Salama lyö alhaalta ylöspäin. Vesi siis maadoittaa induktiokipinää. Edelleen ukonilmat eivät ylitä suuria jokia; maadoitus muuttuu.
Vastaukset 7
- 18+4
Esisalama kulkee ylhäältä alas, pääsalama päinvastoin. Ukkospilvi voi "kiertää" vesistön jos se viileämpi kuin maa.
- ukkos-uskomukset
On tuossa hiuka perää. Joen takaa nousevat ukonilmat usein pysyvät ja liikkuvat ikäänkuin jokivartta pitkin. Kun ukkosrintamat nousevat vastakkaisilta suunnilta. Silloin rankat ukkoskuurot tulevat päälle.
- öifyvlufyvj
ukkos-uskomukset kirjoitti:
On tuossa hiuka perää. Joen takaa nousevat ukonilmat usein pysyvät ja liikkuvat ikäänkuin jokivartta pitkin. Kun ukkosrintamat nousevat vastakkaisilta suunnilta. Silloin rankat ukkoskuurot tulevat päälle.
Ilamtieteen laitos:
"Jos ukkospilvi syntyy paikallisena, erityisesti iltapäivällä auringonpaisteen aiheuttaman maanpinnan lämmityksen avustamana, pilvi välttelee isompia vesistöjä, koska vesi lämpenee paljon hitaammin kuin maa.
Järvenselän pitää olla kooltaan kilometrin luokkaa tai laajempi, jotta pilvi "huomaisi" sen vaikutuksen. Ainakin Päijänne, Näsijärvi, Oulujärvi ja Saimaan suurimmat selät vaikuttavat selvästi paikallisiin ukkospilviin. Suomen joet taas ovat liian kapeita vaikuttaakseen merkittävästi."
- sarana55
eli jos talo syttyy ukonilmalla palamaan, salama "iskee" ullakolta pilveen eikä päinvastoin?
- kairojen pka
Googlessa on tietoa miten salama toimii.
- maadoitus + -
kairojen pka kirjoitti:
Googlessa on tietoa miten salama toimii.
Vesistöt eivät estä ukkoskuurojen kulkua, mutta ohjailla voivat edellä ketjussa esitetyistä tekijöistä johtuen, ehkä?
Kesäaikaan ukkoset tulee meren joko Ruotsista tai Virosta ukkosia matkaa myös ruotsin suuntaan, harvemmin meiltä Viroon päin.. Keväällä ne karttelee kylmää vesialuetta. Eilen aamulla taisi tulla ukkosia pohjanlahden yli ruotsista ja ei ollut vaimenemista havaittavaissa meren ylläkään.
Joilla ei ole mitään vaikutusta ukkosiin.
Alkukesästä suuret järvet voivat hieman hillitä ukkosia, mutta keskikesällä ei ole vaikustua.
Ukkossolu elää vain noin 15min ja sitten se varsin terävästi loppuu tuleeko siitä vaikutelma että ukkonen pysähtyi järveen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3171496Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311219Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html465999- 62946
- 73932
- 48691
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74683Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M102675Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl465632- 38612