kirkon käsi kunnan taskussa

Mistä tietää että helvetti on jäätynyt? No sillon on niin kylmää että papit pitää käsiään omissa taskuissaan...

Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen vakavalla naamalla ehdottaa nyt että mitäs jos kirkko ja kunta laittais hynttyyt yhteen, koska vitsi, kirkolla menee nyt vähän huonosti kun jäsenet karkaa.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/kirkko-ja-kunnat-liittoon/1346005

Ymmärrättekö nyt, miksi Vapaa-ajattelijat vaativat kannanotossaan kunnan toiminnan uskonnollista tunnustuksettomuutta kuntalakiin? http://vapaa-ajattelijat.fi/lausunnot/kuntalaki

14

155

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a.matsoni

      Jolkkonen on ahneudessaan ihan hävytön. Kirkon käsitys yhteisvastuusta, yhteisöllisyydestä ja yhteistyöstä kunnan kanssa on se että kunta rahoittaa kirkon toimintaa.

      Tätähän tapahtuu koko ajan ympäri Suomea koska kuntien päättäjistä suurin osa on kirkon jäseniä, monet suorastaan naimisissa kirkon kanssa lukuisine luottamustehtävineen kirkossa tai tai sitä lähellä olevissa toimijoissa. Nämä kirkon kätyrit suosivat ihan tarkoituksella kirkkoa maksamalla sen tekemistä "palveluksista" roimaa ylihintaa.

      Osa päättäjistä, suuresta yleisöstä puhumattakaan, saattaa olla niin ehdollistuneita ajatukselle että kun kirkko tekee mitä tahansa niin se tekisi sen muka hyvää hyvyyttään ilmaiseksi tai vähintäänkin ns. asevelihintaan, että eivät näe asioiden todellista laitaa.

      Eipä siitä ole kuinh muutama kuukausi aikaa, kun ministeri Risikko esitti kuntien ja seurakuntien yhteistyön lisäämistä! Kirkon kätereitä riittää hallituksessa ja eduskunnassakin.

      • yhteistyö on hyväksi

        Asia, joka ei mahdu (joidenkin) ateistien päähän: kysymys on tavallisten suomalaisten mahdollisimman hyvästä elämästä. Jos sitä edistää (usein juuri näin) kunnan ja seurakunnan tiivis yhteistyö, tähän yhteistyöhön tulee tarttua. Kommentissasi heijastuu lähinnä oma uskonnonvastaisuutesi, suomalaisten hyvä elämä ei sinua kiinnosta. Harmillista!


      • Joonas K
        yhteistyö on hyväksi kirjoitti:

        Asia, joka ei mahdu (joidenkin) ateistien päähän: kysymys on tavallisten suomalaisten mahdollisimman hyvästä elämästä. Jos sitä edistää (usein juuri näin) kunnan ja seurakunnan tiivis yhteistyö, tähän yhteistyöhön tulee tarttua. Kommentissasi heijastuu lähinnä oma uskonnonvastaisuutesi, suomalaisten hyvä elämä ei sinua kiinnosta. Harmillista!

        Näinpä. Esimerkiksi osoitteesta nuori2013.fi käy hyvin ilmi, ketkä toimijat tekevät laajinta yhteistyötä nuorten hyväksi Suomessa.


      • yhteistyö on hyväksi kirjoitti:

        Asia, joka ei mahdu (joidenkin) ateistien päähän: kysymys on tavallisten suomalaisten mahdollisimman hyvästä elämästä. Jos sitä edistää (usein juuri näin) kunnan ja seurakunnan tiivis yhteistyö, tähän yhteistyöhön tulee tarttua. Kommentissasi heijastuu lähinnä oma uskonnonvastaisuutesi, suomalaisten hyvä elämä ei sinua kiinnosta. Harmillista!

        Kysymys ei ole muusta kuin kirkon oman edun tavoittelusta. Kirkko on menettänyt runsaasti verotuloja johtuen siitä että kirkosta erotaan paljon, ja se yrittää maksattaa menettämänsä verotulot joka tapauksessa kuntalaisten pussista. Kirkollisvero: maksat tai itket ja maksat.

        Pakkouskonto.fi:n terveiset Jolkkoselle:
        http://pakkouskonto.fi/index.php/tiedotteet/21-kunta-ei-saa-antaa-etuoikeuksia-millekkaan-uskonnolle-tai-vakaumukselle-tiedote


    • Haista piispa P!

      Jolkkonen ja koko kirkko on huolissaan vain omasta edustaan ja rahoistaan. Jos kunnilla menisi huonosti ja kirkolla hyvin, ei piispa moisia ehdottelisi. Uskonto ja muut sadut irti julkisista tahoista, ei tämä ole mikään Iran!

    • 4 + 12

      92 prosenttia suomalaisista haluaa pitää uskonnon jokaisen ihmisen omana asiana (http://www.t-media.fi/kansanarvot2013/). Ilmeisesti piispa Jolkkonen kuuluu siihen kahdeksaan prosenttiin, joka haluaa kirkon ulottavan likaisia lonkeroitaan kaikkien ihmisten, myös reilusti yli miljoonan kirkkoon kuulumattoman, elämään.

    • Lisää vain tällaisia aivopieruja. Mihin kirkko tarvitsee vapaa-ajattelijoita, onhan sillä pappinsa;)
      T: krabbiz

    • positiivinen kirkko

      Vapaa-ajattelijoilla ei ole käytännössä mitään hyvää annettavaa kunnille tai kenellekään muulle. Kuntaliitto tuntee melko hyvin ihmisten arkea, tässä linkissä kirja, joka kertoo kuntien ja seurakuntien yhteistyöstä kaikkien alueella asuvien hyväksi:

      http://koulujakirkko.evl.fi/yhteistyo

      • Vapari

        Tuo sivusto on ihan järkyttävä. Uskonnollisten toimijoiden EI pidä sotkeutua julkisiin toimijoihin mitenkään. Hemmetin törkeää kirkolta tuollainen.

        Ja vapaa-ajattelijathan yrittävät laittaa asiat kuntoon!


      • 15 + 18

        Vapaa-ajattelijoilla on paljonkin annettavaa ihmisille, joiden mielestä eri vakaumuksia pitää kohdella tasavertaisina. Ilmeisesti se ei sinusta ole tavoittelemisen arvoinen asia.


      • Oksettavaa touhua

        "Käytännössä kaikki seurakunnat tekevät jotakin yhteistyötä koulujen kanssa. Yhteistyön muotoja ovat mm. päivänavaukset, koulujen jumalanpalvelukset, oppituntivierailut, koulupastori- tai koulukummitoiminta, kriisiapu, konsertit, leirikoulut,retki- ja leiriyhteistyö, kerhotoiminta, ihmissuhdekurssit, opettajien koulutuspäivät ja vanhempainillat."

        Kuinka pitkälle onnistut lukemaan tuota listaa ennen kuin oksennat?


    • 2 + 8

      Vapaa-ajattelijoilla, ja ylipääänsä järkiperäisesti ajattelevilla, on hyvinkin paljon annettavaa.

      Koko nyky-yhteiskunta rakentuu nimenomaan tietoon ja ymmärrykseen, eikä siihen tarvita mitenkään mukaan pronssikautisista lähtökohdista ponnistavaa aatteellista järjestöä, jonka ensisijainen tavoite on, että sen aate saataisiin kattavasti jokaisen lapsen ja nuoren puolustuskyvyttömään mieleen.

      Yhteiskunnallisiin tehtäviin se haluaa mukaan, vain ja ainoastaan, edistääkseen oman aatteensa leviämistä.

      Jos ei tuollaista pukinsorkkaa kykene näkemään, ei sille tietenkään mitään mahda : indoktrinaatio on onnistunut ja toivo on asetettava ko. yksilöä seuraavaan sukupolveen.

    • sdfjdh

      Kirkolla on suuri etu puolellaan, verotusoikeus. Silti kirkon käsi on jatkuvasti valtion ja kuntien taskussa.

      Jos Jolkkonen haluaa laajentaa kirkon toimintaa ja uskoo kirkon jäsenten sitä kannattavan ja haluavan niin korotettakoon kirkolliveroa. Siksi ki5rkolla on verotusoikeus että se sillä kudtantaa kulunsa ja toimintansa.

      Mutta koska kirkko ja Jolkkonen hyvin tietävät, että monet kirkon jäsenet eivät maksa nykyistäkään kirkollisveroa innosta puhkuen vaan hampaita kiristellen, (monet eivät edes kiinnitä asiaan huomiota kun kirkollisvero kerätään puolisalaa sammutetuin lyhdyin palkasta tehtävän ennakonpidätyksen yhteydessä, järjestelmä johon siirryttiin 60-luvulla kirkon suosimiseksi, kun jäsenet eivät olleet innokkaita maksamaan kirkollisveroa, kun koko vuoden veroa karhuttiin postiluukusta tiputetulla laskulla, jolloin jokainen huomasi konkreettisesti kuinka paljon kirkolle tyhjästä maksavat), ja yhä useammat eroavat kirkosta, jotta eivät maksaisi tyhjästä, niin kirkko yritää maksattaa toimintaansa valtiolla ja kunnilla.

      Siitä tässä kirkon ja kuntien "yhteistyössä" on kyse, kirkon loisimisesta. Luuleeko Jollkkonen ja kirkko, että kuntalaiset maksavat yhtään sen innokkaammin ylihintaa kirkon tarjoamaista "palveluista". Ei luule, mutta uskoo että yhteistyössä kirkonkätyrikuntapäättäjien kanssa kuntien ja valtion rahaa pystytään siirtämään kirkolle perusteetta, ilman kunnon vastinetta, maksamalla kirkolle ylihintaa sen tuottamista palveluista, ilman että kunnnalllisveroin maksajat huomaavat että heitä kupataan. Salamyhkäisiä ovat kuntien ja seurakuntien diilit, kuten esim. Hgissä ja Espoossa on nähty. Onneks uskomattomat on hereillä ja paljastavat jatkuvasti tätä suhmurointia.

      Kirkko palvelee vain itseään ja palvoo mammonaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe