Onko fennovegaaniudesta olemassa mitään oppikirjaa? Vai onko asiaan perehdyttävä itse vanhojen perimätietojen mukaan? Kumpi on eettisesti oikeampaa, fennovegaanius vai kapitalistinen vegaanius.
Pitäisikö oikeassa fennovegaaniudessa itse kasvattaa oma ruokansa? Vai saako siihen lisätä kaupasta hankittuja tuotteita? Miten asiaan vaikuttaa se onko kyseessä luomu, luonnonmukainen tuotanto vai tehotuotettu elintarvike?
Fennovegetarimin säännöt?
4
203
Vastaukset
- fennofinlandie
Lähiruokaa tietty aina kun mahdollista. Mielellään luomua, mutta aina sitä ei ole mahdollista ostaa korkean hintansa takia.
Jos ei ole omaa maatilkkua, täytyy turvautua kaupan antimiin. - 3456789
"Vanhonen perimätietojen mukaan"? Öö? Eihän fennoveganismissa ole kyse historiasta tai siitä, mitä ihmiset ovat joskus muinoin syöneet, vaan lähiruoan suosimisesta. Lisätietoa esim. tuolta:
http://www.vegaaniliitto.fi/lahiveganismi.html - lhc
Ei kannata ryhtyä noudattamaan tarkkaan mitään ismiä. Voit sen sijaan miettiä itse aina ostoksia tehdessäsi, mikä on paras ja eettisin vaihtoehto. Tärkeää on tarkastella kokonaisuutta: elintarvikkeen koko tuotantokaarta viljelystä kierrätykseen. Lähiruoka on tietysti tosi hyvä juttu ja kotimaista kannattaa suosia mahdollisimman paljon, mutta ulkomaillakin tuotettu ruoka voi olla ekologista ja eettistä. Joskus voi tulla hankaluuksia, jos on fennovegaani: esim. talvella on vaikeaa saada kotimaisia vihanneksia ja marjoja ym. Terveys pitää aina asettaa etusijalle.
Kyse ei siis ole siitä noudatammeko tiukasti jotain oppia, vaan teemmekö fiksuja valintoja. - sakka roosi
Joskus näin fennovegaanireseptin kaalilaatikosta, oliko muuten ihan hesarissa fennovegaaneista kertovassa jutussa. Ihan hyvä muuten, mutta siinä oli ainesosana siirappi.
Sokeritehtaassa työskennelleenä voin kertoa, että juurikkaasta ei voi tehdä kauppalaatuista siirappia vaahtoavuuden ja kirpeän makunsa takia. Se täytyy valmistaa tuontisokerista (raakaruokosokeri).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247