Kuinka paljon on "purkki" tomaattimurskaa?

-Jorge-

Netti ja kirjat ovat täynnä reseptejä, joissa listataan ainesosaksi "purkki tomaattimurskaa". Tämä on melko raivostuttavaa, koska tomaattimurskaahan myydään pienimmillään n. 20 gramman ja isoimmillaan puolen kilon purkeissa. Ei varmastikaan ole lopputuloksen kannalta se ja sama, että onko sitä murskaa 20 grammaa, 500 grammaa vai jotain siltä väliltä.

Onko siis olemassa jokin standardikoko tomaattimurskapurkille, mitä näissä resepteissä tarkoitetaan?

9

9313

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klkjiboo

      - Tomaattimurska (murskattua tomaattia, sisältää tomaatin paloja)) on yleensä 400-500g: purkeissa (säilykepurkki tai pahvitetra).
      - Tomaattipyree ("tiivistettyä" tomaattisosetta) on sitävastoin pienissä purkeissa ja tubeissa.
      - Paseerattu tomaatti (soseutettua tomaattia) on myös 400-500g purkeissa/tetroissa.

      Kyseessä on siis eri tuotteet.

    • kokkikakkonenkolmone

      Järkee saa käyttää! Ohjeissa tarkoitetaan purkilla 400grammaa, eli yleisintä purkkikokoa. Jos tarvitaan eri määrä, nii ohjeissa sitten sanotaan erikseen se grammamäärä.
      Ja tosiaan juu ne pikkupurkit on tomaattipyrettä, ei murskaa. Jos ohjeissa mainitaan tomaattipyrettä yks purkki, niin silloin se tarkoittaa 20 grammaa.

      Toivottavasti nyt selkisi ja muista nämä ohjeet loppuelämäsi niin elämäsi helpottuu tämän osalta.

      • tomaatissa-löytyy

        Tomaatti pure ajaa saman asian ja maistelemalla selviää paljonko laitat. Tomaatti vaatii sokeripalan eli pyöristää maun ja Basilika aateloittaa. Joskus vielä Oregano


      • pleisson

        Miten niin 400 grammaa? Voihan ohjeessa olla vaikka X kpl perunoita ja perunankin koko taatusti vaihtelee jo saman lajikkeenkin sisällä - eli älä sä tule laukomaan mitään oletuspohjaisia omia totuuksias purkin koosta- ni...


    • timjamiimakaipaanniin

      Samahan se on vaikka chilin suhteen eli yksi punainen chili mukaan pilkottuna.

      Tässä todella saa käyttää "järkeään", sillä chilit jopa samasta pensaasta ovat tulisuudeltaan erilaisia joten yksi punainen chili voi olla liikaa tai sitten ei.

      Itse olen kasvattanut chilejä useamman vuoden ajan ja aina ennen ruokaan laittoa maistan chilin tulisuuden kannasta, missä tulisuus on voimakkain ja siitä päättelen kuinka paljon chiliä ruokaani laitan - koko palon vaiko vain osan siitä.

      Noin muutenkin huvittaaa nämä ruoanlaitto-ohjeet - eri yrttien ja mausteiden maut vaihtelevat suuresti - joskus riittää pieni määrä ja joskus mauste ei maistu ollenkaan - maustaminen vaatii aina hienosäätöä.

    • Enusko

      Ei vittu, murskaa ei kukaan voi sekottaa soseeseen?!

      • murskaetsose

        No aina joku voi!


    • Anonyymi

      voi voi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2032
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      593
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      469
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      450
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      423
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      411
    Aihe