Väliaikainen ero?

eroakkovaikoei

Eli tapaus olisi tämä, eroaisin nyt kirkosta ja parin vuoden päästä liittyisin taas jotta voisi mennä kirkkohäihin, onnistuuko molemmat pelkällä lomakkeella ja ei vaadi mitään rituaaleja?

10

130

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se on

      Kyllä.

      Kannattaa myös miettiä hetki miksi ihmeessä sinne kirkkoon pitää häitä mennä pilaamaan.

    • Kirkon jäseneksi pääsee liittymään pelkällä ilmoituksella, jos on joskus ollut kirkon konfirmoitu ja rippikoulun käynyt jäsen. Eli voit ihan hyvin erota nyt eroakirkosta-palvelulla, sitten jos joskus taas haluat liittyä takaisin niin pelkkä ilmoitus seurakuntaan riittää.

      Tuossa kirkkohääasiassa kannattaa muistaa muuten se, että jos pariskunnasta esim. toinen on kirkon jäsen, niin avioliiton siunaus onnistuu silloinkin. Avioliittoon vihkiminen tehdään silloin maistraatissa, mutta muilta osin seremonia on käytännössä identtinen vihkimisen kanssa... Eli jos tuleva puolisosi esim. vaatii kirkkohäitä ja hän on jo kirkon jäsen, sinun ei välttämättä tarvitse liittyä takaisin, pyydätte vain avioliiton siunauksen avioliiton vihkimisen sijaan.

      Lisätietoja: http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/FDF365AFFA194719C225708400445F4B?OpenDocument&lang=FI

    • mutta miksi

      Jos ripari ja konfirmaatio on suoritettu, niin takaisinliittyminen on lähinnä ilmoitusasia.

      En minäkään kyllä ymmärrä että jos ei usko, niin miksi pitäisi ottaa pappi kaveriksi naimapuuhiin. Enää noin puolet viettää ns. kirkkohäät ja määrä putoaa vauhdilla.

      • eroakkovaikoei

        Tyttöystävä tahtoo kirkkohäät, siksi.


      • beenthere ei kirj.
        eroakkovaikoei kirjoitti:

        Tyttöystävä tahtoo kirkkohäät, siksi.

        Kuinka monessa asiassa meinaat antaa myöten avioliiton aikana, ilman, että alkaa kyllästyttää? Eikö tämäkin voisi olla asia, josta keskustella? Voihan hienot häät järjestää ilman kirkkoakin, jopa hienommat.


      • bfgvfdvfdv
        eroakkovaikoei kirjoitti:

        Tyttöystävä tahtoo kirkkohäät, siksi.

        Vastavihitty morsian työnsi sulhasensa kalliolta Yhdysvalloissa:
        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013091017470840_ul.shtml

        "Graham kertoi jo aiemmin, että halusi naimisiin vain saadaksen häät. Siitä he ovat todennäköisesti riidelleet", Missoulian-lehden lähde kertoo.


      • Jori Mäntysalo
        eroakkovaikoei kirjoitti:

        Tyttöystävä tahtoo kirkkohäät, siksi.

        Avioliiton siunauksen luulisi silloin kelpaavan. Eihän häävieras edes huomaa eroa, ellei satu olemaan pappi.

        Jos valita pitää, parempi toki kestää kirkkovihkiminen ja jättää lapset kastamatta.


      • näin meillä
        eroakkovaikoei kirjoitti:

        Tyttöystävä tahtoo kirkkohäät, siksi.

        Taitaa tyttöystäväsi haluta enemmän kirkkohäitä kuin sinua!

        Tyttöystäväni valitsi minut kirkkohäiden sijaan.


    • beenthere ei kirj.

      Miksi haluat kirkkohäät?

      • eroakkovaikoei

        Itse en mistään kirkkohäistä ole puhunut haluavani, mutta alkuperäiseen kysymykseeni olen saanut vastauksen, kiitos teille muillekkin toki keskustelusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      294
      2345
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      24
      1408
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1408
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      144
      887
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      856
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      250
      781
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      739
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      511
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      488
    Aihe