Länsimaat tykkäävät nähdä oman kulttuurinsa jotenkin rationaalisempana, enemmän "kultaisen keskitien kulttuurina" kuin muut kulttuurit. Tämähän ei ole totta. Esimerkiksi asenteet seksuaalisuutta kohtaan eivät ole "kultaista keskitietä" vaan täysin ääripäästä. Äsken Puoli Seitsemän -ohjelmassa visioitiin että vuonna 2060 yleinen mielipide on tuomitseva lihansyöntiä kohtaan. Jos länsimaat jatkaisivat valitsemallaan tiellä olisi samaan aikaan todennäköisesti zoofilia laillistettu ja seksi julkisilla paikoilla yleistä. Mutta kun seksuaalisuuteen nuivemmin suhtautuvat kulttuurit saavat sekoittua rauhassa omaamme, on se tie kohti sitä kultaista keskitietä. Ei haittaa vaikka joukossa olisi joitakin burkha-aktivisteja ja kunniamurhaajia, lopputuloksena on kultaisen keskitien kulttuuri, joka on paljon parempi kuin tämä nykyinen länsimainen kulttuuri, joka on yhtä huono kuin vastakkaisen äärilaidan kulttuurit.
Vastaukset 3
- Mane
Niin kai se virallisen dogmin mukaan menee, että kaikki järjenvastainen, kuten pakkoruotsi, multikultturismi, etc. ovat rikkauksia.
- clksdlk
Monikulttuurisuuden vastustaminen on sinänsä kovin hassua diskurssia.. aina nostetaan pöydälle islam, islam ja vielä kerran islam, ja sen jälkeen ehkä afrikan heimouskonnot. Joo, islam on poikkeuksellisen suvaitsematon uskonto, kyllä, mutta kaikki suvaitsemattomuus ei liity uskontoon, eikä kaikki ei-toivottavat ominaisuudet ole myöskään suvaitsemattomuutta. Mm. japanilaiset suhtautuvat länsimaisia myönteisemmin pedofiliaan. Silti kukaan ei ole huolissaan siitä, että japanilaiset vaihto-oppilaat "turmelevat länsimaisen kulttuurin". Ja onko esim. prostituution laillistamiseen tai kannabiksen laillistamiseen hollannissa tarvittu ulkomaalaisia vaikutteita? Ihan sisäsyntyisesti nämä älyttömät ideat ja rappio on syntynyt.
- Mane
Muslimit eivät suvaitse kristittyjä, mustia, naisia, lapsia, ei edes omia maan kansalaisia, jos ovat eri heimotaustasta.
En halua lisää suvaitsemattomuutta Suomeen. Islam toki jyrähtää kuin tykinlaukaus ja on dynamiittia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742465Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt402092Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28945- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154778Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 21495
- 33462