Noniin, varjonyrkkeilijät, pientä haastetta:
Yleisesti sanotaan, että raha ei tuo onnea ja että kehitysmaiden asukkaat ovat onnellisempia kuin teollisuusmaissa asukkaat köyhyydestään huolimatta. Tämän päivän Hesari siteeraa WHO:n tutkimusta, mikä tavallaan tukee tätä väitettä: sen mukaan nigerialaisista kärsii masennuksesta 4,7 prosenttia, kun taas yhdysvaltalaisista 26,4 prosenttia. Yhdysvalloissa masennus on yleisintä teollisuusmaista, Japanissa vähiten yleistä, eurooppalaisten jäädessä jonnekin sinne väliin.
Tietenkin jokaisessa kulttuurissa on piirteitä, jotka helpottavat/vaikeuttavat masennuksen diagnosointia. Esimerkiksi kiinan kielessä on sana surulle, mutta ei masennukselle. Ja niin Kiinassa kuin monessa muussa maassa mielenterveysongelmat koetaan häpeäksi, joten niiden mahdollista olemassaoloa ei tunnusteta itselle saati sitten haastattelijalle.
Sanomattakin on selvää, että kriisi-alueiden masennusarviot ovat masentavaa luettavaa: erään arvion mukaan afganistanilaisista 2/3 kärsisi masennuksesta.
Mutta: Voidaanko olettaa masennuksen olevan oikeasti yleisempää teollisuusmaissa kuin (vakaissa) kehitysmaissa? Ja jos voidaan, niin haluaisin kuulla ankaraa spekulointia masennuksen rakenteellisista syistä; kulttuurien välisten tekijöiden punnitseminen durkheimilaisessa hengessä olkoon siis suotavaa...
Masennuksen rakenteelliset syyt?
9
1432
Vastaukset
- Sissi
Masennun toisinaan siittä, että mulla on liian hyvä olla.
- Tatu V.
Onnellisuustutkimuksissa on todettu, että suurten tulo- ja statuserojen maissa (USA) ollaan vähemmän onnellisia kuin niissä maissa missä erot ovat pienemmät (Saksa, Japani). Raha kyllä lisää onnellisuutta, mutta statuseroilla on myös suuri merkitys. Suuret erot lisäävät masennusta, keskimäärin, väestössä.
Hesarin jutussa oli fiksusti todettu, että masennuksen yleisen lisääntymisen syynä voi olla myös lisääntynyt tieto muiden maiden ihmisten, julkkisten jne paremmasta asemasta. On vaikea olla tyytyväinen eloonsa kun tiedossa on parempiosaisia.- Mie
Hmm, statuserojahan on aina ollut joka yhteiskunnassa: jotkut ovat olleet kuningasperhettä, toiset orjia jne - ja käytännössä tuloerot ovat aina olleet yhtäsuuret: jollakin on kaikki, toisella ei mitään. Joten status- ja tuloerot eivät yksin selitä mitään. Voisiko siten kyse olla modernin yhteiskunnan volutarististisessa ja individualistisessa luonteessa - siinä, että kun enää ei synnytä tiettyyn luokkaan elämä ei ole ennalta määrättyä, menestyminen on mahdollista omalla toiminnalla, ja jos ei tulekaan miljonääriksi kolmeenkymmeneen ikävuoteen mennessä, niin voi syyttää VAIN itseään (ei rakenteita) -> masennus.
- Touya
Kiinnostava kysymys. Uskoisin, että ainakin yksi merkittävä syy miksi kehitysmaissa on vähemmän masentuneisuutta, kuin teollisuusmaissa on se, että sosiaaliset yhteisöt ovat paljon tiiviimpiä näissä kulttuureissa. Rikkaissa teollisuusmaissa yksilöllisyys (ja yksityisyys) on huomattavasti suuremmassa roolissa, jolla on omat lieveilmiöt, kuten syrjäytyminen ja mielisairaudet. Yhteisöllisemmissä kulttuureissa näitä ilmiöitä ei pääse siinä määrin syntymään, koska yhteisöt, "pitävät huolta omistaan". En tietenkään väitä, etteikö teollisuusmaiden kulttuureissa pidetä huolta, mutta väitän, että se on eri sorttista kuin yhteisöllisemmissä kulttuureissa. Täällä ihmisten läheiset suhteet rajoittuvat usein vain perheisiin, kun taas kehitysmaissa tukena on usein koko suku/kyläyhteisö, ja näin ollen riski jäädä yksin ongelmiensa kanssa on paljon pienempi.
- Spekulaattori
Mielenkiintoinen alustus!
Mitäs jos heittäsit täkysi tännekin?
http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?board=14.0- Seppojuhani
Haperosta muististani kaivan esiin YK:n tms tutkimuksen, jossa arvioitiin, että etelä-amerikkalaiset ovat kaikkein onnellisimpia. Vaikka siellä on tavattomasti kurjuutta ja äärimmäisen jyrkkiä vastakohtaisuuksia.
Viisaan miehen selitys:
Onnellinen. Ihminen ottaa elämänsä juuri sellaisena kuin se on. Ei suunnittele sitä, ei aseta tavoitteita, vaan elää päivä kerrallaan. Ja uneksii niin mahdottomista asioista, että niiden toteutumatta jääminen on itsestään selvää. Silloin hän elää lokoisasti. Luonnonlapsi sademetsästä.
Onneton. Haluaa "menestyä" ja asettaa järkeviä tavoitteita. Tarkkailee tavoitteiden toteutumista ja niissä onnistuttuaan asettaa suurempia tavoitteita. Ja jatkaa tätä kunnes värkeissä ei enää olekaan varaa. Ja pettyy. Siis aika tyypillinen länsimaisen kulttuurin tuote.
Saa nauraa, mutta sivistyneesti, pyydän
- käärmesalva
Tutkimus joka kartoittaa tilastollisesti masennuksen esiintymistiheyden eri maissa ei anna riittävästi dataa johtopäätöksiin masennuksen syistä.
Voidaan vain todeta, että näissä maissa masennus on tutkimuksen mukaan yleisempää kuin näissä.
Oletuksen masennuksen ja elintason yhteydestä voi tehdä ilman tutkimustakin.- Jänö
Oikein Käärmerohto, johtopäätöksiä ei voi ko. tilastotutkimuksista tehdä. Mutta juju onkin siinä, että aina voi spekuloida...
- on vain
..huonoja kavereita;omat ajatuksensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1452720Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3621995- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331614Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772