http://yle.fi/uutiset/koulutyontekijat_pelkoa_ja_painostusta_-_uskonnon_harjoittaminen_kouluissa_loukkaa_perusoikeuksia/6821763
Koulutyöntekijät: Pelkoa ja painostusta - uskonnon harjoittaminen kouluissa loukkaa perusoikeuksia
"Monet opettajat ja koulupsykologit ovat huolissaan lasten uskonvapaudesta nykyisessä koulujärjestelmässä."
"Monet törmäävät kouluarjessaan tilanteisiin, joissa uskontoa harjoitetaan perustuslaillisesti ja ihmisoikeudellisesti kyseenalaisessa valossa. "
" Uskonnon harjoittaminen kouluissa niellään liian helpolla perinteenä tai kivana puuhasteluna. "
Uskonnon harjoittaminen kouluissa loukkaa perusoikeuksia
19
144
Vastaukset
- raivostuttaa
Tota uskonpaskaa tuodaan työpaikoillekin työaikana. Varmasti tuli kaikille selväksi, etten kuulu kirkkoon, kun en osallistunut hartaustilaisuuteen, vaan jäin yksin tekemään töitä.
- no huhhuh
Niin, ainakin kouluissa ja päiväkodeissa, toistaiseksi.
Mutta on kait aika harvinasita sentään työpaikoilla...!?
Kannattaa tuoda esiin, mitkä yritykset...
Ja jos valtion tai kunnan työpaikat, siihen puututaan... - nyt kiinnostaa
No huh? Missä firmassa on noin takapajuista meininkiä? Oletko kenties kirkon leivillä? :D
Nimeä ei tarvitse paljastaa, mutta kerroppa vaikka mikä on firman toimiala ja koko. nyt kiinnostaa kirjoitti:
No huh? Missä firmassa on noin takapajuista meininkiä? Oletko kenties kirkon leivillä? :D
Nimeä ei tarvitse paljastaa, mutta kerroppa vaikka mikä on firman toimiala ja koko.http://yle.fi/uutiset/tyopaikkapappi_tarvitsee_isot_korvat_ja_pienen_suun/5084540
Googlaa lisää sanalla työpaikkapappi...- nipnap8
rainbowshy kirjoitti:
http://yle.fi/uutiset/tyopaikkapappi_tarvitsee_isot_korvat_ja_pienen_suun/5084540
Googlaa lisää sanalla työpaikkapappi..."Hän tapaa työntekijöitä esimerkiksi taukotiloissa, virallista ohjelmaa ei tapaamisiin kuulu."
Tämäkin toiminta on lainvastaista. Taukotilat on kaikkia työntekijöitä varten eikä niissä täten voida pitää mitään loitsutustilaisuuksia, koska toisuskoisten ja uskonnottomien on kyettävä pitämään työtauot ilman, että pappi paasaa jotain hepreaa vieressä. Työpaikkojen taukotilojen on oltava vakaumusneutraaleja tiloja. Eikä tämä ole edes työnantajan päätettävissä, vaan lakisääteinen asia. - tälleen
nipnap8 kirjoitti:
"Hän tapaa työntekijöitä esimerkiksi taukotiloissa, virallista ohjelmaa ei tapaamisiin kuulu."
Tämäkin toiminta on lainvastaista. Taukotilat on kaikkia työntekijöitä varten eikä niissä täten voida pitää mitään loitsutustilaisuuksia, koska toisuskoisten ja uskonnottomien on kyettävä pitämään työtauot ilman, että pappi paasaa jotain hepreaa vieressä. Työpaikkojen taukotilojen on oltava vakaumusneutraaleja tiloja. Eikä tämä ole edes työnantajan päätettävissä, vaan lakisääteinen asia.Joo mutta muslimeille annetaan rukoustiloiksi taukotiloja, jossa nämä suorittavat rukoushetkensä eikä sinne ole silloin menemistä. Paasatkaapa tästäkin ongelmasta.
- täysin sairasta
Todella hyvä, että Yle puuttuu tähän. Tuohan on ihan sairasta, "maan tapa"! Kunpa vielä lainsäätäjät saisivat muutoksia aikaan.
- 15 + 3
Suomi muistuttaa yhä vuonna 2013 jotain Irania, jossa tietylle uskonnolle on kasattu kaikki etuudet ja oikeus tehdä mitä lystää, kun taas toisin ajattelevia hyljeksitään. Mitä oikein pitäisi tehdä, että tähän saataisiin muutos? Ainakaan nykyinen hallitus ei tee mitään asian eteen, se on varmaa.
- joukkovoimalla
"Eduskunnan oikeusasiamiehelle uskonnon harjoittamiseen liittyvät kantelut ovat kestoaihe."
Kehotan aina kantelemaan oikeusasiamiehelle. Jos kaikki kantelisivat, niin kanteluita tulisi niin valtava tulva, että asioihin olisi pakko puuttua.- tehtävä jotain
Kannattaisiko oikeusasiamiehen tehdä asioille jotain?
- jep jep
Sama onkema koskee myös päiväkotia ja armeijaa. Jos tässä nyt laitetaan koulumaailma ensin kuntoon, niin heti perään on tarkasteltava päiväkodin ja armeijan tilanne.
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Sama juttu partiossa ja jopa urheiluseuroissa. Kirkko ulottaa rasvaiset lonkeronsa kaikkialle, varsinkin lasten ulottuville.
- ymmärtääkseni
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:
Sama juttu partiossa ja jopa urheiluseuroissa. Kirkko ulottaa rasvaiset lonkeronsa kaikkialle, varsinkin lasten ulottuville.
Eikö partio ole kirkon "alajärjestö"?
- ei kai?
ymmärtääkseni kirjoitti:
Eikö partio ole kirkon "alajärjestö"?
Ei ymmärtääkseni, vaikka niin haluavatkin uskotella.
- iso pyörä pyörimään
"Näkökulmia ja pohdintoja nousi esiin niin paljon, ettei kaikkea ehditty vielä käsitellä. Ainakin elämänkatsomustiedon opetukseen tulemme vielä palaamaan."
Juttu oli erinomainen, mutta toivottavasti YLEn toimitus ja muukin media laittaa painetta poliitikkkoihin ja päättäjiin päin, jotta asioihin saadaan parannusta. Nyt en ole nähnyt yhtään haastattelua, mitä mieltä päättäjät ja poliitikot ovat päivänselvistä epäkohdista ja lainvastaisuuksista ja mitä asioiden kuntoonsaattaiseksi tehtäisiin.
Nyt on semmoinen tuntuma, että isopyörä on vihdoinkin lähtemässä pyörimään ja yhden uskontokunnan (evlut) erioikeuksista voitaisiin päästä eroon. Voimme tukea muutosta pitämässä asiaa esillä sosiaalisissa medioissa ja kommentoimalla asiallisesti jokaista nettijuttua.- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kannattaa laittaa näitä juttuja kirjoittaville toimittajille, heidän esimiehilleen ja kyseiselle medialle muutenkin positiivista palautetta. Se rohkaisee varmasti kirjoittamaan lisää.
Poliitikot olisi tosiaan hyvä saada tähän keskusteluun mukaan, niin soppa alkaisi kiehua reilusti yli.
- Rippikouluvärvääjät
Kirkko harjottaa kouluissa riparille värväämistä. Seurakunnan työntekijät tulevat kouluille pitämään kahdeksasluokkalaisille suunnattuja infotilaisuuksia, joissa kerrotaan mitä PITÄÄ tehdä sinä vuonna kun täyttää 15 vuotta. Ja koulu antaa tähän opetusaikaansa. Mahtaako olla opetussuunnitelman mukaista?
- surkeaa on juu
"Mahtaako olla opetussuunnitelman mukaista? "
Käsittääkseni mikään oppisuunnitelma tai laki EI velvoita kouluja järjestämään yhtään mitään tilaisuuksia kirkon kanssa. Ei aamunavauksia, koulukirkkoja tai riparimainostuksia.
Sitä en vaan ymmärrä että onko valtaosa rehtoreista vaan niin munattomia että suostuvat kirkon pyyntöihin koska niin on ennenkin tehty. Vai uskonnonopettajatko rehtoreita painostaa, vai mistä ihmeestä on kyse.
- murzku
Aiheesta pitäisi järjestää 2 tunnin teemailta, johon kutsuttaisiin myös poliitikkoja kertomaan mielipiteensä. Tuntuu siltä kuin poliitikot välttelisivät aihetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam27214511Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu717352Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127184Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä665186K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1164923Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754744Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1024544PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *294480Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784197Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023978