Länsimaat tykkäävät nähdä oman kulttuurinsa jotenkin rationaalisempana, enemmän "kultaisen keskitien kulttuurina" kuin muut kulttuurit. Tämähän ei ole totta. Esimerkiksi asenteet seksuaalisuutta kohtaan eivät ole "kultaista keskitietä" vaan täysin ääripäästä. Äsken Puoli Seitsemän -ohjelmassa visioitiin että vuonna 2060 yleinen mielipide on tuomitseva lihansyöntiä kohtaan. Jos länsimaat jatkaisivat valitsemallaan tiellä olisi samaan aikaan todennäköisesti zoofilia laillistettu ja seksi julkisilla paikoilla yleistä. Mutta kun seksuaalisuuteen nuivemmin suhtautuvat kulttuurit saavat sekoittua rauhassa omaamme, on se tie kohti sitä kultaista keskitietä. Ei haittaa vaikka joukossa olisi joitakin burkha-aktivisteja ja kunniamurhaajia, lopputuloksena on kultaisen keskitien kulttuuri, joka on paljon parempi kuin tämä nykyinen länsimainen kulttuuri, joka on yhtä huono kuin vastakkaisen äärilaidan kulttuurit.
Monikulttuurisuus on positiivinen asia
3
245
Vastaukset
- Mane
Niin kai se virallisen dogmin mukaan menee, että kaikki järjenvastainen, kuten pakkoruotsi, multikultturismi, etc. ovat rikkauksia.
- clksdlk
Monikulttuurisuuden vastustaminen on sinänsä kovin hassua diskurssia.. aina nostetaan pöydälle islam, islam ja vielä kerran islam, ja sen jälkeen ehkä afrikan heimouskonnot. Joo, islam on poikkeuksellisen suvaitsematon uskonto, kyllä, mutta kaikki suvaitsemattomuus ei liity uskontoon, eikä kaikki ei-toivottavat ominaisuudet ole myöskään suvaitsemattomuutta. Mm. japanilaiset suhtautuvat länsimaisia myönteisemmin pedofiliaan. Silti kukaan ei ole huolissaan siitä, että japanilaiset vaihto-oppilaat "turmelevat länsimaisen kulttuurin". Ja onko esim. prostituution laillistamiseen tai kannabiksen laillistamiseen hollannissa tarvittu ulkomaalaisia vaikutteita? Ihan sisäsyntyisesti nämä älyttömät ideat ja rappio on syntynyt.
- Mane
Muslimit eivät suvaitse kristittyjä, mustia, naisia, lapsia, ei edes omia maan kansalaisia, jos ovat eri heimotaustasta.
En halua lisää suvaitsemattomuutta Suomeen. Islam toki jyrähtää kuin tykinlaukaus ja on dynamiittia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223