Terve.
Haluan tietää DNAn muuntelun kaikki vaiheet käytännössä, se kiinostaa minua ja varmasti moni muukin on yrittänyt saada sitä selville. Nämä vaiheet olisi kiva tietää käytännössä ja kuvilla varustettuna. En ymmärrä miten ne voidaan toteuttaa käytännössä.
Hankitaan DNA näyte.
Leikataan osiin entsyymeillä.
Valitaan haluttu osa.
Viljellään haluttua osaa bakteereilla.
Siirretään haluttu DNA pätkä liittäjäentsyymin kanssa muokattavaan soluun joko:
- bakteerilla
- viruksella
- dna pyssyllä
Valmis.
Tiedän jo kuinka DNAta saadaan runsaasta näytemäärästä:
http://learn.genetics.utah.edu/content/labs/extraction/howto/
tuolla sivulla se selitetään selkeästi ja järkeenkäyvästi.
Entä näytteen saaminen pienestä määrästä, yksittäisen solun DNA ei ole puutikulla siirettävissä, eihän?
Mistä ihmeestä entsyymit saadaan?
Kuinka niitä valmistetaan?
Kuinka erotella DNA palaset ja valita haluttu osa?
Miten DNA lisätään bakteeriviljelmään, ruiskullako?
Kuinka tarkka niiden lisääminen on, riittääkö jos dna:ta liottaa siinä ja sitten siirtää?
Miten DNA osan sisältävä virus lisätään muokattavaan soluun, ruiskullako jälleen samaan petri maljaan ja odotetaan jos se virus sattuisi osumaan siihen soluun?
Isot yritykset varmasti hankkivat entsyymit purkitettuina mutta minua kiinostaa mistä niitä saadaan ja valmistetaan käytännössä.
Kiitos asiallisille vastauksille.
Miten DNA muuntelu tapahtuu käytännössä?
1
362
Vastaukset
- molekyylibiologi
"näytteen saaminen pienestä määrästä, yksittäisen solun DNA ei ole puutikulla siirettävissä, eihän?"
Pienikin määrä liittää jos sen saa kopioitua riittävän monta kertaa. Tähän prosessiin soveltuu PCR, polymeraasiketjureaktio.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Polymeraasiketjureaktio
"Mistä ihmeestä entsyymit saadaan?
Kuinka niitä valmistetaan?
Isot yritykset varmasti hankkivat entsyymit purkitettuina mutta minua kiinostaa mistä niitä saadaan ja valmistetaan käytännössä."
Kauan, kauan sitten, noin 1980 luvulle asti, entsyymit piti puhdistaa niiden alkuperäisistä lähteistä - soluista mitkä saattoivat olla kasvi-, eläin-, tai mikrobiperäisiä. Esimerkiksi lysotsyymiä (bakteerisolujen hajottamiseen käytettävää entsyymiä) voidaan saada kananmunan valkuaisesta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lysozyme
Nykyisin hyvin suuri osa entsyymeistä tuotetaan mikrobien avulla. Entsyymit voivat olla joko mikrobien "omia" ns. "villityyppi" muotoja, tai sitten entsyymien geenit on siirretty geeniteknisesti jostain aivan muusta lähteestä jolloin puhutaan "rekombinantti" muodoista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rekombinantti-DNA
Aineiden (entsyymien, aineenvaihduntatuotteiden, lääkeaineiden, yms.) tuottamisesta mikrobien avulla käytetään yleistermiä fermentointi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että mikrobeja kasvatetaan suurissa sammioissa antamalla niille halpoja ravinteita ja riittävän pitkän kasvatusajan jälkeen haluttu tuote kerätään talteen. Yleisesti tunnettuja fermentointi prosesseja ovat alkoholin ja maitotuotteiden valmistus.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fermentation
"Kuinka erotella DNA palaset ja valita haluttu osa?"
Yksi mahdollinen, ja hyvin yleisesti käytetty, menetelmä on AgaroosiGeeliElektroforeesi (AGE). Siinä DNA molekyylit pistetään liikkumaan liivatteen kaltaisen hyytelön lävitse tasavirta-sähkökentässä, jolloin eri kokoiset molekyylit liikkuvat eri nopeuksilla ja näinollen päätyvät eri kohtiin geeliä. Halutun kokoiset DNA molekyylit saadaan tämän jälkeen kerättyä talteen liuottamalla ne irti hyytelöpaloista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gel_electrophoresis
"Miten DNA lisätään bakteeriviljelmään, ruiskullako?"
Ruiskuja käytetään joihinkin DNA sovellutuksiin, kuten keinohedelmöityksiin, mutta harvemmin bakteerien yhteydessä. Yksi yleisesti käytetty menetelmä on elektroporaatio, missä sähköiskun avulla aikaansaadaan reikiä solujen pintaan ja DNA voi tällöin päästä solun sisälle.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electroporation
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181