Heippa kaikille!
Tänään pyydän apuanne erään hyönteisen tunnistamiseen. Tai kyseessä tuskin on edes hyönteinen tai ötökkäkään, vaan, mikälie oikea nimitys tälle. Kyseessä on siis millimetriäkin pienempi ötökkä.
Ruudullani käveli L-kirjaimen muotoista rataa pitkin jokin olio, joka oli millimetriä pienempi. Nyt kun katselet tätä ruutua, tuo päätäsi lähemmäs, 10 cm päähän näytöstä, ja näet aivan pienen pieniä ruutuja näytölläsi. (Ovatko ne muuten niitä pikseleitä?) Olio, joka näytölläni juoksenteli oli yhden tuollaisen ruudun kokoinen, eli siis näin, kun joku ötökkä siinä juoksi.
Olen pikkupoikana tutkinut ötököitä, ja ne on aina olleet kiinnostuksenkohteitani, mutta nyt löytyi jotain aivan ainutlaatuista. Mikä on tämä olento, mistä me puhumme? Emme ainakaan hyönteisestä, tuskin enää edes 'ötökästäkään'. Bakteeri on liian iso, jotta sen paljaalla silmällä voisi nähdä. Joten kokemuksesta tiedän, että tuo on pienin olento, mitä ikinä olen nähnyt. Pienen pippuruista samettipunkkiakin vielä puolet pienempi.
Olento liikkui tarpeeksi hitaasti, jotta sain sen liiskattua, mutta liian nopeasti, että olisin ehtinyt jotenkin fiksusti ottaa sen ''talteen''. Näyttö oli sinä hetkenä valkoinen, ja siksi satuin ötökän näkemään, muuten se olisi jäänyt näkemättä.
Omistan erittäin tehokkaan mikroskoopin, mutta eihän tuollaista saa siihen juuri mitenkään, joten tuo olio liiskautui paperilappuselle, ja siihen jäi vain jokin epämääräinen mikroskooppinen läntti, jossa ei mitään rakenteita näkynyt. Vain läntti. Eli oliolla ei paljain silmin ollut jalkoja tai mitään.
Kiitoksia, odottelen vastauksianne! :)
Pienin elävä paljain silmin nähtävä olio?
3
392
Vastaukset
Tämä otus on tosiaan pienempi kuin suurimmat yksisoluiset mikrobit, joita pystyy erottamaan paljain silminkin:
http://www.cals.ncsu.edu/course/ent425/text01/smallest.html- mikamika4
Niin ja siis etsimme nyt täältä Etelä-Suomesta löydettyä otusta. Kyseinen hyönteinen, jonka linkkasit edustaa fairyfly -suvun hyönteistä, joka on siis erä alaalakategoria pistiäisille. Kyseinen otus linkissäsi viihtyy maailmanlaajuisesti kaikilla trooppisilla alueilla, joihin Suomi ei kuulu.
Muutoin otus oli sikäli oikea, kun se koonsa puolesta osui oikeaan. Onko jollain muuten tietoa näistä millimetrin kokoluokkaa ( tai max 2milliä) olevista otuksista, joita joskus muistan mullan seassa nähneeni / talojen lattioissa kesällä kun oikein taas hyvinkin tarkasti katselin. Pienenkin karhukaisen voisi ehkä nähdä juuri ja juuri paljain silmin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Karhukaiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14210781
- 525160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452363- 292073
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131661Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411492Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291184Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351146Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92905TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317862