Salama lyö alhaalta ylöspäin. Vesi siis maadoittaa induktiokipinää. Edelleen ukonilmat eivät ylitä suuria jokia; maadoitus muuttuu.
Totta vai tarua: vesistöt estävät ukonilmoja
7
583
Vastaukset
- 18+4
Esisalama kulkee ylhäältä alas, pääsalama päinvastoin. Ukkospilvi voi "kiertää" vesistön jos se viileämpi kuin maa.
- ukkos-uskomukset
On tuossa hiuka perää. Joen takaa nousevat ukonilmat usein pysyvät ja liikkuvat ikäänkuin jokivartta pitkin. Kun ukkosrintamat nousevat vastakkaisilta suunnilta. Silloin rankat ukkoskuurot tulevat päälle.
- öifyvlufyvj
ukkos-uskomukset kirjoitti:
On tuossa hiuka perää. Joen takaa nousevat ukonilmat usein pysyvät ja liikkuvat ikäänkuin jokivartta pitkin. Kun ukkosrintamat nousevat vastakkaisilta suunnilta. Silloin rankat ukkoskuurot tulevat päälle.
Ilamtieteen laitos:
"Jos ukkospilvi syntyy paikallisena, erityisesti iltapäivällä auringonpaisteen aiheuttaman maanpinnan lämmityksen avustamana, pilvi välttelee isompia vesistöjä, koska vesi lämpenee paljon hitaammin kuin maa.
Järvenselän pitää olla kooltaan kilometrin luokkaa tai laajempi, jotta pilvi "huomaisi" sen vaikutuksen. Ainakin Päijänne, Näsijärvi, Oulujärvi ja Saimaan suurimmat selät vaikuttavat selvästi paikallisiin ukkospilviin. Suomen joet taas ovat liian kapeita vaikuttaakseen merkittävästi."
- sarana55
eli jos talo syttyy ukonilmalla palamaan, salama "iskee" ullakolta pilveen eikä päinvastoin?
- kairojen pka
Googlessa on tietoa miten salama toimii.
- maadoitus + -
kairojen pka kirjoitti:
Googlessa on tietoa miten salama toimii.
Vesistöt eivät estä ukkoskuurojen kulkua, mutta ohjailla voivat edellä ketjussa esitetyistä tekijöistä johtuen, ehkä?
Kesäaikaan ukkoset tulee meren joko Ruotsista tai Virosta ukkosia matkaa myös ruotsin suuntaan, harvemmin meiltä Viroon päin.. Keväällä ne karttelee kylmää vesialuetta. Eilen aamulla taisi tulla ukkosia pohjanlahden yli ruotsista ja ei ollut vaimenemista havaittavaissa meren ylläkään.
Joilla ei ole mitään vaikutusta ukkosiin.
Alkukesästä suuret järvet voivat hieman hillitä ukkosia, mutta keskikesällä ei ole vaikustua.
Ukkossolu elää vain noin 15min ja sitten se varsin terävästi loppuu tuleeko siitä vaikutelma että ukkonen pysähtyi järveen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413535Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua724308Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy393407En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4011300