Maailmanlaajuinen marssi aidon ruuan puolesta.

Pupuel

Virallisesti 25.5 järjestettävä tapahtuma kulkee nimellä marssi monsantoa vastaan, mutta ajattelin että ehkä tuo käyttämäni otsikko houkuttelisi paremmin porukkaa =)

Suomessa marssi järjestetään Helsingissä, Turussa, Vaasassa ja Oulussa. Marssi järjestetään 36 maassa ja yli 330 kaupungissa.

Kuinka moni on kuullut biotekniikkayhtiö Monsantosta? Se on maailman suurin siemen ja torjunta-aine firma. Se tuottaa noin 90% kaikista GM siemenistä. Monsanto, Dupont Pioneer sekä kolme muuta yritystä tuottavat tällä hetkellä noin 50-60% kaikista siemenistä. Monsanton tavoitteena on lopulta saavuttaa kontrolli koko planeetan ruokahuollosta ja niin että kaikki tarjolla oleva ruoka tai rehu on geenimanipuloitua.

Seuraavaksi vain copypastetan http://www.geenimanipulaatio.fi/ sivustolta muiden huolella kirjoittamaa tekstiä niin pääsen nukkumaan =)

MONSANTO JA GMO
Monsanto on monikansallinen maatalouden biotekniikkayhtiö, jonka missiona on hallita maapallon ruokahuoltoa. Tähän se tähtää geenimanipulaatiolla ja torjunta-aineilla, joiden pitkäaikaisia vaikutuksia ekosysteemiin ei ole tutkittu. Monsanton GMO-soijarehulla ruokittu suomalainen liha ja kana on lautasillamme ilman, että siitä tarvitsee ilmoittaa pakkausmerkinnällä.

MIKSI MARSSIMME?
Tutkimukset ovat osoittaneet että Monsanton geneettisesti muuntelema ravinto voi johtaa vakaviin terveysriskeihin kuten syöpäkasvainten kehittymiseen, hedelmättömyyteen ja sikiövaurioihin.

Yhdysvalloista ruokaturvallisuudesta vastaavaa virastoa, FDA:ta, ohjaamassa on Monsanton entisiä johtajia. Tämä kyseenalainen eturistiriita selittää valtiojohtoisen tutkimuksen puutteen GMO-tuotteiden pitkäaikaisista vaikutuksista.

Äskettäin Yhdysvaltain kongressi ja presidentti hyväksyivät säädöksen, joka tunnetaan lempinimellä “Monsanto Protection Act”. Se muun muassa estää tuomioistuinta keskeyttämästä Monsanton geneettisesti muunneltujen siementen myyntiä vaikka meneillään olisi oikeusprosessi.

Monsanto on ollut liian pitkään edunsaaja yritystuissa ja poliittisessa suosimisessa. Luomu- ja pienviljelijät kärsivät tappiota sillä välin kun Monsanto pyrkii luomaan monopolin maailman ruokatuotannosta, muun muassa patentoimalla oikeuksia siemeniin ja geneettiseen perimään.

Monsanton GMO-siemenet ovat haitallisia ympäristölle. Tutkijat ovat esimerkiksi yhdistäneet niihin maailman mehiläiskannan romahtamisen.

Marssien facebook sivut:

Helsinki https://www.facebook.com/events/467590523309704
Turku https://www.facebook.com/events/307536046042485
Vaasa https://www.facebook.com/events/449305375160580
Oulu https://www.facebook.com/events/109266732581644

Satu Hassin pätevä blogaus aiheesta:

http://blogit.iltalehti.fi/satu-hassi/2013/05/08/eu-komissi ... n-asialla/

Eräs kommentti tuohon Satun kirjoitukseen:

Monsantolla on valtaa. EU on pikku kiho.
Katainen pienen pikku pikku kiho.

Tästä on kyse:
“Monsanton tavoitteena on päästä hallitsemaan koko maailman elintarviketuotantoa, missä se on jo suurelta osin onnistunut. Se on tehokkaampi ja pelottavampi ase kuin mitkään
pommit ja muu sotakalusto…”

Eihän tämä kauhean hauska asia ole, mutta on parempi, että mahdollisimman moni on tietoinen asiasta, jotta voimme laittaa stopin Monsanton ja sitä tukevien tahojen toiminnalle. Me emme tule toimeen ilman ruokaa ja kenellekään ei ole hyväksi mässyttää syöpää ym. ikävää aiheuttavaa GM ******.

2

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe