Virallisesti 25.5 järjestettävä tapahtuma kulkee nimellä marssi monsantoa vastaan, mutta ajattelin että ehkä tuo käyttämäni otsikko houkuttelisi paremmin porukkaa =)
Suomessa marssi järjestetään Helsingissä, Turussa, Vaasassa ja Oulussa. Marssi järjestetään 36 maassa ja yli 330 kaupungissa.
Kuinka moni on kuullut biotekniikkayhtiö Monsantosta? Se on maailman suurin siemen ja torjunta-aine firma. Se tuottaa noin 90% kaikista GM siemenistä. Monsanto, Dupont Pioneer sekä kolme muuta yritystä tuottavat tällä hetkellä noin 50-60% kaikista siemenistä. Monsanton tavoitteena on lopulta saavuttaa kontrolli koko planeetan ruokahuollosta ja niin että kaikki tarjolla oleva ruoka tai rehu on geenimanipuloitua.
Seuraavaksi vain copypastetan http://www.geenimanipulaatio.fi/ sivustolta muiden huolella kirjoittamaa tekstiä niin pääsen nukkumaan =)
MONSANTO JA GMO
Monsanto on monikansallinen maatalouden biotekniikkayhtiö, jonka missiona on hallita maapallon ruokahuoltoa. Tähän se tähtää geenimanipulaatiolla ja torjunta-aineilla, joiden pitkäaikaisia vaikutuksia ekosysteemiin ei ole tutkittu. Monsanton GMO-soijarehulla ruokittu suomalainen liha ja kana on lautasillamme ilman, että siitä tarvitsee ilmoittaa pakkausmerkinnällä.
MIKSI MARSSIMME?
Tutkimukset ovat osoittaneet että Monsanton geneettisesti muuntelema ravinto voi johtaa vakaviin terveysriskeihin kuten syöpäkasvainten kehittymiseen, hedelmättömyyteen ja sikiövaurioihin.
Yhdysvalloista ruokaturvallisuudesta vastaavaa virastoa, FDA:ta, ohjaamassa on Monsanton entisiä johtajia. Tämä kyseenalainen eturistiriita selittää valtiojohtoisen tutkimuksen puutteen GMO-tuotteiden pitkäaikaisista vaikutuksista.
Äskettäin Yhdysvaltain kongressi ja presidentti hyväksyivät säädöksen, joka tunnetaan lempinimellä “Monsanto Protection Act”. Se muun muassa estää tuomioistuinta keskeyttämästä Monsanton geneettisesti muunneltujen siementen myyntiä vaikka meneillään olisi oikeusprosessi.
Monsanto on ollut liian pitkään edunsaaja yritystuissa ja poliittisessa suosimisessa. Luomu- ja pienviljelijät kärsivät tappiota sillä välin kun Monsanto pyrkii luomaan monopolin maailman ruokatuotannosta, muun muassa patentoimalla oikeuksia siemeniin ja geneettiseen perimään.
Monsanton GMO-siemenet ovat haitallisia ympäristölle. Tutkijat ovat esimerkiksi yhdistäneet niihin maailman mehiläiskannan romahtamisen.
Marssien facebook sivut:
Helsinki https://www.facebook.com/events/467590523309704
Turku https://www.facebook.com/events/307536046042485
Vaasa https://www.facebook.com/events/449305375160580
Oulu https://www.facebook.com/events/109266732581644
Satu Hassin pätevä blogaus aiheesta:
http://blogit.iltalehti.fi/satu-hassi/2013/05/08/eu-komissi ... n-asialla/
Eräs kommentti tuohon Satun kirjoitukseen:
Monsantolla on valtaa. EU on pikku kiho.
Katainen pienen pikku pikku kiho.
Tästä on kyse:
“Monsanton tavoitteena on päästä hallitsemaan koko maailman elintarviketuotantoa, missä se on jo suurelta osin onnistunut. Se on tehokkaampi ja pelottavampi ase kuin mitkään
pommit ja muu sotakalusto…”
Eihän tämä kauhean hauska asia ole, mutta on parempi, että mahdollisimman moni on tietoinen asiasta, jotta voimme laittaa stopin Monsanton ja sitä tukevien tahojen toiminnalle. Me emme tule toimeen ilman ruokaa ja kenellekään ei ole hyväksi mässyttää syöpää ym. ikävää aiheuttavaa GM ******.
Maailmanlaajuinen marssi aidon ruuan puolesta.
Pupuel
2
172
Vastaukset
- Pupuel
The World According to Monsanto dokkari.
http://www.youtube.com/watch?v=N6_DbVdVo-k
Jos et ole facebookissa löydät marssien aloituspaikat ja ajat myös täältä
http://www.geenimanipulaatio.fi/tapahtumakutsut- Pupuel
Lähtöpaikat ja ajat
Helsinki, Kampin Narinkkatori, klo 14.
Turku, Kauppatori klo 13
Vaasa, Vaasan tori / Alatori, klo 14
Oulu, Oulun tori klo 14
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247