuttelisi paremmin porukkaa =)
Suomessa marssi järjestetään Helsingissä, Turussa, Vaasassa ja Oulussa. Marssi järjestetään 36 maassa ja yli 330 kaupungissa.
Kuinka moni on kuullut biotekniikkayhtiö Monsantosta? Se on maailman suurin siemen ja torjunta-aine firma. Se tuottaa noin 90% kaikista GM siemenistä. Monsanto, Dupont Pioneer sekä kolme muuta yritystä tuottavat tällä hetkellä noin 50-60% kaikista siemenistä. Monsanton tavoitteena on lopulta saavuttaa kontrolli koko planeetan ruokahuollosta ja niin että kaikki tarjolla oleva ruoka tai rehu on geenimanipuloitua.
Seuraavaksi vain copypastetan http://www.geenimanipulaatio.fi/ sivustolta muiden huolella kirjoittamaa tekstiä niin pääsen nukkumaan =)
MONSANTO JA GMO
Monsanto on monikansallinen maatalouden biotekniikkayhtiö, jonka missiona on hallita maapallon ruokahuoltoa. Tähän se tähtää geenimanipulaatiolla ja torjunta-aineilla, joiden pitkäaikaisia vaikutuksia ekosysteemiin ei ole tutkittu. Monsanton GMO-soijarehulla ruokittu suomalainen liha ja kana on lautasillamme ilman, että siitä tarvitsee ilmoittaa pakkausmerkinnällä.
MIKSI MARSSIMME?
Tutkimukset ovat osoittaneet että Monsanton geneettisesti muuntelema ravinto voi johtaa vakaviin terveysriskeihin kuten syöpäkasvainten kehittymiseen, hedelmättömyyteen ja sikiövaurioihin.
Yhdysvalloista ruokaturvallisuudesta vastaavaa virastoa, FDA:ta, ohjaamassa on Monsanton entisiä johtajia. Tämä kyseenalainen eturistiriita selittää valtiojohtoisen tutkimuksen puutteen GMO-tuotteiden pitkäaikaisista vaikutuksista.
Äskettäin Yhdysvaltain kongressi ja presidentti hyväksyivät säädöksen, joka tunnetaan lempinimellä “Monsanto Protection Act”. Se muun muassa estää tuomioistuinta keskeyttämästä Monsanton geneettisesti muunneltujen siementen myyntiä vaikka meneillään olisi oikeusprosessi.
Monsanto on ollut liian pitkään edunsaaja yritystuissa ja poliittisessa suosimisessa. Luomu- ja pienviljelijät kärsivät tappiota sillä välin kun Monsanto pyrkii luomaan monopolin maailman ruokatuotannosta, muun muassa patentoimalla oikeuksia siemeniin ja geneettiseen perimään.
Monsanton GMO-siemenet ovat haitallisia ympäristölle. Tutkijat ovat esimerkiksi yhdistäneet niihin maailman mehiläiskannan romahtamisen.
Marssien facebook sivut:
Helsinki https://www.facebook.com/events/467590523309704
Turku https://www.facebook.com/events/307536046042485
Vaasa https://www.facebook.com/events/449305375160580
Oulu https://www.facebook.com/events/109266732581644
Satu Hassin pätevä blogaus aiheesta:
http://blogit.iltalehti.fi/satu-hassi/2013/05/08/eu-komissi ... n-asialla/
Eräs kommentti tuohon Satun kirjoitukseen:
Monsantolla on valtaa. EU on pikku kiho.
Katainen pienen pikku pikku kiho.
Tästä on kyse:
“Monsanton tavoitteena on päästä hallitsemaan koko maailman elintarviketuotantoa, missä se on jo suurelta osin onnistunut. Se on tehokkaampi ja pelottavampi ase kuin mitkään
pommit ja muu sotakalusto…”
Eihän tämä kauhean hauska asia ole, mutta on parempi, että mahdollisimman moni on tietoinen asiasta, jotta voimme laittaa stopin Monsanton ja sitä tukevien tahojen toiminnalle. Me emme tule toimeen ilman ruokaa ja kenellekään ei ole hyväksi mässyttää syöpää ym. ikävää aiheuttavaa GM ******.
Maailmanlaajuinen marssi aidon ruuan puolesta.
Pupuel
2
104
Vastaukset
- Pupuel
The World According to Monsanto dokkari.
http://www.youtube.com/watch?v=N6_DbVdVo-k
Jos et ole facebookissa löydät marssien aloituspaikat ja ajat myös täältä
http://www.geenimanipulaatio.fi/tapahtumakutsut- Pupuel
Lähtöpaikat ja ajat
Helsinki, Kampin Narinkkatori, klo 14.
Turku, Kauppatori klo 13
Vaasa, Vaasan tori / Alatori, klo 14
Oulu, Oulun tori klo 14
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172383
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135838- 45831
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684