Masennuksen rakenteelliset syyt?

Durkheim

Noniin, varjonyrkkeilijät, pientä haastetta:

Yleisesti sanotaan, että raha ei tuo onnea ja että kehitysmaiden asukkaat ovat onnellisempia kuin teollisuusmaissa asukkaat köyhyydestään huolimatta. Tämän päivän Hesari siteeraa WHO:n tutkimusta, mikä tavallaan tukee tätä väitettä: sen mukaan nigerialaisista kärsii masennuksesta 4,7 prosenttia, kun taas yhdysvaltalaisista 26,4 prosenttia. Yhdysvalloissa masennus on yleisintä teollisuusmaista, Japanissa vähiten yleistä, eurooppalaisten jäädessä jonnekin sinne väliin.

Tietenkin jokaisessa kulttuurissa on piirteitä, jotka helpottavat/vaikeuttavat masennuksen diagnosointia. Esimerkiksi kiinan kielessä on sana surulle, mutta ei masennukselle. Ja niin Kiinassa kuin monessa muussa maassa mielenterveysongelmat koetaan häpeäksi, joten niiden mahdollista olemassaoloa ei tunnusteta itselle saati sitten haastattelijalle.

Sanomattakin on selvää, että kriisi-alueiden masennusarviot ovat masentavaa luettavaa: erään arvion mukaan afganistanilaisista 2/3 kärsisi masennuksesta.

Mutta: Voidaanko olettaa masennuksen olevan oikeasti yleisempää teollisuusmaissa kuin (vakaissa) kehitysmaissa? Ja jos voidaan, niin haluaisin kuulla ankaraa spekulointia masennuksen rakenteellisista syistä; kulttuurien välisten tekijöiden punnitseminen durkheimilaisessa hengessä olkoon siis suotavaa...

9

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sissi

      Masennun toisinaan siittä, että mulla on liian hyvä olla.

    • Tatu V.

      Onnellisuustutkimuksissa on todettu, että suurten tulo- ja statuserojen maissa (USA) ollaan vähemmän onnellisia kuin niissä maissa missä erot ovat pienemmät (Saksa, Japani). Raha kyllä lisää onnellisuutta, mutta statuseroilla on myös suuri merkitys. Suuret erot lisäävät masennusta, keskimäärin, väestössä.

      Hesarin jutussa oli fiksusti todettu, että masennuksen yleisen lisääntymisen syynä voi olla myös lisääntynyt tieto muiden maiden ihmisten, julkkisten jne paremmasta asemasta. On vaikea olla tyytyväinen eloonsa kun tiedossa on parempiosaisia.

      • Mie

        Hmm, statuserojahan on aina ollut joka yhteiskunnassa: jotkut ovat olleet kuningasperhettä, toiset orjia jne - ja käytännössä tuloerot ovat aina olleet yhtäsuuret: jollakin on kaikki, toisella ei mitään. Joten status- ja tuloerot eivät yksin selitä mitään. Voisiko siten kyse olla modernin yhteiskunnan volutarististisessa ja individualistisessa luonteessa - siinä, että kun enää ei synnytä tiettyyn luokkaan elämä ei ole ennalta määrättyä, menestyminen on mahdollista omalla toiminnalla, ja jos ei tulekaan miljonääriksi kolmeenkymmeneen ikävuoteen mennessä, niin voi syyttää VAIN itseään (ei rakenteita) -> masennus.


    • Touya

      Kiinnostava kysymys. Uskoisin, että ainakin yksi merkittävä syy miksi kehitysmaissa on vähemmän masentuneisuutta, kuin teollisuusmaissa on se, että sosiaaliset yhteisöt ovat paljon tiiviimpiä näissä kulttuureissa. Rikkaissa teollisuusmaissa yksilöllisyys (ja yksityisyys) on huomattavasti suuremmassa roolissa, jolla on omat lieveilmiöt, kuten syrjäytyminen ja mielisairaudet. Yhteisöllisemmissä kulttuureissa näitä ilmiöitä ei pääse siinä määrin syntymään, koska yhteisöt, "pitävät huolta omistaan". En tietenkään väitä, etteikö teollisuusmaiden kulttuureissa pidetä huolta, mutta väitän, että se on eri sorttista kuin yhteisöllisemmissä kulttuureissa. Täällä ihmisten läheiset suhteet rajoittuvat usein vain perheisiin, kun taas kehitysmaissa tukena on usein koko suku/kyläyhteisö, ja näin ollen riski jäädä yksin ongelmiensa kanssa on paljon pienempi.

    • Spekulaattori
      • Seppojuhani

        Haperosta muististani kaivan esiin YK:n tms tutkimuksen, jossa arvioitiin, että etelä-amerikkalaiset ovat kaikkein onnellisimpia. Vaikka siellä on tavattomasti kurjuutta ja äärimmäisen jyrkkiä vastakohtaisuuksia.

        Viisaan miehen selitys:

        Onnellinen. Ihminen ottaa elämänsä juuri sellaisena kuin se on. Ei suunnittele sitä, ei aseta tavoitteita, vaan elää päivä kerrallaan. Ja uneksii niin mahdottomista asioista, että niiden toteutumatta jääminen on itsestään selvää. Silloin hän elää lokoisasti. Luonnonlapsi sademetsästä.

        Onneton. Haluaa "menestyä" ja asettaa järkeviä tavoitteita. Tarkkailee tavoitteiden toteutumista ja niissä onnistuttuaan asettaa suurempia tavoitteita. Ja jatkaa tätä kunnes värkeissä ei enää olekaan varaa. Ja pettyy. Siis aika tyypillinen länsimaisen kulttuurin tuote.

        Saa nauraa, mutta sivistyneesti, pyydän


    • käärmesalva

      Tutkimus joka kartoittaa tilastollisesti masennuksen esiintymistiheyden eri maissa ei anna riittävästi dataa johtopäätöksiin masennuksen syistä.
      Voidaan vain todeta, että näissä maissa masennus on tutkimuksen mukaan yleisempää kuin näissä.
      Oletuksen masennuksen ja elintason yhteydestä voi tehdä ilman tutkimustakin.

      • Jänö

        Oikein Käärmerohto, johtopäätöksiä ei voi ko. tilastotutkimuksista tehdä. Mutta juju onkin siinä, että aina voi spekuloida...


    • on vain

      ..huonoja kavereita;omat ajatuksensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10471
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      135
      8727
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6047
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4208
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4195
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      62
      2922
    Aihe