Onko Jalostaja ulkoistamassa ruokatuotantoaan???

Hämmästynyt

Ostin lauantaina 1.2.2014 paikallisesta Citymarketistamme Jalostajan hernekeittoa sellaisen tetrapakkauksen. Kotona tarkastelin pakettia hiukan tarkemmin ja yllätyin, että kyseinen tuote olikin valmistettu Italiassa, vaikka muut vastaavat hernekeitot tehdään Jalostajan omalla tehtaalla Turussa. Alkoi herätä pieni epäilys, että meinaako Jalostaja pikkuhiljaa siirtää tuotantoaan ulkomaille? Olisi melkoinen menetys, jos meille suomalaisille niin rakas perinneruoka tulisi jostain Italiasta. Toivottavasti joku Jalostajan työntekijöistä tai tuotantovastaavista antaisi myös vastauksen tähän viestiin.

8

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raakaalihaa

      Jos teidän perheessä kaupan valmisruoat ovat perinneruokia niin teillä on kyllä suurempiakin ongelmia kuin jonkun firman ulkoistamiset.

      Hernekeiton valmistamiseen alusta alkaen menee aika pitkälti yhtä kauan aikaa ja vaivaa kuin sen kaupan litkun lämmittämiseen ja tulee selkeästi parempaa.

      Laita vain herneet likoamaan yön yli ja keitä seuraavana päivänä. Jos tähän tarvitset toisen henkilön esityötä niin suosittelen kokonaan holhouksen alaiseksi hankkiutumista. Lihojen sekaan heittämisestä en tiedä kun en itse syö punaista lihaa, mutta netistä löytyy äkkiä tarkemmat ohjeet.

      Kokeile ihmeessä vittuilustani huolimatta ja laske vaikka hintaa.

      Säilykeruoka on tarkoitettu juurikin kuukausien säilymistä varten. Ravinnepitoisuus niissä ei ole parhaassa terässä. Ruokavarastosta kaivettuihin säilykepurkkeihin tulisikin turvautua vasta kun silkka selviytyminen on tärkeintä. Kuivaherneet säilyvät taatusti pitempään mitä sinä olet ikinä säilyttänyt noita tetroja ja säilykepurkkeja.

      • Tölkkimuonaa

        Ruokavarastoja tulee kierrättää, eli "hätävarat" pitää välillä käyttää ja ostaa uutta varastoon.
        Ja nämä säilyvät muutaman vuoden hyvänä ja syömäkelpoisena vuositolkulla ellei kymmeniä vuosia...

        Toisaalta, kun se alkuperäinen Jalostaja myytiin ulkomaille jo ajat sitten ja Lunden on nyt myöhemmin jatkanut tiettyjen tuoteiden valmistamista tuotteissa, jotka ei natsannut ulkomaisille omistajille. Niinhän se "Turun sinappikin" on Puolalaista.

        Ja itsetehdystä hernekeitosta ei ole kuin pahat muistot, en aio ikinä liotella "papuja" itse.


    • Pierupuuro

      Komppaan edellistä Just toissapäivänä painettiin oma hernari pöytään. Aamulla duuniin lähtiessä herneet likoomaan. Vaimo pääsi aikaisemmin kotiin ja poltti pienen pesällisen leivinuunissa.

      Valurautapataan herneet, pari sipulia silppuna, 750 g possun uunilihaa luineen palasina (3,19 € tarjouksessa), vettä ja mausteet (mauste- ja mustapippuri, meirami, sinappi ja suola) sekä vettä pata täyteen.

      Kolme tuntia uunissa kannen alla. Kahden tunnin kohdalla pata hetkeksi ulos ja vettä täyteen, ettei ihan puuroa tule.

      Ihan sairaan hyvää

    • kokgreed

      Kaikki mitä voidaan tehdä ulkomailla halvemmalla, tehdään. Oli kyse sitten laivoista, tuuliturbiineista tai hernekeitoista.

      Kokoomusahneudella ei ole rajaa.

    • enostaenää

      jalostajan hernekeitossa ei hinta ja laatu vastaa. Eli vähennetty lihan osuutta liian paljon.

      se on pelkkää lientä.

      • diu diu

        mitä lihaa


    • Purkkihernari rulaa

      "Hernekeiton valmistamiseen alusta alkaen menee aika pitkälti yhtä kauan aikaa ja vaivaa kuin sen kaupan litkun lämmittämiseen ja tulee selkeästi parempaa."

      Tajuaakohan kirjoittaja itsekään kuinka pihalla hän on ? Kaupan "litkun" lämmittämiseen menee about 5-10 minsaa yhteensä, teetkö siinä ajassa oman hernarin, häh ?

      • Suomenmieli

        Kato, meneehän siin sama aika, kun kirjottaja on luultavasti liottanu purkkeja vedessä vuorokauden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      340
      2444
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1856
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe