Kusetusta taas

laatuinflaatiota

Eipä löytynyt S-kaupasta enää paistijauhelihaa. Oli vain sikanautaa, tavallista jauhelihaa ja ilmeisesti paistijauhelihan korvikkeeksi tarkoitettua "Parasta Jauhelihaa".

Näin siis kierretään paistijauhelihana myytä'vän lihan vaatimukset ja saadaan kansalle myydyksi entisellä hinnalla entistä huonompi tuote.

Sitähän se suomalainen "lihanjalostus" on: maksimihinalla mahdollisimman surkeaa moskaa, johon on erilaisila kepulikonsteila pumpataan mahdollisimman paljon vettä tai marinointimömmöä, joista sitten otetaan lihan kilohinta.

Laatuinflaatio jyllää: kansalle huonompaa laatua samalla hinnalla

7

366

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohohooooo

      >>Näin siis kierretään paistijauhelihana myytä'vän lihan vaatimukset ja saadaan kansalle myydyksi entisellä hinnalla entistä huonompi tuote.

      • 4+18

        Sitten jos joku vielä kertoisi mitä järkeä on jauhaa hyvä paisti muhjuksi? Kuivaa puruahan siitä tulee, vähintäänkin pitäisi jotain lapaa tai kylkeä siihen jauhaa kaveriksi jotta saisi vähän rasvaakin mukaan.


      • hohohooo
        4+18 kirjoitti:

        Sitten jos joku vielä kertoisi mitä järkeä on jauhaa hyvä paisti muhjuksi? Kuivaa puruahan siitä tulee, vähintäänkin pitäisi jotain lapaa tai kylkeä siihen jauhaa kaveriksi jotta saisi vähän rasvaakin mukaan.

        Siksipä se entinen paistijauheliha, nykyinen "Naudan jauheliha 10%", onkin parasta. Se on jauhettu lavasta ja etuselästä, jolloin siinä on edes jonkin verran rasvaakin.

        Mutta koska ihmiset haluavat jauhelihaa paistista, he sitä myös saavat (eri asia taas että ostavatko).


    • Vois helpottaa

      Osta oma lihamylly...

    • on jo helpottanut

      mäpä olen jo ostanut ja täysin tyytyväinen olen ,,, kaikki on sanoneet jottei ikinä ole niin hyviä lihapullia syöneet.... siis oikeasta paistista ja vähän pekonia lisäksi... kannattaapi kokeilla.

    • Lihan & veden liitto

      Taas kerran menin kirjaimellisesti halpaan, ja ostin Rainbow'n pakattuja porsaanlihaleikkeitä. Jo ennen paistamista niiden koostumus ihmetytti: ne olivat niin pehmeitä, että sormi painui helposti pihvin läpi... Ja sitten paistettuina!! Maistuivat vanhoilta talikynttilöiltä. Yök yök.

      Mitä ihmeen aineita lihan käsittelyssä käytetään? Olisiko tässä ..nnassa se syy, miksi erilaiset vatsavaivat lisääntyvät Suomen nuorisolla?

      • Osta pois

        Jaa, kotimaista ostaen olisi ollut sitkeää ja nestettä olisi tullut puolet lihan painosta. Mutta jos se on se laatumittari...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      135
      1476
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1308
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      796
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      737
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      720
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      42
      612
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      585
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      549
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      519
    Aihe